نخستین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی سالجاری با حضور بابک دین پرست، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزارت کشور ، مدیران کل زیرمجموعه این معاونت در وزارت کشور، استاندار و معاونین ، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی واعضای ستاد دوشنبه 1397/04/11 در سالن اجتماعات فرمانداری شهرستان بیرجند برگزار شد.

محمدهادی آرین، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی در گزارشی ار عملکرد سال گذشته ستاد گفت: سال 96 با بهره برداری از 84 پروژه 92 درصد طرح ها به بهره برداری رسید.
وی با بیان اینکه امسال برنامه ها جدی تر دنبال می شود گفت: در بخش صنعت و معدن طرح های توجیه دار را مورد تعریف قرار دادیم. وی فعال سازی واحدهای صنعتی در بخش صنایع، توسعه زیرساخت های تجاری در بخش زیربنایی، توجه به شبکه های ارتباطی در بخش حمل و نقل، توجه ویژه به فناوری اطلاعات و ارتباطات، ژئوتوریسم در گردشگری و افزایش مناطق بهداشتی در زمینه بهداشت و درمان را از دیگر طرح های مورد بررسی در سال جاری ذکر کرد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی تصریح کرد: استان در حوزه اقتصاد مقاومتی در شاخص های کیفی مورد انتظار رتبه هشتم کشور را در سال گذشته با 92 امتیاز از 100 کسب کرده است که امیدواریم با برگزاری منظم جلسات اقتصاد مقاومتی و خروجی مثبت آنها این شاخص را ارتقا دهیم.

وی گفت: سال گذشته 18 جلسه اقتصاد مقاومتی در استان برگزار و از 136 مصوبه آن 117 مصوبه اجرایی شده است.
وی با بیان اهمیت مطالعات آمایش سرزمین در خراسان جنوبی اظهار داشت: محورهای توسعه گسترش کمی و کیفی آموزش عالی، خطوط ترانزیتی، هوایی، شناسایی و بهره برداری معدنی، گسترش صنایع بومی و انرژی های تجدیدپذیر از مهمترین طرح های مورد نظر در آمایش سرزمین است.

حسن رمضانی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: از سال 96 تا پایان نوروز امسال 6 میلیارد تومان صنایع دستی استان به فروش رسید که از این مقدار چهار میلیارد و 725 میلیون تومان در استان به فروش رسیده است.
حسن رمضانی افزود: 2 میلیارد دیگر هم در نوروز 97 به فروش رسید که از این میزان یک میلیارد و 100 میلیون در بازارچه های صنایع دستی و بقیه در نمایشگاه بین المللی مشهد مقدس به فروش رسید.
وی ادامه داد: سال گذشته 800 هزار دلار از صنایع دستی خراسان جنوبی صادر شده است اما به لحاظ اینکه کارشناس گمرک تخصصی در استان وجود ندارد بسیاری از صنایع دستی از کرمان و یزد صادر می شود.
رمضانی گفت: با ورود دولت تدبیر و امید 23 واحد بوم گردی در استان به وجود آمد و امیدواریم که تا پایان سال به 55 واحد برسد و امروز در حوزه بوم گردی جزو استان های سرآمد هستیم. وی با بیان اینکه سال گذشته 30 میلیارد تومان تسهیلات به حوزه گردشگری پرداخت شده است افزود: فضای ورود سرمایه گذاران حوزه گردشگری به استان باید تسهیل شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: براساس آمار نیروی انتظامی در سال گذشته ورود گردشگران خارجی 30 درصد و داخلی 25 درصد افزایش داشته است و این مهم بیانگر توجه به گردشگری در استان است.
وی اختصاص یارانه به تورهای گردشگری، منابع از محل کمک های فنی و اعتباری، اختصاص منابع در سازمان همیاری شهرداری ها در حوزه گردشگری و بررسی وضعیت کارشناسی بانک ها را از مهمترین مشکلات بخش گردشگری بیان کرد.
هاشم ولی پور مطلق، مدیر کل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی نیز با بیان اینکه خشکسالی های اخیر 183 میلیارد تومان به قنات های استان خسارت زده است افزود: آبخیزداری کم هزینه ترین راهکار برای تزریق منابع آبی است.
هاشم ولی پور مطلق اظهار داشت: اگر محدودیت های موجود برداشته شود در آبخیزداری و احیای مراتع با مشارکت مردم وارد عمل خواهیم شد. وی گفت: امروز تمام مصارف آب زیرزمینی در استان به کنتور هوشمند مجهز است که با سیاستگذاری های موجود در این باره توانستیم 88 میلیون متر مکعب در سال 96 صرفه جویی کنیم.

