هجدهمین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان با حضور استاندار خراسان جنوبی در شهرستان نهبندان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی، استاندار خراسان جنوبی در معیت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و کلیه اعضای اصلی ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان (مدیران کل دستگاه های اجرایی استان) به منظور بررسی و راهبری مسائل اقتصادی شهرستان نهبندان در این شهرستان حضور یافت و هجدهمین جلسه ستاد با رویکرد شهرستانی برگزار شد.

در ابتدای جلسه، آرین رئیس سازمان  مدیریت استان و دبیر ستاد، گزارشی از وضعیت واحدهای  تولیدی  استان که به دلیل بدهی به تملک بانک ها در آمده اند ارائه نمود. آرین بیان نمود تعداد 41 واحد تولیدی در استان توسط بانک ها تملیک شده که 36 واحد صنعتی و 5 واحد کشاورزی بوده اند و از آن میان 3 واحد تولیدی تا کنون احیا شده و 3 واحد نیز در حال احیا هستند.

حجه الاسلام خزاعی امام جمعه نهبندان در خصوص مشکلات و موانع این شهرستان سخنانی بیان نمود و رسیدگی به معضل بیکاری، ارتقای کیفیت راه های شهرستان، رسیدگی به گلزار شهدا و اتمام مصلای این شهرستان را از مسئولین استان خواستار شد.

دکتر نظر افضلی، نماینده مردم شهرستان در مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به فعالیت هایی که تا کنون در این شهرستان در زمینه جلب مشارکت نهادهای اقتصادی عمومی کشور نظیر بنیاد برکت و آستان قدس رضوی صورت گرفته است، مشکلات و موانع این شهرستان را در مسیر توسعه بیان  نمود. احیای طرح توسعه نهبندان، احیای قنوات، تکمیل کارخانه شیر و کشتارگاه، واردات دام از بازارچه دو کوهانه، توسعه صنایع فراوری کانی های فلزی و غیرفلزی شهرستان، برقراری تعرفه گرمسیری، ایجاد فرمانداری ویژه، توسعه راه روستایی، رسیدگی به وضعیت مشکوک التابعین، گسترش بیمارستان از 32 به 64 تختخوابی، گسترش ضریب نفوذ مخابرات و توسعه انرژی بادی را از مهم ترین مطالبات مردم این شهرستان عنوان نمود.

امام جمعه شهر شوسف نیز در این جلسه از مسئولین خواست نگاه ویژه ای به این شهرستان محروم داشته باشند و همچنین به شهر شوسف در زمینه گازرسانی، اعطای وام به مردم در زمینه اشتغالزایی هرچند با مبالغ اندک، احیای یک مسجد در شهر شوسف کمک نمایند.

سنجری، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گزارشی از عملکرد کارگروه اشتغال استان و عملکرد شهرستان ارائه نمود. وی کاهش یک درصدی نرخ بیکاری نسبت به سال 95 و ایجاد 10000 فرصت شغلی جدید توسط دستگاه های اجرایی در سال 1396 را از مهم ترین اهداف این کارگروه در سال 96 بیان نمود. سنجری پیگیری جهت استفاده از ظرفیت های پیش بینی شده در قانون برنامه ششم توسعه، پیگیری جهت استفاده از ظرفیت های پیش بینی شده در قانون بودجه سال 1396، پیگیری اجرای سیاست های کلان اشتغال در استان، اجرای طرح مهارت اموزی در محیط کار واقعی، اجرای طرح کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی، اجرای الگوی توسعه مشاغل خانگی، پیگیری اجرای طرح تعاون روستا در استان و اجرای طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار (تکاپو) را از مهم ترین برنامه های کارگروه اشتغال استان ذکر نمود. وی درصد تحقق اشتغال تولید شده نسبت به اشتغال تعهد شده را 5/31 درصد بیان نمود و اظهار امیدواری کرد در شش ماهه دوم سال، فعالیت های اشتغال زایی با سرعت بیشتری صورت پذیرد. سنجری تعداد اشتغال پیش بینی شده شهرستان نهبندان را در سال 96، 610 مورد عنوان نمود که 274 مورد آن تا کنون محقق شده است.  وی میزان اعتبارات ابلاغی شهرستان نهبندان در حوزه تسهیلات اشتغالزایی را  56550 میلیون ریال عنوان نمود که توسط کمیته امداد، بهزیستی، صندوق کار آفرینی امید و تعاون، کار ور فاه اجتماعی استان در زیرمجموعه توسعه مشاغل خانگی به متقاضیان پرداخت می شود.

