بیست و دومین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان روز چهارشنبه مورخ 01/09/1396 با حضور دکترمروج شریعه، استاندارخراسان جنوبی، امام جمعه فردوس، نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه، رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان، فرماندار محترم شهرستان فردوس و مدیران کل محترم عضو ستاد و مدیران محترم شهرستان، در محل سالن جلسات فرمانداری شهرستان فردوس برگزار شد. در این جلسه که با رویکرد توجه به اقدامات، برنامه ها و چالش های شهرستان فردوس در حوزه اقتصاد مقاومتی تشکیل شد گزارش عملکرد، اقدامات و برنامه های دستگاه های اجرایی حوزه اشتغال و تولید شامل صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و اشتغال مورد بررسی قرار گرفت. جلسه با اعلام دستور کار توسط محمدهادی آرین،رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان آغاز شد.

 حجت الاسلام محمد رضا بابایی ماهانی نژاد، امام جمعه فردوس ضمن تبریک پیروزی رزمندگان اسلام در جبهه نبرد علیه داعش گفت: اقتصاد مقاومتی نیاز به یک عزم جهادی دارد و برای ایجاد فضای اقتصاد مقاومتی لازم است فرهنگ بی رویه مصرف، استفاده از تولیدات خارجی که اشتغال داخلی را با مشکل مواجه می کند و تجمل گرایی تغییر کند. وی توجه و رسیدگی به مشکلاتی از جمله عدم سرمایه گذاری سرمایه گذاران در شهرستان بدلیل عدم تکمیل زیرساخت های شهرستان از جمله باند امداد و نجات، عدم وجود خطوط ریلی در شهرستان و وضعیت جاده های شهرستان را از انتظارات و درخواست های خود در خصوص شهرستان فردوس برشمرد.

مهدی ابراهیمی، فرماندار شهرستان فردوس گفت: مشکل ما امروزه سرمایه نیست، مدیریت اقتصادی است که در جامعه ما کم رنگ بودن آن ظهور و بروز پیدا می کند، آنچه امروز مملکت ما را در زمینه اقتصاد دچار مشکل نموده واگذاری سرمایه های کلان ملی از طریق وامهایی با سود کم در دست افرادی که در زمینه اقتصادی اطلاعات کافی ندارند می باشد. وی در خصوص مشکلات قابل طرح شهرستان فردوس در راستای اجرایی نمودن اقتصاد مقاومتی گفت: مشکلات شهرستان در 4 زمینه ی آب و فاضلاب، میراث فرهنگی و گردشگری، صنایع و معادن و کشاورزی و دامپروری قابل ارائه است.

وی گفت: میزان بارندگی در شهرستان فردوس کمتر از 100 میلی متر در سال می باشد و برداشت آبی که از دشت فردوس صورت می گیرد 20 میلیون متر مکعب در سال است که نشان از بحران در آینده و اتمام منابع آبی در آینده ای نزدیک را خواهیم داشت. با توجه به مصرف 98 درصد منابع آب در بخش کشاورزی، تغییر شیوه کشاورزی از سنتی به صنعتی را می طلبد. وی طرح فاضلاب شهری و تصفیه خانه و احداث گلخانه های محصولات کشاورزی را بعنوان راهکارهای پیشنهادی این مشکل دانست.

فرماندار فردوس در خصوص میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان پیشنهاد پروژه تکمیل بازارچه دائمی صنایع دستی شهرستان و شهرک صنایع دستی را عنوان نمود. وی گفت : با توجه به ظرفیت بالای این شهرستان در خصوص سنگهای قیمتی می توان دبیرخانه دائمی سنگهای قیمتی در استان را در این شهرستان دایر و زمینه اشتغال 150 نفر را فراهم کرد.

وی از سرمایه گذاری تعدادی سرمایه گذار به منظور احداث مجموعه تجاری، اقامتی وگردشگری فردوس، احداث مجموعه گردشگری، اقامتی، تجاری و ورزشی سه راه آبگرم، راه اندازی بوم گردی و پیست کویر فردوس، ایجاد باغ و سفره خانه سنتی ، احداث مجتمع گردشگری و قنات نوردی بلده، ایجاد بوم گردی در منطقه سردشت خبر داد.

ابراهیمی در خصوص حوزه دامپروری گفت: با توجه به مدیریت آب، پروژه آبیاری زیرسطحی به منظور مدیریت و بهره وری بیشتر با سرمایه گذاری اوقاف در صورت انتقال زمین انجام خواهد گرفت و راه اندازی مجتمع دامپروری شهرستان که در صورت رفع مشکل مسیر دسترسی و برق رسانی و آبرسانی راه اندازی خواهد شد. وی در خصوص طرح کشتارگاه طیور عنوان کرد: با رفع مشکلات آبرسانی و تسهیلات کم بهره این طرح قابل بهره برداری خواهد بود و پرورش شتر و بز نیز در شهرستان نیز با رفع مشکل تسهیلات قابل بهره برداری است.

وی در خصوص حوزه کشاورزی گفت: پروژه بسته بندی زعفران، کارخانه آرد، کارخانه واحد تولید کمپوست، شرکت فردوس ناب و شرکت کنسانتره انار و سردخانه و تولید رب، شرکت بهرام تاپ توس در زمینه بسته بندی زعفران، زرشک و تولید نبات و آب نبات با رفع مشکلات تسهیلات کم بهره قابل بهره برداری می باشند. وی افزود شرکت افشره ساز با تولیده کنسانتره و روغن گیاهی با مشکل قطعی آب شهرک صنعتی و نبود امکانات تصفیه فاضلاب روبروست.

