دوازدهمین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان (دومین جلسه در سال جاری)  بیست و چهارم خردادماه با حضور معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور اقتصادی استاندار و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان  برگزار شد. در ابتدای جلسه مهندس آرین ضمن تشکر از دستگاه هایی که در تدوین برش استانی پروژه های اقتصاد مقاومتی مشارکت داشتند، از اعضای ستاد خواستند نسبت به تدوین برش استانی پروژه های ابلاغی ستاد اقتصاد مقاومتی،  پیگیری های لازم را انجام دهند.

سپس نماینده پارک علم و فناوری استان ضمن معرفی صندوق های سرمایه گذاری خطر پذیر و ارائه نمونه های اجرا شده آن در دنیا و کشور راه کارهایی را بمنظور پیاده سازی این صندوق ها در استان ارائه نمود. نماینده پارک علم و فناوری استان در این زمینه بیان داشت تأمین سرمایه لازم برای شرکت‌ها و کسب‌وکارهای نوپا (استارت آپ) و کارآفرین که مستعد جهش و رشد ارزش هستند  دارای ریسک فراوانی است. صندوق های ریسک پذیر یکی از راهکارهای کاهش ریسک سرمایه گذاری برای صاحبان ایده هستند که به تازگی در مجامع مختلف مورد بررسی قرار گرفته اند و برای اجرا و پیاده سازی آن ها قوانینی وجود دارد و حمایت هایی نیز از سوی معاونت فناوری ریاست جمهوری در حمایت از این شرکت ها وجود دارد. اما با این حال این شرکت ها هنوز نتوانسته اند در کل کشور جایگاه مناسبی بیابند. اعضای ستاد نیز در زمینه اجرای این ایده در استان پیشنهاداتی ارائه نمودند. در ادامه جلسه مدیرکل جهاد کشاورزی استان به معرفی تعدادی از طرح های پیشنهادی این سازمان در زمینه اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی استان پرداخت. کارت اعتباری توسعه کشاورزی به منظور ایجاد جریان مستقیم هزینه تسهیلات در تأمین نهاده های بخش کشاورزی، افزایش تولید محصولات زراعی استان با رویکرد افزایش بهره‌وری در مصرف آب و حفظ منابع خاک، طرح توسعه   و افزایش تولید محصولات گلخانه ای استان، بسته های رونق تولید و اشتغال صنایع کشاورزی و افزایش آبدهی قنوات از طریق اجرای عملیات آبخیزداری با مشارکت مردم طرح های ویژه اقتصاد مقاومتی استان بودند. در پایان جلسه خانم سرفرازی، معاون استاندار ضمن تأکید بر ضرورت توجه به رویکرد دانش بنیانی در اقتصاد مقاومتی، از دستگاه های اجرایی استان خواستند توجه ویژه ای به این مقوله داشته باشند. ایشان همچنین بر ضرورت برندسازی برای محصولات استان و توجه به دستورالعمل های ابلاغی ستاد تأکید نمودند. در پایان جلسه مقرر شد در جلسه آتی ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان،  به منظور شناخت موانع و مشکلات تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در استان، نقد عملکرد دستگاه های اجرایی استان در زمینه اقتصاد مقاومتی در سال گذشته انجام شود.
یازدهمین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان بعد از ظهر روز سه شنبه مورخ 09/03/1396 در سالن جلسات حوزه استاندار خراسان جنوبی برگزار شد. در این جلسه که با حضور استاندار محترم، معاونین استاندار و جمعی از مدیران کل دستگاه های  اجرایی استان برگزارشد، رئیس سازمان برنامه و بودجه استان و دبیر ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان با تاکید بر اینکه شعار امسال اقتصاد مقاومتی تولید- اشتغال است اذعان نمود برخی به اشتباه گمان می کنند همان فعالیت هایی که در سال گذشته در زمینه اقتصاد مقاومتی در استان انجام شده است، امسال نیز باید انجام پذیرد، در حالیکه تأکید مقام معظم رهبری به این دلیل بوده است که اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، با تأکید بیشتر بر فرایند تولید و اجرای فعالیت های اشتغال زا انجام شود. در این جلسه گزارشی از فعالیت های اقتصاد مقاومتی استان در سال گذشته ارائه شد. بالغ بر 120 پروژه بصورت مستقیم در رابطه با رویکرد های پنجگانه اقتصاد مقاومتی مشتمل بر درون زایی، برون گرایی، مردمی بودن، عدالت محور بودن و دانش بنیان بودن در سال گذشته اجرا شده است. در ادامه آقای سنجری، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سند تدوین شده در اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی را که با تکیه بر اسناد بالادستی و توان و ظرفیت استان تدوین شده است، تشریح و تعهدات دستگاه های اجرایی استان در این زمینه بیان شد. وی همچنین بخشنامه های جدید ابلاغی را که دولت در راستای عمل به وعده های انتخاباتی در راستای ایجاد اشتغال و توانمندسازی نیروی کار و فارغ التحصیلان ارائه نموده است  و اقدامات انجام شده در استان در اجرای طرح تکاپو را تشریح نموده و ابراز امیدواری کرد نتایج ارزشمندی از برنامه های در دست اجرا حاصل شود.

در ادامه جلسه رویکرد آتی ستاد اقتصاد مقاومتی استان تشریح شد. استاندار خراسان جنوبی در این جلسه بر ضرورت ادامه مستمر و منظم جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی تاکید کرده و بیان نمود  به ایجاد اشتغال نباید تنها به عنوان یک وظیفه محوله نگاه کرد، بلکه باید این ضرورت برای همه کاملا حس شود که ظرفیت جوان جامعه و نیروی انسانی نباید هدر برود و باید از این ظرفیت استفاده نمود. وی تاکید کرد تمام نهادهای عمومی اعم از دولتی یا غیر دولتی باید بسیج شوند و پیگیری از بانک ها در خصوص پرداخت تسهیلات به متقاضیان تولید صورت پذیرد. وی با بیان اینکه در قانون بودجه سال 96 ظرفیت های مناسبی برای پیشبرد اقتصاد مقاومتی پیش بینی شده است، از تمام مسئولان استان خواست عزم خود را در این سال برای بهره برداری از ظرفیت های ایجاد شده، بکار بندند.