مدیرکل کمیته امداد استان با بیان اینکه تا کنون 454 طرح از محل تسهیلات قرض الحسنه بانکی انجام شده است، رشد اعتبارات تسهیلات این اداره کل را در سال جاری و در حوزه اشتغال  نسبت به سال گذشته 127 درصد عنوان نمود. سلم آبادی همچنین به  طرح تحویل خودرو کار به مددجویان اشاره نمود که بر اساس آن مقرر است تعداد 5000 خودرو مطابق تفاهم نامه فی ما بین امداد، صندوق کارآفرینی مرکز و سایپا تحویل مددجویان گردد که سهم استان خراسان جنوبی 92 دستگاه (1.84%) می باشد. سلم آبادی تعداد طرح های اجرا شده در شهرستان نهبندان را از محل اعتبارات صندوق اشتغال نیازمندان 3000 طرح و از محل تسهیلات قرض الحسنه بانکی 37 طرح عنوان و بیان نمود تعداد 60 خانواده تحت پوشش کمیته امداد با اجرای طرح های اشتغالزایی از ابتدای سال 96 در این شهرستان خودکفا شده اند.

در این  جلسه مدیر کل بهزیستی استان گزارشی از عملکرد این نهاد حمایتی در زمینه اشتغالزایی بیان نمود. عرب نژاد گزارشی از تعداد افراد معرفی شده به بانک های استان و تعداد تسهیلات دریافت شده توسط مددجویان تحت پوشش  ارائه نمود. وی مشکل دریافت وام و شرط ضامن بانک ها، و ابلاغ دیرهنگام تسهیلات بانک ها را از مهم ترین مشکلات دریافت وام بیان نمود که منجر می شود فرایند دریافت وام با تأخیر صورت پذیرد.

مدیر صندوق کارآفرینی امید استان نیز در این جلسه با بیان اینکه صندوق تسهیلات قرض الحسنه از صفر تا 4% برای ایجاد اشتغال در مباحث مشاغل خانگی- خویش فرمایی- خوداشتغالی- کارآفرینی با اولویت مناطق روستایی و محروم از امکانات و مرزی و مناطق عشایری و کم برخوردار بدون سپرده گذاری قبلی و بلوکه شدن سرمایه متقاضیان کسب و کار و صاحبان ایده و مهارت و حرفه پرداخت می نماید، گزارشی از عملکرد صندوق کارآفرینی استان ارائه نمود. وی تعداد تسهیلات شعب استان خرسان جنوبی را از ابتدای سال 1395 تا کنون 1665 مورد به مبلغ بالغ بر 205 هزار میلیون ریال عنوان نمود که از این مبلغ 24 هزار میلیون ریال در قالب 257 طرح اشتغالزایی مربوط به شهرستان نهبندان است. مدیر صندوق کارآفرینی امید استان همچنین گزارشی از عملکرد این بانک در کمک به صندوق های خرد محلی ارائه نمود.

فرماندار شهرستان نهبندان نیز در این جلسه ضمن اشاره به قابلیت ها و پتانسیل های شهرستان گزارشی از اقدامات انجام شده را ارائه نمود. نظافت با بیان اینکه فعالیت های این فرمانداری در قالب  هفت کارگروه با عناوین جذب سرمایه گذاری داخلی وخارجی، اشتغال، رفع موانع تولید، میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری، امور بانکی، امور بانوان و تنظیم بازارسازماندهی شده است، گزارشی از فعالیت های انجام شده در هر کارگروه ارائه نمود. پیگیری حضور و سرمایه گذاری نهادهای عمومی اقتصادی نظیر بنیاد برکت، بنیاد علوی، قرارگاه خاتم  و آستان قدس رضوی، برگزاری جلسات متعدد با سرمایه گذاران خارجی بمنظور جذب سرمایه، برگزاری جلسه با بانک سینا (مرکزی) واختصاص 2میلیارد تومان به کارخانه فرآوری سیلیس دهسلم ، پیگیری درخصوص اجرایی شدن طرح بین المللی ترسیب کربن درشهرستان، پیگیری در خصوص  احداث مزرعه بادی با شستا، پیگیری مشارکت 20%  شرکت ایمیدرو دراحداث کارخانه فرو آلیاژ، راه اندازی کاروان سیار آموزش مهارت های زندگی و فنی وحرفه ای امید  بانوان به صورت پایلوت برای اولین بار دراین شهرستان  وآموزش 112000 نفر ساعت از مهم ترین اقدامات صورت گرفته در این شهرستان بودند.