ابراهیمی مشکلات گلخانه داران شهرستان فردوس را عدم ثبات قیمت محصولات گلخانه ای، بدهی معوق گلخانه داران عنوان که باعث تعطیلی اکثر گلخانه ها شده است و استحمال تسهیلات بانکی را به منظور رفع مشکل خواستار شد.

فرماندار فردوس گفت با توجه با اینکه فردوس در مسیر راههای مواصلاتی اصلی کشور و کریدور 7 استان کشور به سمت مشهد مقدس و در مسیر ترانزیت کالاو آسیای میانه است ضرورت احداث بین المللی صنعت با حضور بخش خصوصی الزامی است. وی در مورد نساجی فردوس پیشنهاد کرد سازمان ایدرو به منظور گسترش و توسعه صنایع نساجی مشارکت نماید، وی مشکلات کارتن سازی خانی و آژنگ بتن، شرکت کاووش فرادیس شرق با تولید کود ترکیبی را نیز مشکلات تسهیلات و اعتبارات عنوان نمود. 

فرماندار فردوس کمبود ماشین آلات، بالا بودن هزینه حمل و نقل مواد معدنی، نیاز به تسهیلات برای راه اندازی کارخانه فرآوری و مشکلات بانکی و زمین را از  مشکلات بخش معدن برشمرد.

در ادامه مدیران کل صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان و مدیرکل دفتر روستای استانداری در خصوص وضعیت و برنامه های اقتصاد مقاومتی استان در حوزه شهرستان فردوس توضیحاتی را ارائه نمودند.

محمدمهدی مروج‌ الشریعه در بیست و دومین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی شهرستان فردوس اظهار داشت: با وجود خشکسالی‌های متوالی در استان خراسان جنوبی، راه‌های دیگری برای توسعه وجود دارد و باید بدانیم امروز هیچ کاری در این کشور بدون پیگیری جدی به نتیجه نمی‌رسد.

وی با بیان اینکه کارها و اقدامات مدیران را به طور کامل رصد می‌کنم تاکید کرد: هنوز ارتباط تنگاتنگ بین مدیران استان وجود ندارد و دستگاه‌های اجرایی باید در راستای به کارگیری درست بخش خصوصی تلاش کنند.

مروج‌ الشریعه، افت بزرگ در توسعه و اقتصاد کشور را خام فروشی و خروج مواد خام از استان و کشور دانست و افزود: با ایجاد یک نمایشگاه بین‌المللی در فردوس باید پتاسیل شهرستان در بحث گردشگری، صنایع دستی و عرضه محصولات محلی معرفی شود و اگر سرمایه‌گذاری حاضر به مشارکت در این کار نیست استانداری به منظور راه‌اندازی اولیه این نمایشگاه ورود پیدا خواهد کرد.

وی خواستار خروج دامداری‌ها از حریم گردشگری شهرستان فردوس شد و گفت: برای تامین زیرساخت‌های یک مجتمع دامداری و انتقال دامها به این مکان آماده همکاری هستیم تا این مشکل برای همیشه تعیین تکلیف شود چون توجه به گردشگری فردوس می‌تواند این منطقه را از نظر اقتصادی متحول کند.

استاندار خراسان جنوبی افزود: مدیران باید بدانند پایداری کانون‌های جمعیتی هر نقطه از استان به میزان توسعه یافتگی اطراف آن بستگی دارد.

وی از سفر پیش‌قراولان صنعت به استان و شهرستان فردوس در آینده نزدیک به منظور بررسی امکان سرمایه‌گذاری در منطقه خبر داد و با انتقاد از خروج شیر از استان گفت: باید اتحادیه دامداران با راه‌اندازی کارخانه فرآوری شیر از خروج شیر از استان جلوگیری کند.

مروج‌ الشریعه از عملکرد برخی بانک‌ها در اعطای تسهیلات مشاغل خانگی به افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی و سرمایه گذاران بخش خصوصی انتفاد و تاکید کرد: با ابلاغ قانون رفع موانع تولید از سوی دولت باید سرمایه‌گذاران در ابتدای کار توجیه شوند و مدیر عامل شهرک‌های صنعتی استان مدافع منافع سرمایه گذاران باشد.بیست و یکمین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان روز دوشنبه مورخ 22/08/1396 با حضور دکترمروج شریعه، استاندار خراسان جنوبی، امام جمعه سربیشه، رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان، فرماندار شهرستان سربیشه و مدیران کل عضو ستاد و مدیران محترم شهرستان، در محل سالن جلسات فرمانداری شهرستان سربیشه برگزار شد. در این جلسه که با رویکرد توجه به اقدامات، برنامه ها و چالش های شهرستان سربیشه در حوزه اقتصاد مقاومتی تشکیل شد گزارش عملکرد، اقدامات و برنامه های دستگاه های اجرایی حوزه اشتغال و تولید شامل صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و اشتغال مورد بررسی قرار گرفت.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با اعلام دستور کار جلسه را آغاز کرد.

 حجت الاسلام سنجری،  امام جمعه سربیشه بر رسیدگی به وضعیت راههای شهرستان، گازرسانی به بخش درح، رفع مشکلات کارگاههای تعطیل و راه اندازی استخر شنا شهرستان تاکید کرد.

محمدجواد فلاحی، فرماندار سربیشه ضمن ارائه گزارشی از وضعیت و مشکلات شهرستان سربیشه و اقدامات انجام شده در راستای سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری و فرماندهی ستاد اقتصاد مقاومتی، در حوزه سرمایه گذاری شهرستان عنوان کرد: برگزاری جلسات کمیته اشتغال و رفع موانع تولید با هدف تبیین سیاست ها و بخشنامه های ابلاغی در حوزه های مربوطه و ایجاد هماهنگی میان دستگاههای مجری و پشتیبان در شهرستان صورت پذیرفت، وی با بیان اینکه شعار سال جاری در خصوص تولید و اشتغال است بیان نمودکه جلسات شورای اداری شهرستان در این راستا و بر مبنای سرمایه گذاری اقتصادی برگزار شده است.