محمد مهدی مروج الشریعه  در این جلسه با تأکید بر اینکه باید تمام شرایط برای سرمایه گذار در استان ایجاد شود، بیان نمود ارائه مشوق ها در مناطق محروم باعث افزایش انگیزه سرمایه گذاران می شود. وی اضافه کرد: باید با ایجاد تبصره ای مشوق هایی در مجلس برای مناطق کمتر توسعه یافته در نظر گرفته شود.

مقام عالی دولت در استان بیان نمود نیاز است ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی در شهرستانها با رویکرد تولید و اشتغال برگزار شود و امسال از سوی مقام معظم رهبری سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری شده که مخاطب آن مردم و مسئولان هستند.

مروج الشریعه  با بیان اینکه در استان و شهرستان نهبندان همدلی و انسجامی خوبی بین مردم و مسئولان وجود دارد، بیان کرد: باید در تمام مسئولان در جذب سرمایه گذار تلاش کنند چرا که توسعه اقتصادی نیازمند سرمایه گذاری بخش خصوصی است. وی عنوان کرد: باید امنیت سرمایه گذاری را برای سرمایه گذاران ایجاد شود و در استفاده از کلمات برای توصیف مشکلات دقت نمود، چرا که گاه کلام نادرست باعث می شود سرمایه گذار از سرمایه گذاری دلسرد شود.

استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه باید پازل مربوط به جذب سرمایه گذاری به صورت جامع دیده شود، اضافه کرد: سرمایه گذاری باید در هر منطقه متناسب با ظرفیت ها و پتانسیل ها باشد. مروج الشریعه ایجاد زیرساختها را مهمترین عامل در جذب سرمایه گذار دانست و اظهار کرد: بهتر است برای توسعه اقتصادی نهبندان ابتدا به این شهرستان گازرسانی شود و بعد نسبت به جذب سرمایه گذار اقدام شود. وی بیان کرد: تامین برق و آب از زیرساختهای مهم است، باید در سرمایه گذاری هایی که انجام می شود، نیاز سرمایه گذاران به حداقل برسد. استاندار خراسان جنوبی حوزه صنعت و معدن را در مبحث سرمایه گذاری ارجح دانست و بیان کرد: باید سرمایه گذاری بخصوص در بخش معدن در راستای تکمیل چرخه تولید انجام شود و اولویت با سرمایه گذارانی باشد که برای احداث کارخانه فراوری نیز برنامه داشته باشند.

مقام عالی دولت با اشاره به اینکه  مدت زمان بسیار طولانی از تدوین  طرح توسعه نهبندان می گذرد بر ضرورت همکاری  برای بازنگری طرح توسعه نهبندان و بروز رسانی آن به تناسب مقتضیات زمان تأکید نمود.

استاندار همچنین بیان نمود از شهرداری هایی که نسبت به استفاده از سنگهای معدنی تزئینی که در استان تولید و فرآوری می شود در زیباسازی و سنگفرش معابر  اقدام کنند، حمایت می کنیم و باید از ظرفیتهای داخلی برای ایجاد فرصت های شغلی جدید استفاده کنیم.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه احکام برنامه ششم توسعه ابلاغ شده است، از مدیران دستگاههای اجرایی خواست با مطالبه گری جدی از وزارت خانه مربوطه سهم واقعی استان را در زمینه های مختلف پیگیری کنند.

مروج الشریعه با اشاره به ظرفیت گردشگری تالاب کجی نهبندان هم گفت: تالاب کجی نهبندان از ظرفیت خوبی برای توسعه گردشگری داخلی و خارجی برخوردار  و نیازمند ایجاد زیرساخت است، و ضروری است ظرفیت های گردشگری موجود با ایجاد سایت های مختلف به زبان انگلیسی به مردم دنیا معرفی شوند.هفدهمین جلسه ستاد راهبردی و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان 96/06/27 به ریاست  مروج شریعه استاندار خراسان جنوبی و مدیران دستگاه های اجرایی عضو ستاد برگزار شد.

جلسه با ارائه گزارش از عملکرد ستاد راهبردی و مدیریت اقتصاد مقاومتی توسط رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان شروع شد. آرین محور فعالیت ستاد استان در سال 96 را "تدوین بسته های استانی رونق تولید و اشتغال"، "تصویب برنامه ها و پروژه های خاص استان متناسب با پتانسیل ها و هسته های کلیدی اقتصاد مقاومتی مصوب ستاد استان" و "تدوین برش استانی پروژه های ابلاغی ستاد فرماندهی" عنوان کرد.

وی  تعداد پروژه های اقتصاد مقاومتی استاد در سال جاری را 89  مورد در حوزه 12 دستگاه اجرایی، عنوان کرد. مهندس آرین در ادامه گفت: هسته های کلیدی اقتصاد مقاومتی استان شناسایی شده است. برش استانی پروژه های اولویت دار و بسته های ابلاغی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، توسط دستگاه های اجرایی استان تصویب و به دبیرخانه ستاد راهبری اقتصاد مقاومتی استان ارسال شده و بر این اساس برنامه اجرایی و عملیات اقتصاد مقاومتی استان در حال تدوین است و پایش پروژه ها بر اساس چارچوب نیپا صورت خواهد گرفت.

وی در راستای پیش بینی اشتغال ایجادی دستگاه های اجرایی استان در سال 96 که از  مهمترین مطالبات مردم است گفت: ایجاد 8124 مورد اشتغال توسط دستگاههای اجرایی در سال جاری تعهد شده است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان پروژه های برجسته در حوزه اشتغال را "اجرای برنامه ملی اشتغال فراگیر" و "اجرای برنامه ملي عدالت بنيان كردن  اقتصاد و توسعه عدالت اجتماعي" معرفی نمود.

 آرین همچنین به تشریح فعالیت های صورت گرفته در خصوص "بهبود فضای کسب و کار"، "عدالت بنیان کردن اقتصاد"،  "اجرای پروژه های برجسته در حوزه کشاورزی"  پرداخت.

در ادامه رئیس سازمان صنعت، معدن تجارت استان گزارش تفضیلی از عملکرد حوزه صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی ارائه کرد. شهرکی ضمن بیان پروژه های اقتصاد مقاومتی در استان، فعالیت صورت گرفته در طرح رونق تولید را تبیین نمود. وی با بیان اینکه 384 مورد عارضه یابی در استان صورت گرفته است، مهم ترین مشکلات استان را مشکلات مالی و نقدینگی برشمرد و پیگیری و رفع موانع پیش­روی واحدهای تولیدی استان در بخش صنعت را مهم ترین وظیفه این سازمان دانست.

وی گفت: استان رتبه 27 بخش سرمایه گذاری صنعت در کشور و رتبه 13 در میزان جذب تسهیلات رونق تولید به نسبت مصورب کارگروه در کشور را تا کنون به خود اختصاص داده است. شهرکی از وضعیت پرداخت تسهیلات رونق توسط بانک های خصوصی گلایه کرد و افزود در این زمینه متأسفانه همکاری چندانی در استان صورت نگرفته است. وی در ادامه به بیان اهم اقدامات انجام گرفته در بخش صنعت و معدن در دولت تدبیر و امید پرداخت. صدور 524 فقره جواز تأسیس صنعت، 176 فقره پروانه بهره­ برداری و تثبیت اشتغال با تاثر از پرداخت تسهیلات طرح رونق به واحد تولیدی استان در بخش صنعت و صدور 185 فقره پروانه بهره برداری معادن، شناسایی بالغ بر 500 میلیون تن ذخایر معدنی معادل 25% کل ذخایر استان، انجام عملیات اکتشاف ژئوفیزیک هوایی و.. در بخش معدن را از اهم فعالیت های صورت گرفته ذکر کرد.

رمضانی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان نیز ضمن ارائه گزارش از فعالیت های شاخص دستگاه، شناسایی 60 رشته صنایع دستی و احیاء 2 رشته فراموش شده، اخذ نشان مرغوبیت 15 رشته، شناسایی 4500 هنرمند و صدور کارت اختصاصی جهت ساماندهی هنرمندان استان، راه اندازی 3 بازارچه دائمی و 4 موزه در استان و راه اندازی واحدهای بوم گردی در استان به منظور جذب گردشگران خارجی و داخلی را از مهم ترین فعالیت های صورت گرفته برشمرد.