وی گفت: 2500 متر زمین دراختیار تعدادی از محققین حوزه کشاورزی قرار گرفته تا با توجه به شرایط اقلیمی این منطقه در زمینه دانش بنیان کردن کشاورزی شهرستان اقدام شود. وی افزود پیگیری جذب سرمایه گذار در زمینه انرژی های تجدیدپذیر، پیگیری ایجاد منطقه انرژی های نو، طرح گازرسانی به 40 روستای شهرستان از مهمترین فعالیت های صورت گرفته در شهرستان می باشد. تدوین برنامه مدون برای شهرستان براساس برنامه ششم توسعه، بسترسازی برای اجرای مقام عالی وزارت در شهرستان، برگزاری جلسه مشترک با تجار افغانستان و تجار و سرمایه گذاران کشور، راه اندازی واحدهای غیرفعال در شهرستان و تهیه تابلو سرمایه گذاری شهرستان با هدف معرفی ظرفیت های توسعه سرمایه گذاری و ایجاد بازارچه دائمی در شهرستان از جمله اقدامات در حال انجام و پیگیری در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی در شهرستان می باشد.

فرماندار سربیشه اهم موارد مورد مطالبه شهرستان را، ایجاد منطقه ویژه اقتصادی انرژی های تجدیدپذیر بویژه با همکاری شرکت برق استان، تسریع در واگذاری زمین برای نیروگاه خورشیدی، بهره برداری از سد ساهو و استفاده از کل در زمینه صنعت و شرب، تأمین گاز ناحیه صنعتی مود و سربیشه، تأمین تلفن ثابت و اینترنت پرسرعت نواحی صنعتی مود و سربیشه، تسریع در آسفالت راه دسترسی واحد تولید خوراک دام ستاره کیان، معدن گرانیت درح و معدن منیزیت سفیدکوه، همکاری در سه طرح توسعه ای شرکت اکسید منیزیم، ایجاد بستر خرده فروشی در مرز ماهیرود، بهسازی و تأمین زیرساخت بازارچه مرزی، آبرسانی و برق رسانی به مرز بخصوص منطقه ویژه، تقویت پست برق شهرستان، توجه به جاده مرزی سربیشه تا مزارکاهی، تقویت منابع آب دشت سربیشه،اصلاح الگوی کشت و توجه به محصولات نیازمند آب کم عنوان کرد.

داوود شهرکی، مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان در بیست و یکمین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان در شهرستان سربیشه گفت:

شهرستان سربیشه با 27 واحد صنعتی و 500 نفر اشتغال 5 درصد و در بخش معدن با 58 معدن و حدود 480 نفر اشتغال 11 درصد از سهم استان را در اختیار دارد. وی افزود شهرستان سربیشه  با 1000 واحد صنعتی و 2500 نفر اشتغال رتبه چهارم را داراست.

 وی در خصوص اقدامات انجام گرفته در سال جاری گفت: در صنعت با میانگین 20 درصد ، در تجارت با 50 درصد و در بخش معدن بصورت کامل اهداف پیش بینی شده تحقق یافته است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان گفت: بر اساس دستور مقام عالی دولت در استان تابلویی در قالب سند راهبردی استان مصوب وزارتخانه تهیه و برنامه هایی برای اقتصاد مقاومتی در آن تبیین شد که از جمله می توان به احیای واحدهای تولیدی، تأمین منابع مالی واحدهای تولیدی، تحقق اشتغال، تحقق سرمایه گذاری، توسعه و حمایت از صنعت فرش دستباف، توسعه فعالیت های معدنی شهرستان و ایجاد واحدهای صنایع معدنی، تکمیل زیرساخت های شهرک ها و نواحی صنعتی شهرستان، شناسایی طرح ها و فرصتهای سرمایه کذاری پیشنهادی صنعتی و معدنی و احیای واحدهای تولیدی تعطیل شده یا تملک توسط بانک ها اشاره نمود.

وی گفت از 27 واحد صنعتی شهرستان سربیشه 12 واحد تعطیل شناسایی شد و به منظور رفع مشکلات جلساتی توسط کارگروه تسهیل برگزار گردید. وی با بیان اشتغال 177 نفر مصوب کارگروه اشتغال برای صنعت، معدن و تجارت  استان از 38 درصدی تحقق آن خبر داد و ادامه داد در بخش سرمایه گذاری 6 طرح در حال پیگیری است که در کنار آنها طرح هایی را هم بوسیله ایمیدرو در حال پیگیری هستیم.

شهرکی در خصوص فرش دستباف مود که برندی مطرح در کشور است گفت 3000 بافنده در استان حضور دارند که استان ظرفیت بافت 9450 مترمربع را  سالانه دارد که سهم شهرستان سربیشه 6 درصد می باشد.

وی در خصوص حمایت از مشاغل پشتیبان 12 طرح به بانکها معرفی شده است ودوره آموزشی برای قالیبافان در شهرستان پیش بینی شده است.

وی اذعان کرد برای اولین بار در کشور شناسایی ظرفیت های معدنی براساس مطالعات ژئوفیزیک هوایی از دو سال پیش آغاز شد و حدود 3000 کیلومتر مربع از مناطق مستعد شهرستان سربیشه پوشش داده شد، شهرکی در ادامه گفت: مطالعات 900 کیلومتر مربع از پهنه معدنی سربیشه در سال گذشته انجام شد و برگزاری مزایده محدوده های مستعد تا پایان سال انجام خواهد گرفت و به موازات توسعه بهره برداری از معادن فرآوری آن نیز پیگیری می شود.