مروج شریعه استاندار خراسان جنوبی ضمن تشکر و قدردانی از زحمات مهندس پرویزی استاندار قبلی استان عنوان کرد: فصل الخطاب شعار مقام معظم رهبری تمام قوای موجود در نظام است و تنها وظیفه دولت نیست و همه مسئول و پاسخگو هستند. وی گفت فقدان آب و خشکسالی های طولانی که از چالش های موجود در این استان است نباید ما را از مسیر توسعه بازدارد، مهمترین شرایط اشتغال زایی و رونق را می توان در قالب هم افزایی و اعتقاد به مولفه های اقتصاد مقاومتی اجرایی نمود.

استاندار خراسان جنوبی گفت: امروزه اشتغال مهمترین مطالبه مردم است که در این راستا باید تلاش شود. برای تولیدات استان باید بازار و سهم تعریف شود که یکی از نزدیک ترین بازارها، بازار مشهد مقدس است که بواسطه زائران و گردشگرانی که سالانه به مشهد مقدس سفر می کنند از شرایط خوبی برخوردار است و باید از این فرصت استفاده نمود، مبادی خارجی استان بصورت ویژه باید مورد توجه قرار گیرد.

وی در خصوص مشاغل خانگی افزود باید شبکه سازی، توسعه اشتغال های خانگی صورت گیرد و تدوین نقشه تولید و بازار مصرف تولیدات از قبل مشخص شده باشد. مروج الشریعه در زمینه جذب گردشگر که سود سرشاری را عاید استان خواهد نمود عنوان کرد در اطلاع رسانی جاذبه های استان به شکلی اقدام شود که بیشترین جاذبه را برای گردشگران ایجاد کند. در پایان استاندار بر عزم جدی، تفکر هوشمندانه و مسئولیت بخشی به زیرمجموعه ها در نیل به اهداف اقتصاد مقاومتی استان تأکید نمود.شانزدهمین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان در 96/06/06 با حضور دکتر سیف رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد. رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی  و دبیر ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان در ابتدای جلسه گزارشی از عملکرد ستاد راهبر ی و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان ارائه نمود.  آرین با اشاره به تشکیل شش جلسه ستاد در سال جاری، عنوان کرد:  از ابتدای سال جاری تاکنون ۲۲ مصوبه داشته ایم که ۹۰ درصد آن اجرایی شده است. وی با اشاره به  اینکه فعالیت های ستاد در قالب هفت کارگروه راهبری می شود، بیان کرد: تاکنون 44 جلسه کارشناسی از طریق این کمیته ها برگزار شده و از ۲۰۷ مصوبه این کمیته ها 148 مورد اجرایی شده است. وی با اشاره به احصاء ۱۳۷ مورد قوانین مخل کسب و کار در جهت بهبود فضای کسب و کار در استان، بیان داشت: همچنین ۳۸ مورد مشوق و معافیت برای استان و ۹ مورد پیشنهاد تدوین مشوق توسط استان پیگیری شده است. رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی همچنین به تدوین کتاب توانمندی و فرصت های سرمایه گذاری استان اشاره کرد و افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون 4۷۹ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی مصوب در استان داشته ایم. آرین اجرای عملیات آبخیزداری در ۵.۱۸ هزار هکتار، اجرای طرح فرسایش بادی در سطح 14 هزار هکتار، گازرسانی  به 24 هزار نفر در نواحی مرزی استان و اجرای طرح کاروزی با 2025 نفر را از دیگر اقدامات انجام شده در استان عنوان کرد.

در ادامه رئیس سازمان صنعت معدن تجارت  به بیان مسائل و مشکلات واحد های تولیدی در رابطه با بانک های کشور پرداخت. شهرکی اظهار کرد: کشاورزی و بانک صادرات و تجارت همکاری خوبی با این اداره کل در خصوص ارائه تسهیلات به واحدهای تولیدی داشته اند. وی عدم بازگشت سرمایه برخی واحدهای معدنی به دلیل عدم استیفای طلب از واحدهای خریدار محصولات آن ها، طولانی بودن روند تصویب طرح ها در بانک ها، پایین بودن میانگین رقم تسهیلات در استان در مقایسه با کشور  را از مهم ترین چالش های استان ذکر نمود و با اشاره به اینکه  خراسان جنوبی با بیش از ۵۰۰ معدن فعال جز ۵ استان اول معدنی کشور است بر لزوم توجه به واحدهای معدنی به عنوان قطب معدن کشور تأکید کرد.