وی از افتتاح گازرسانی از ناحیه صنعتی سربیشه تا دهه فجر خبر داد و درخصوص زیرساخت های معدنی به جاده های منتهی با معادن توجه داریم. شهرکی در پایان تامین برق ناحیه صنعتی سربیشه به میزان 1000 میلیون ریال،تامین گاز ناحیه صنعتی سربیشه 1 به میزان 8000 میلیون ریال تا پایان سال 96، تامین گاز ناحیه صنعتی مود به میزان به میزان 9000 میلیون ریال در سال 97، تأمین یارانه سود و کارمزد تسهیلات طرح رونق تولید به میزان 40 میلیارد ریال ، تامین آسفالت معادن گرانیت سبز درح به طول 15 کیلومتر به میزان 100 میلیارد ریال، تامین برق معادن گرانیت سبز درح  به میزان 100 میلیارد ریال، احداث و بهسازی راه آسفالته سربیشه- مرزماهیرود-ولایت فراه افغانستان را از نیازها و درخواست های صنعت، معدن و تجارت در شهرستان سربیشه عنوان کرد.

غلامرضا قوسی، معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی استان گفت: 70 درصد جمعیت شهرستان سربیشه در روستاها ساکن هستند که توجه به صنعتی کردن کشاورزی را می طلبد.  تعداد بهره برداران بخش کشاورزی در شهرستان سربیشه در مقایسه با استان 7/8 می باشد.  وی گفت: ارزش  کل تولیدات کشاورزی شهرستان سربیشه در سال 95، 334 میلیارد تومان 7/9 درصد سهم استان، را دارد. شهرستان سربیشه رتبه چهارم تولیدات زراعی و باغی را در استان دارد. شهرستان سربیشه در تولید عناب رتبه اول استان و تولید زرشک رتبه پنجم استان، تولید پسته رتبه چهارم، نباتات علوفه ای که یکی از سیاستهای وزارت جهاد کشاورزی به جهت تأمین علوفه مورد نیاز با توجه به خشکسالی رتبه سوم و در جمعیت دام رتبه سوم را دارد که این نشاندهنده ظرفیت و پتانسیل بالای این شهرستان در حوزه کشاورزی است.

وی ادامه داد: پروژه های اقتصاد مقاومتی در شهرستان سربیشه 14 تعهد توسط وزارت جهاد کشاورزی برای استان ایجاد شد که یکی از از این تعهدات افزایش ضریب خوداتکایی محصولات کشاورزی بویژه گندم و جو بود که با توجه به برش شهرستانها ابلاغ شد که از مشکلات تحقق این امر می توان به کمبود بذر گواهی شده گندم ، پرداخت دیرهنگام وجه گندم تحویلی کشاورزان، محدودیت برداشت از چاه های کشاورزی،عدم ابلاغ بموقع نرخ خرید تضمینی گندم نام برد.

وی در خصوص پروژه تولید شیر و گوشت که از پروژه های اقتصاد مقاومتی است گفت: که 50 درصد تعهد در شهرستان سربیشه محقق شده است و با مشکل کم شده جمعیت دام با توجه به خشکسالی های اخیر روبرو هستیم. در پروژه تولید گوشت طیور 70 درصد و تولید تخم مرغ 50 درصد تعهد شهرستان محقق شده است.

قوسی بیان داشت: یکی از پروژه های مهم و اولویت دار جهاد کشاورزی در استان تجهیز و نوسازی اراضی و توسعه سامانه های نوین آبیاری است که 70 درصد تعهد در شهرستان محقق شده است که این پروژه مرتبط است با تغییر الگوی کشت، که کاهش سطح  زیر کشت محصولات پرآب است که از جمله می توان به چغندر قند اشاره نمود که سطح زیرکشت آن به صفر رسیده است و سطح زیر کشت زعفران، زرشک، ارزن، زیتون، پسته و نباتات علوفه ای افزایش یافته است.

وی در خصوص پروژه تجهیز و نوسازی ناوگان ماشینی گفت:  از 103 درصد ماشین تعهد شده برای شهرستان سربیشه 62 دستگاه محقق شد که 50 درصد تعهد محقق شده است، وی از مشکلات تحقق این امر بالا بودن نرخ تسهیلات خط اعتباری مکانیزاسیون، نداشتن ردیف اعتباری دولتی جهت تامین ادوات و ماشین آلات نوین،  عدم وجود نمایندگی های معتبر ماشین آلات و ادوات کشارزی در شهرستان نام برد.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی استان در خصوص مشکلات محقق شدن پروژه تأمین داخلی نهاده ها بویژه کودهای ماکرو، توان مالی پایین عاملین توزیع کود در شهرستان و لغو عاملیت شدن اتحادیه تعاون روستایی سربیشه عنوان نمود.وی گفت در سطح شهرستان سربیشه 19 صنایع تبدیلی و تکمیلی وجود دارد و ظرفیت تولید آن 408 هزار تن می باشد که نشان از فعال بودن این صنایع دارد.

حسن رمضانی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت: در حوزه صنایع دستی در شهرستان سربیشه نژادی از بز کرکی وجود داشته که بدلیل تولید کرک زیاد سبب رونق پارچه بافی با نام برک در گذشته در این منطقه بوده است، که ضمن احیای این هنر زنجیره تولید پوشاک با پارچه برک ایجاد شد.

وی از رونق نمدمالی در گذشته در شهرستان سربیشه نام برد که به منظور احیای آن در فهرست میراث معنوی کشور به عنوان یک مهارت مختص شهرستان سربیشه ثبت و دوره های آموزش نمدمالی برگزار شده است.َ

رمضانی از فعال نمودن100 کارگاه پارچه بافی توبافی و ثبت عروسک دوتوک منطقه عشایری تاجمیر در آثار ملی خبر داد و بدنبال ثبت جهانی آن نیز هستیم.وی گفت ساخت مرکز آموزش صنایع دستی در شهرستان سربیشه آغاز و تاکنون 50 درصد رشد فیزیکی داشته و امیدواریم تا پایان سال بتوانیم بخشی از آن را افتتاح کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت بدنبال ایجاد بازارچه محلی صنایع دستی شهرستان سربیشه هستیم وی گفت در کشور 7 روستای شگفت انگیز داریم که 2 روستا در شهرستان سربیشه واقع شده است، روستاهای ماخونیک و چنشت و حیات وحش منطقه که محل زندگی قوچ اوریال است، از جاذبه های توریستی است که گردشگران زیادی را به این منطقه جذب نموده است.

رمضانی در خصوص گیاهان دارویی گفت شهرستان سربیشه یکی از عمده ترین این مراکز است . وی از راه اندازی دو مرکز بوم گردی در ماخونیک و چنشت خبر داد و گفت زیرساخت های گردشگری در روستا کاهی فراهم شده و محوطه سازی آن تا پایان سال انجام خواهد شد.

وی افزود یکی از بهترین مراکز بوم گردی شرق کشور در روستای هریوند راه اندازی شده و در کنار آن با مرمت مدرسه قدیمی زمینه اشتغال 40 نفر به منظور بسته بندی محصولات کشاورزی و تولید صنایع دستی تا پایان سال فراهم خواهد شد.

رمضانی در حوزه میراث فرهنگی شهرستان گفت: 10 کارگاه مرمت بناهای تاریخی راه اندازی و 3 پژوهش باستان شناسی انجام شد و برای اولین بار کتاب باز چهره باستان شناسی منتشر شد.

محمد سنجری، مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان گفت: تعداد کمیته های اشتغال شهرستان 2 جلسه بوده است و درصد تحقق اشتغال تعهد شده 8/65 درصد بوده است. وی از تحقق تعهد شهرستان سربیشه در طرح مهارت آموزی در محیط واقعی کار بصورت کامل خبر داد.

وی گفت در خصوص طرح تکاپو گفت: 6 رسته بعنوان اولویت استان در مطالعات دینامیک اشتغال استان شناسایی شد، که ضمن مذاکره با وزارتخانه مقرر شد در صورتیکه فعالیت خارج از این 6 رسته بتواند اشتغال زیادی را ایجاد کند  امکان استفاده از منابع تسهیلات این طرح بنا به تشخیص دستگاه و فرمانداران را داشته باشد.

مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان در خصوص طرح های دانش بنیان گفت: 8 درصد یارانه سود تسهیلات توسط دولت پرداخت می شود. وی تاکید کرد طرح تکاپو برای اشتغال جوانان است و کارفرما موظف به جذب نیروهای جوان می باشد.

سنجری از عدم همکاری برخی بانک ها در پرداخت طرح های معرفی شده گلایه کرد و از دستگاه های اجرایی نیز درخواست نمود در معرفی طرح ها به بانک ها به موقع اقدام کنند.

وی در خصوص مشاغل خانگی گفت:  در شهرستان سربیشه 9 مجوز صادر که تاکنون طرحی به بانک ها معرفی نشده است. وی در خصوص حوزه تعاون بیان داشت: از 34 روستای شناسایی شده در طرح روستا ـ تعاون، 3 روستا مربوط به شهرستان سربیشه است، روستاهای پخت، چنشت و شورستان بعنوان روستاهای هدف شناسایی شده و مزیت سنجی آنها انجام گرفته است.

دکتر مروج شریعه، استاندار خراسان جنوبی گفت: اجراي سياست هاي ابلاغي از سوي مقام معظم رهبري در موضوع اقتصاد مقاومتي وظيفه همه مسئولين در تمامي بخش ها و رده ها دانست و تصريح کرد: با توجه به شرايط فعلي کشور، نصب العين قرار دادن اين سياست ها همراه با تحقق سياست هاي دولت تدبير و اميد در اين زمينه بايد به عنوان يك رسالت مهم ملي مورد توجه مسئولين قرار گيرد.

دکتر مروج الشریعه، صنایع دستی را از جمله اين ظرفيت ها دانست وتصريح کرد: وجود محصولات استراتژيک در اين استان از جمله زرشک، زعفران و عناب از ديگر توانمندي هاي اين استان است كه احصاء مشكلات آنها و نيز توجه به موضوعاتي همچون بازاريابي، فروش ، بسته بندي، برندسازي و...مي تواند در اين زمينه بسيار كمك كننده باشد.

 وی، با اشاره به اینکه در موضوع اقتصاد مقاومتی، حجت بر همه  تمام است، گفت: امروز رسيدگي به موضوع معيشت مردم و ارتقاي سطح زندگي آنها در حوزه اقتصادي و نيز ايجاد اشتغال مهمترين دغدغه نظام و دولت است و رسالت همه ما رسيدن به اهدافي است که نظام در اين زمينه براي ما تعريف و مشخص کرده است.

دکتر مروج الشریعه، ادامه داد: نباید هیچ سرمايه گذاري به خاطر تفکرات سياسي و يا مشي فکري که دارد از صحنه اقتصادي استان حذف شود و هيچ مسئولي در هيچ رده اي اجازه ندارد مشي سياسي و يا تفكر افراد را در اين رابطه دخيل نمايد. ایشان، با بیان اینکه همه سلايق و تفکرات سياسي در هر قشر و رده اي که هستند قابل احترام اند، افزود: وجود تفكرات سياسي مختلف، بيانگر پويايي و نشاط سياسي در يك جامعه بوده و همين امر موجب شور و نشاط در زمان انتخابات و به صحنه آوردن اقشارمختلف مردم در زمان برگزاري انتخابات است.