 رئیس اتاق بازرگانی بیرجند با اشاره به اینکه در قالب طرحی پژوهشی پایش ۳۱۱ واحد تولیدی و صنعتی استان صورت گرفته است ، گفت: بر اساس این پایش تنها ۹ درصد واحدهای تولیدی و صنعتی استان بالای۷۰ درصد کار می کنند و حدود ۱۹ درصد تعطیل بودند.

احتشام با تأکید بر اینکه باید نگاه علمی و کارشناسی به صنایع کوچک و متوسط داشته باشیم، عنوان کرد: باید بپذیریم که تحریم، تورم و رکود یک زلزله هشت ریشتری برای این واحدها در طول دولت نهم و دهم بود اما دولت یازدهم فضای کسب و کار را ثبات بخشید. رئیس اتاق بازرگانی بیرجند با لزوم حذف و بخشش جرائم تاخیر و پلکانی واحدهای تولیدی تآکید کرد و گفت: صورت های مالی حسابرسی برای واحدهای تولیدی مشکل ایجاد کرده است.احتشام با بیان اینکه عمده مشکلات از جمله تورم، رکود و تحریم خارج از عهده واحدهای تولیدی بوده است، بیان داشت: پیشنهاد می شود بدهی این واحدها از محل منابع صندوق توسعه ملی جایگزین شود. وی همچنین به فرصت ارزشمند تجارت با کشور افغانستان اشاره کرد و افزود: مشکل نقل و انتقال پول از کشور افغانستان برای تجار و بازرگانان وجود دارد که در صورت رفع تجارت با این کشور توسعه خواهد یافت. وی افزود: در خراسان جنوبی انگیزه ای برای سرمایه گذاری وجود ندارد و همچنین بیشتر سرمایه گذاریهایی که انجام شده نیز دچار مشکل شدند و این در حالی است که در بیشتر این مشکلات خود واحدها مقصر نیستند.

نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی هم با تأکید بر اینکه نسخه جدیدی برای پیشرفت خراسان جنوبی می خواهیم، امیر حسنخانی با تأکید بر اینکه نسخه جدیدی برای خراسان جنوبی می خواهیم، به بیان تنگناها و مشکلات استان و شهرستان های فردوس و سرایان پرداخت.  

استاندار خراسان جنوبی نیز در این جلسه با تأکید بر اینکه در استان های محروم باید زمینه سرمایه گذاری از هم اکنون فراهم شود، اظهار کرد: در استان های توسعه یافته و برخوردار این زمینه ها از سال های گذشته ایجاد شده اما استان هایی همچون خراسان جنوبی نیازمند نگاه ویژه است. مهندس علی اکبر پرویزی با اشاره به اینکه تاکنون در بحث معافیت مالیاتی و تسهیلات صندوق توسعه ملی تصمیمات خوبی گرفته شده است، بیان کرد: هنوز نتوانسته ایم سهم خوبی برای استان از محل صندوق توسعه ملی جذب کنیم که باید تمهیداتی در این زمینه اندیشیده شود.وی از رئیس کل بانک مرکزی خواست تا کمیته ای مسئول پیگیری مسائل استان تعیین کند تا مسائل و مشکالت واحدهای تولیدی استان به صورت ویژه در این کمیته مورد بررسی قرار گیرد.

 دکتر ولی الله سیف در این جلسه با بیان اینکه یکی از اصلی ترین وظایف بانک ها به عنوان واسطه تولید کمک به تامین نقدینگی واحدهای تولیدی می باشد گفت: یکی از مشکلاتی که گریبان گیر سیستم بانکی است وجود دارایی های ملکی است که در تملک بانک ها قرار دارد اما سیستم بانکی قادر به تبدیل این دارایی ها به نقدینگی یا به عبارتی قادر به فروش آن ها نمی باشد در این راستا استانداری ها با همکاری بانک ها می توانند شرایط فروش این دارایی ها را تسهیل نموده تا نقدینگی لازم برای سیستم بانکی تا حدودی تامین گردد و زمینه اعطای تسهیلات از مجرای سیستم بانکی تسهیل گردد.