استاندار همچنین تعیین تکليف واحدهاي توليدي نيمه تعطيل و يا تعطيل در استان را از جمله اولويت هاي کاري در استان برشمرد و خاطر نشان ساخت: در جلسه گذشته ستاد راهبري مديريت اقتصاد مقاومتي مقرر گرديد واحدهاي توليدي نيمه تعطيل ويا تعطيل تعيين تکليف شوند و يك كميته ۵ نفره اين مهم را به انجام خواهند رساند؛ اين در حاليست كه واحدهاي تعطيل و نيمه تعطيل در اين شهرستان نيز تعيين تكليف خواهند شد.

 

 

 

 

 

 در چارچوب برنامه توسعه اقتصادی کشور اعطای انواع معافیت ها و مشوق ها، چه معافیت ها و مشوق های موضوعی و چه معافیت ها و مشوق های پایه درآمدی به واسطه جهت دهی منابع مالی به سوی فعالیت های اقتصادی یا محل های جغرافیایی همواره به عنوان یک ابزار حمایتی در کنار سایر سیاست های حمایتی دولت در نظام اقتصادی کشور مطرح بوده است، به همین سبب یکی از بخش های قانون مالیات های مستقیم که در آخرین اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم (مصوب 31/4/1396) نیز با تغییرات زیادی همراه بوده، فصل معافیت ها و مشوق های مالیاتی است.

همچنان که می دانیم وجود آیین نامه ها و بخشنامه های فراوان در ارتباط با معافیت ها و مشوق های مالیاتی و در مقابل آن بدلیل عدم دسترسی راحت به یک مجموعه کامل از معافیت ها و مشوق های مالیاتی، بخشنامه ها، آیین نامه ها و سایر موارد مرتبط با آن برای ممیزان و مودیان مالیاتی همواره موجب ایجاد چالش و اختلافات زیادی بین سازمان امور مالیاتی و مودیان شده است، به منظور تسهیل دسترسی ممیزین مالیاتی و آگاهی بخشی به مودیان مالیاتی در زمینه آگاهی از حقوق قانونی شان مجموعه حاضر گردآوری شده است.بیستمین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان روز دوشنبه مورخ 1396/8/8 با حضور مروج الشریعه، استاندار خراسان جنوبی، نماینده مردم شریف شهرستان های قائنات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی، امام جمعه قائنات، رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان، فرماندار شهرستان قائنات و مدیران کل عضو ستاد و مدیران شهرستان، در محل سالن جلسات فرمانداری  شهرستان قائنات برگزار شد.  در این جلسه که با رویکرد توجه به اقدامات، برنامه ها و چالش های شهرستان قائنات در حوزه اقتصاد مقاومتی تشکیل شد گزارش عملکرد، اقدامات و برنامه های دستگاه های اجرایی حوزه اشتغال و تولید شامل صنعت، معدن و تجارت، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و اشتغال مورد بررسی قرار گرفت.

آرین در این جلسه ضرورت تدوین برنامه های دقیق با اهداف کمی و شفاف را توسط دستگاه ها اجرایی استان تبیین و آن را ضرورت پایش و ارزیابی دقیق میزان تحقق برنامه ها عنوان نمود.

حجه الاسلام رحمانی امام جمعه شهرستان وجود سلایق و عقاید مختلف را در کنار بنیه عمیق دینی مردم قائنات  از ظرفیت های مناسب این شهرستان برشمرد که  با هوشمندی مسئولان می تواند به  ابزاری برای توسعه شهرستان بدل شود.

فلاحتی، نماینده شهرستان ضمن اشاره به جلسه کارگروه تسهیل و رونق شهرستان که در محل کارخانه فولاد قائنات برگزار و مسائل مربوط به این کارخانه با حضور مالکین و پیمانکار مورد بررسی قرار گرفت، بر ضرورت رفع مشکل پروژه های بر زمین مانده شهرستان و استان و لزم وحدت و یکپارچگی در رسیدگی به مشکلات استان تأکید کرد.

فرماندار شهرستان ارائه گزارشی از وضعیت کلان شهرستان، آمار کلی، اقدامات، برنامه ها و چالش های شهرستان ارائه نمود. کهن ترابی عنوان نمود که از ابتدای سال 1396 تا کنون سه جلسه کارگروه رفع موانع تولید در شهرستان قائنات برگزار شده و مشکلات هفت واحد تولیدی به صورت تخصصی مورد بررسی قرار گرفته است.  وی همچنین به برگزاری 10 جلسه تخصصی با سرمایه گذاران اشاره نمود.

فرماندار همچنین بصورت ویژه وضعیت واحدهای تولیدی شهرستان را تبیین و واحدهای تعطیل دارای قابلیت راه اندازی مجدد را به همراه راهکار پیشنهادی برای احیای این واحدها معرفی نمود. وی گرانی زمین در شهرک های صنعتی شهرستان، تأمین آب شهرک صنعتی شماره یک قائن، عدم صدور سند مالکیت برای واحدهای دارای پروانه بهره برداری، سود بالای تسهیلات طرح رونق در سال جاری و عدم شمولیت تسهیلات طرح رونق تولید برای واحدهای نیمه کاره دارای پیشرفت فیزیکی کمتر از 60 درصد را از مهم ترین معضلات حوزه صنعت شهرستان عنوان نمود. وی مشکل اصلی معادن شهرستان را نیز نبود واحدهای فرآوری مواد معدنی و تعطیلی و نیمه فعال شدن معادن، عدم ارتباط مناسب بین پیمانکاران و فعالین بخش معدن بخصوص سنگ های تزئینی برای استفاده از خروجی آن ها در پروژه ها و عدم وجود زیرساخت ها مانند برق در معادن و هزینه بالای آن برای سرمایه گذار بخش خصوصی بیان کرد.