 در ادامه رییس کل بانک مرکزی در خصوص میزان تسهیلات اعطا شده توسط بانک مرکزی اشاره نمود که طی سال گذشته 548 هزار میلیارد تومان توسط نظام بانکی تسهیلات اعطا شده که از این میزان 64 درصد برای تامین سرمایه در گردش بوده است. بر اساس پیش بینی های صورت گرفته در سال 1396، انتظار است مبلغ تسهیلات اعطا شده به 671 هزار میلیارد تومان افزایش یابد که برآورد گردیده 50 هزار میلیارد تومان از این مبلغ برای تامین مالی پروژه های جدید اختصاص یابد.

 ایشان در ادامه افزود با عنایت به اینکه در قانون تصریح گردیده است که پروژ های بالای 60 درصد در لیست اعطای تسهیلات قرار داده شوند مع الوصف با توجه به شرایط خاص استان خراسان جنوبی رویکرد بانک مرکزی اعطای تسهیلات به پروژه های سرمایه گذاری جدید می باشد تا بتواند منجر به تحرک تولید در استان گردد مشروط بر اینکه این پروژه ها بر مبنای مزیت نسبی و رقابتی استان تدوین شده و توجیه اقتصادی برای عملیاتی شدن را دارا باشند. به عبارتی پروژه هایی باید در استان سرمایه گذاری گردد که بازگشت سرمایه آن مثبت بوده تا  بتواند فضای کسب و کار در استان را متحول نماید لذا لازم است لیستی از پروژه هایی که سرمایه گذار تمایل به سرمایه گذاری در استان دارد به همراه توجیه اقتصادی پروژ ها و میزان اشتغال زایی آنان مشخص گردد تا در کمیته ای که مخصوص استان در بانک مرکزی تشکیل می گردد مورد بررسی قرار گرفته و در خصوص تسهیل در روند اعطای تسهیلات به آنان تصمیم گیری گردد.

همچنین رییس کل بانک مرکزی تصریح نمود یکی از نقش های کارگروه رفع موانع تولید، علاوه بر بررسی اعطای تسهیلات به سرمایه گذاران باید توجه به کارایی نظام بانکی باشد زیرا از مجرای یک نظام بانکی کارآمد است که تحرک اقتصادی در منطقه ایجاد می گردد. در این راستا لازم است مشکلات سیستم بانکی استان با حضور نمایندگان بانک های عامل در استان مورد بررسی قرار گرفته تا میزان مطالبات معوق بانک ها مشخص گردد و با همراهی مقامات محلی در استان، بانک ها به کارایی و کارآمدی لازم دست یافته و بتوانند به عنوان تسهیل کننده تولید در استان نقش ایفا نمایند.

ایشان در انتها بیان داشتند با توجه به آرامشی که به دلیل کاهش تورم و کاهش نوسانات نرخ ارز در فضای اقتصادی کشور طی دولت یازدهم ایجاد گردیده است فضا برای فعالیت سرمایه گذاری های سودآور فراهم گردیده که لازم است با اولویت بندی پروژه های سرمایه گذاری بر اساس مزیت نسبی و رقابتی  استان و مد نظر قرار دادن منابع محدود بانکی زمینه رشد و شکوفایی استان فراهم گردد. پانزدهمین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان  روز چهارشنبه مورخ  96/05/25 در محل دفتر معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار برگزار شد. در ابتدای این جلسه گزارشی از پیشرفت تدوین برش استانی پروژه های اقتصاد مقاومتی استان ارائه و تکالیف دستگاه های اجرایی در این زمینه مشخص شد. سپس ضمن اشاره به بسته های رونق تولید و اشتغال از دستگاه های اجرایی استان خواسته شد نسبت به تدوین برنامه های اجرایی خود در این زمینه  اقدام نمایند و چارچوب تدوین و ارائه گزارش تبیین شد.