  سنجری، با اشاره به اینکه تا کنون چهار جلسه کمیته اشتغال در شهرستان قائنات برگزار شده که 35 مصوبه داشته است، گزارشی از وضعیت اشتغال شهرستان در برنامه های مختلف و آخرین وضعیت واحد های مشکل دار شهرستان قائنات در حوزه مطالبات کارگران و اقدامات انجام شده ارائه نمود. مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان نمود که برای این شهرستان 1336 تعهد اشتغال توسط دستگاه های اجرایی استان مشخص شده که تا کنون بالغ بر 34 درصد محقق شده است. وی همچنین درصد تحقق اهداف طرح مهارت آموزی نیروی کار را 78 درصد بیان نمود. سنجری با بیان اینکه اعتبارات اشتغالزایی حوزه مشاغل خرد و خانگی شهرستان قائن 75997 میلیون ریال بوده است، عملکرد پرداخت این تسهیلات را 22 درصد عنوان نمود.

وی همچنین عملکرد شهرستان را در حوزه تسهیلات بند ج تبصره بودجه قانون بودجه سال 96 توصیف نمود که بر آن اساس تا کنون 5970 میلیون ریال به متقاضیان معرفی شده از کمیته امداد امام (ره) و بهزیستی شهرستان تسهیلات پرداخت شده است.

در ادامه جلسه رمضانی وضعیت اقدامات، برنامه ها و چالش های شهرستان را در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تبیین نمود. وی ضمن اشاره به سبقه تاریخی شهرستان و ظرفیت های موجود، برگزاری دوره های آموزشی  طرح همیار گردشگری در شهرستان قاین، برگزاری دوره های آموزشی توانمندی سازی گردشگری،  آغاز پروژه طرح گردشگری مزار انجیری، کارشک و روستای بیهود، راه اندازی موزه عکس قاین،  تکمیل و مرمت ایوان مزار آفریز، مرمت مسجد جامع خشک،  تکمیل و راه اندازی پناهگاه نیگ را به عنوان مهم ترین برنامه های بخش گردشگری و میراث فرهنگی این شهرستان بر شمرد. وی همچنین برنامه های آتی در بخش توسعه صنایع دستی معرفی نمود و به اجرایی شدن طرح تولید و  اشتغال در روستای های  مهنج، رزدنبل، روم، فلک و بیهود در رشته هایی همچون حوله و جاجیم بافی، احیاء و آموزش رشته های بومی در کلیه روستاهایی با پیشینه فعالیت صنایع دستی، برگزاری دوره های آموزش صنایع دستی به هنرجویان و علاقمندان در رشته های بومی و سنتی، پیگیری اعطای تسهیلات به هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی مشاغل خانگی به صورت پشتیبان، حضور و مشارکت صنعتگران در نمایشگاه های صنایع دستی سطح کشور و پیگیری راه اندازی بازارچه دائمی فروش محصولات صنایع دستی در شهر خضری دشت بیاض اشاره نمود.

شهرکی نیز در این جلسه اقدامات انجام گرفته در حوزه صنعت، معدن و تجارت شهرستان را ارائه نمود. وی  تکمیل طرح فولاد قائنات بعنوان یکی از طرح های اقتصاد مقاومتی، احیای واحدهای تولیدی تعطیل شده یا تملک توسط بانک ها، تامین منابع مالی واحدهای تولیدی ( سرمایه در گردش- بازسازی و نوسازی)، تحقق اشتغال به میزان 466 نفر در شهرستان، تحقق سرمایه گذاری به میزان 5000 میلیارد ریال از طریق تکمیل طرح های در حال اجرا طی سال 96 و در ادامه در سال 97 توسعه و حمایت از صنعت فرش دستباف و مشاغل خانگی پشتیبان شهرستان از طریق تامین منابع مالی، توسعه فعالیت های معدنی شهرستان و ایجاد واحدهای فرآوری، تکمیل زیرساخت های شهرک ها و نواحی صنعتی شهرستان و شناسایی طرح ها و فرصت های سرمایه گذاری پیشنهادی صنعتی و معدنی را از مهم ترین برنامه های شهرستان قائنات در حوزه صنعت، معدن و تجارت بیان نمود.

استاندار خراسان جنوبی در این جلسه بر ضرورت توجه به شرکت های دانش بنیان و توسعه این شرکت ها تأکید نمود و از فرماندار شهرستان خواست با عنایت به وجود فارغ التحصیلان و متخصصین فن در استان و حمایت های معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری نسبت به ایجاد بستر مناسب در توسعه این شرکت ها اقدام نمایند.

حمایت از صنایع دستی ارزشمند شهرستان نظیر گبه قائن به عنوان بهترین گبه تولیدی، اقدامات مناسب در راستای آموزش و توسعه این محصولات، بازاریابی مناسب برای محصولات تولیدی موارد دیگری بودند که مقام عالی دولت در شهرستان به آن اشاره نمود. مروج الشریعه با بیان ضرورت حضور تولید کنند گان استانی در نمایشگاه های خارج از استان و کشور از اتخاذ تصمیمات مناسب در زمینه  ایجاد شرایط مناسب حمایت از این گروه ها در استان سخن گفت.

استاندار خراسان جنوبی لزوم توسعه متوازن را یکی از اصول اقتصاد مقاومتی برشمرد و خاطر نشان کرد در حوزه توزیع اعتبارات شهرستانی با جدیت بر توزیع اعتبارات مبتنی بر شاخص های توسعه و نیازمندی شهرستان ها پافشاری خواهد نمود. وی همچنین وجود پروژه های نیمه تمام، تعطیل و غیر فعال در حوزه های عمومی و خصوصی را به مثابه باری بر توان اجرایی استان توصیف نمود و از مسئولین استان خواست در اسرع وقت نسبت به تعیین تکلیف این پروژه ها اقدام و خاتمه قطعی آن ها را اعلام نمایند.

وی در این جلسه ضمن اشاره به بیانات مقام معظمی رهبری در خصوص نامگذاری سال بر تولید و اشتغال از نهادها و مدیران شهرستانی خواست  تلاش های خود را در زمینه پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی معطوف به تصمیمات استان نگذارند و تا حد امکان به صورت خودجوش در این راستا اقدام و برای رفع مشکلات منطقه خود مدل های مناسب ارائه نمایند. مروج الشریعه همچنین از نهادهای شهرستانی خواست توجه ویژه ای به جذب مشارکت بخش خصوصی در فعالیت های اقتصادی داشته باشند و نشاط و تکاپو را در فضای اقتصادی جامعه حاکم سازند.

 جلسه ارتقای اثربخشی جلسات شهرستانی ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان رأس ساعت 08:00 روز پنجشنبه مورخ 1396/8/4 با حضور مروج الشریعه، استاندار خراسان جنوبی، معاونین استاندار، آرین، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و فرمانداران شهرستان های استان برگزار شد.

مروج الشریعه در این جلسه با تأکید  بر  اینکه در اقتصاد مقاومتی باید به اقتصاد داخلی اتکا و توجه نمود و افزایش توان داخلی به ویژه در روستاها مورد توجه قرار گیرد، رویکردها و ضروریات برگزاری جلسات ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی را در شهرستان ها تشریح نمود. وی بیان نمود فرمانداران باید اولویت های اقتصادی را در استان و شهرستان خود شناسایی نمایند و در توسعه و بهره برداری از ظرفیت های استان کوشا باشند. وی تأکید کرد جلسات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید بایستی در محل واحدهای تولیدی برگزار گردد و مشکلات این واحدها یک به یک مورد بررسی قرار گیرد و باید به مدیران تولید کننده بدهکار برای حل مشکل واحد تولیدی آن ها کمک نمود و زمان داد. روستاها باید تولید کننده باشند و هم مصرف خود را تأمین کنند و  هم سرریز تولید آن ها در شهرها به فروش برسد. وی همچنین بر ضرورت نقش صنایع دستی به عنوان پیشران توسعه استان تأکید و اذعان کرد استان این آمادگی را دارد که از محل کمک های فنی و اعتباری برای کمک به توسعه صنایع دستی کمک نماید و باید شکیل ترین بازارهای صنایع دستی را در استان و استان های مجاور ایجاد نموده و از تمام ظرفیت ها در توسعه این بازار استفاده کنیم.

استاندار خراسان جنوبی نقش استان را در مراودات بین المللی مهم ارزیابی نمود و از فرمانداران خواست در راستای تحقق جایگاه مناسب استان در این زمینه تلاش نمایند.

حسینی معاون استاندار افزایش روحیه مطالبه گری و پاسخگویی را در توسعه استان حائز اهمیت دانست و از کلیه گروه های سیاسی و بازوهای اجرایی استان خواست در تعامل با یکدیگر به رفع مشکلات استان کمک نمایند.

سرفرازی، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار نیز ضمن تأکید بر مسائل فرهنگی در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، بر ضرورت حضور مردم و بخش خصوصی در جلسات راهبری تأکید نمود. وی افزود بررسی عملکرد دستگاه های اجرایی استان در برنامه های تدوین شده از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باید ببینیم اهداف چه میزان محقق شده و علل عدم تحقق چه بوده است.

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری گفت: با توجه به ظرفیت وجود 170 نماینده در کشورهای مختلف، به دنبال شناساندن صنایع دستی به جهانیان هستیم. وی افزود طرح مشترکی بین دفاتر امور بانوان و خانواده استانداری و روستایی تعریف شده که بر اساس آن مقرر است در هر شهرستان یک روستا را که در یک موضوع خاص توانمند هستند، تقویت کنیم و به عنوان مثال خراشاد به عنوان روستای حوله بافی، ثبت جهانی شده است.

آرین در این جلسه با ارائه کلیاتی در باب مفاهیم نظری و اجرایی اقتصاد مقاومتی استان به تبیین رویکرد جلسات شهرستانی ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان پرداخت. وی بیان نمود جلسات شهرستانی با هدف رفع مشکلات شهرستان و کاهش بوروکراسی انجام می گیرد و برای اینکه این جلسات اثر بخشی بیشتری داشته باشند بهتر است بر پایه برنامه ریزی هسته های کلیدی، قبل از برگزاری جلسه، مشکلات هر شهرستان در بخش ها و موضوعات مختلف مرتبط با اقتصاد اقتصاد مقاومتی توسط فرمانداران محترم احصا و به دبیرخانه ارسال گردد که این مشکلات در سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بررسی و در تعامل با دستگاه های اجرایی استان راهکار مناسب برای آن پیش بینی شود و راهکارهای ارائه شده در جلسات ستاد استان در شهرستان تصویب شود و به عنوان مصوبه توسط فرمانداران شهرستان ها از دستگاه های اجرایی استان مطالبه شود.

در ادامه جلسه فرمانداران شهرستان ها به بیان مزیت ها و تنگناهای شهرستان ها و اقدامات صورت گرفته در رابطه با اقتصاد مقاومتی پرداختند. مروج الشریعه در پایان جلسه بر  لزوم استفاده از ظرفیت نهادهای عمومی غیر دولتی در سرمایه گذاری های اقتصادی استان، رفع تعارضات منطقه ای و ایجاد توازن و توجه به ایجاد رونق در بخش مسکن به منظور تسهیل مشکل مسکن زوج های جوان اشاره نمود و از فرمانداران خواست با همت و تلاش مضاعف در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری و حمایت از فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی کشور  گام های مؤثری بردارند.