در ادامه جلسه چارچوب ارزیابی و نظارت ستاد اقتصاد مقاومتی استان (پیشنهادی ستاد فرماندهی) و محورهای ارزیابی ارائه شد. رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی بودجه استان در این جلسه با بیان اینکه عملکرد دستگاه های اجرایی خراسان جنوبی در

حوزه اقتصاد مقاومتی هر دو هفته یک بار ارزیابی می شود، اظهار کرد: پروژه های اختصاصی مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان، پروژه های برجسته در حوزه ملی و استانی، واگذاری طرح های تملک دارایی های سرمایه ی از جمله محورهای ارزیابی مدیران خواهد بود.  آرین رونق تولید و خروج بنگاه ها از رکود، توسعه صادرات غیرنفتی، جذب و جلب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی، مبارزه با اقتصاد زیرزمینی، قاچاق کالا و ارز، توسعه شرکت های دانش بنیان، اقدامات بهره ورانه و مشارکت های مردمی را از دیگر محورهای ارزیابی عملکرد مدیران دستگاه های اجرایی دانست. وی بیان  کرد: ارزیابی و پایش پیشرفت فیزیکی پروژه های اقتصاد مقاومتی هر کدام از دستگاه های اجرایی استان برای رسیدن به هدف نهایی، هر دو هفته یکبار بر اساس مصوبات و رویکردهای ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ارزیابی می شود و نتیجه ارزیابی فعالیت های انجام شده توسط مدیران برای ستاد اقتصاد مقاومتی کشور ارسال می شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان جنوبي نیز از تشکیل کمیته ارزیابی مدیران استان خبر داد و تصریح کرد: در این کمیته انجام هر گونه فعالیت اقتصاد مقاومتی مبتنی بر رویکردهای آن و نوع نگاه مدیران به این برنامه ها بررسی می شود.

 بی بی عصمت سرفرازی افزود: در حوزه اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال باید علاوه بر دستورالعمل و بخش نامه ها، مباحث فرهنگی و باور مدیران هم مورد توجه قرار گیرد و تقویت شود. وی ادامه داد: علاوه بر این بحث فعالیت های نوآورانه، خلاقانه، ابتکار و میزان مشارکت مردمی در آن مد نظر قرار خواهد گرفت. به گفتۀ وی موانع اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی باید مشخص و رفع شود و هر آنچه در فعالیت های مختلف اقتصاد مقاومتی مبتنی بر رویکردها است در استان نیز تعریف و ویژه به آن پرداخته شود.چهاردهمین جلسه ستاد راهبری و مدیريت اقتصاد مقاومتي استان در 96/05/04 برگزار شد. در این جلسه گزارش عملکرد کمیته اصلاح الگوی مصرف و طرح ايجاد زنجيره ارزش در دهستان هاي هدف ارائه شد.

 زهرائي دبیر کمیته اصلاح الگوی مصرف و مسئول بسيج سازندگي استان ضمن ارائه عملکرد کمیته اصلاح الگوی مصرف، راهکارهای احصا شده در این کمیته را در خصوص کاهش مصرف منابع در سازمان های مختلف را ارائه نمود.  آرین دبیر ستاد بر ضرورت توجه به امر مشارکت مردمی به عنوان یک اصل مهم در اقتصاد مقاومتی اشاره نمود و تأکید کرد دستورالعمل های تدوین شده، برای اجرا به دستگاه های اجرایی ابلاغ گردد. در ادامه زهرائی گزارشی از طرح ایجاد زنجیره ارزش ارائه نمود و بیان نمود بسیج سازندگی استان با تفاهم شش جانبه با سازمان های همکار در نظر دارد به صورت منسجم و هدفمند ایجاد اشتغال در دهستان های استان را پیگیری نماید. وی ضمن بیان روش شناسی مورد استفاده و شناسایی مهم ترین نقاط قوت و ضعف، فرصت ها و تهدیدها در هر دهستان، رشته فعالیت های شناسایی شده و مطلوب توسعه در هر منطقه و نحوه ایجاد زنجیره ارزش را تبیین نمود.

در ادامه معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری، بر مشارکت همگاني در جهت اجراي سياست هاي اقتصاد مقاومتي تاکيد  نمود. سرفرازی، به مقوله اصلاح الگوی مصرف و نقش دستگاههای اجرايي و خانواده ها در صرفه جويي پرداخته و فرهنگ سازي و آموزش را مهمترين راهکار به منظور اصلاح الگوي مصرف دانست. وي به ابلاغ برش استاني پروژه هاي اولويت دار اقتصاد مقاومتي مربوط به وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۹۶  اشاره و سهم استان از برش استاني پروژه هاي تقويت و توانمند سازي و توسعه بنگاه هاي خرد، کوچک و متوسط را ۱۳ واحد و در تكميل و راه اندازي ۵۰ طرح مهم و ملي، يك طرح اعلام كرد.