هاشم پور از خرید زمین در اکراین به منظور کشت فرا سرزمین خبر داد و تامین نهاده ها و بازار محصولات کشاورزی، اولویت سرمایه گذاری خارجی، مشوق های صادراتی، توجه به مقررات کنترل واردات و افزایش حوزه های آبخیزداری را از مهمترین راهکار های پیش رو در این حوزه عنوان کرد.

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی هم در ادامه این نشست وجود نداشتن مشوق های سرمایه گذاری در استان را از مهمترین موانع پیش رو بیان کرد.م هدی پارسا با بیان اینکه مرزنشینان از عواید حاصل از صادرات سوخت بهره مندی کامل ندارند، افزود: امکان نداشتن استفاده از تسهیلات روستایی و عشایری برای طرح های بزرگ از دیگر مشکلات در این حوزه است.

وی عدم تامین اعتبار بیمه تامین اجتماعی قالیبافان، تعطیلی واحد شکر درمیان و شمش منیزیم، محدودیت واردات در مقابل صادرات با توجه به افزایش نرخ برنج و گوشت قرمز را از دیگر مشکلات این حوزه بیان کرد.

بابک دین پرست، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور گفت:در دهه فجر  امسال حدود ۳۰۱ طرح با اعتبار ۹۲ میلیارد تومان شناسایی‌شده است که از این تعداد ۱۰ طرح با اعتبار ۱۱۲۴ میلیارد تومان مربوط به خراسان جنوبی است که امیدواریم تا زمان مشخص به اتمام برسد.

وی اظهار کرد: بخش زیادی از مشکلات که در حوزه اقتصادی با آن مواجه هستیم به روش مدیریتی ما برمی‌گردد. وی با اشاره به بازدید از واحدهای صنعتی در خراسان جنوبی،  تصریح کرد: این واحدها درخواست‌هایی مانند تامین مواد اولیه داشتند که این امر باید با همکاری و همفکری دستگاه‌ها و نهادهای مسئول حل شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور بیان کرد: در حال حاضر کشور در یک جنگ اقتصادی قرار دارد که در چنین شرایطی هیچ واحد صنعتی نباید با مشکل تامین مواد اولیه مواجه شود. دین پرست ادامه داد: این امر درست نیست که زعفران خراسان جنوبی بدون بسته‌بندی به سایر کشورها صادر و از کشور دیگری و به نام آن منطقه به دیگر کشورها صادر شود.

وی اظهار کرد: در دهه فجر  امسال حدود ۳۰۱ طرح با اعتبار ۹۲ میلیارد تومان شناسایی‌شده است که از این تعداد ۱۰ طرح با اعتبار ۱۱۲۴ میلیارد تومان مربوط به خراسان جنوبی است که امیدواریم تا زمان مشخص به اتمام برسد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور با بیان اینکه از هر ۳۱ استان یک شهرستان  برای محرومیت‌زدایی و اجرای طرح‌های ویژه موردتوجه قرار دارد، افزود: در خراسان جنوبی شهرستان نهبندان تعیین‌شده است. دین‌پرست بیان کرد: ۱۱ هزار و ۴۵۲ طرح صنعتی و معدنی در کشور شناسایی شد که حدود ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشتند که از این تعداد ۶۲ واحد صنعتی و معدنی مربوط به خراسان جنوبی بود. وی تصریح کرد: انتقال آب به خراسان جنوبی از مهم‌ترین موارد پیگیری خواهد بود و امیدواریم با برگزاری جلسه بین دستگاه‌ها و سرمایه گذار، نتایج مثبتی در این زمینه کسب کنیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور یادآور شد: برخی از مشکلات استان را به صورت پایلوت در کشور پیگیری خواهیم کرد اما باید در استان نیز مدیران کارآمد به کارگرفته شوند.

در پایان محمدمهدی مروج الشریعه بر ضرورت پیگیری درخواست های استان را تا تحقق کامل، توسط دستگاه های اجرایی خواستار شد.

 

بیست و ششمین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان ، یکشنبه 29/11/96 در شهرستان خوسف برگزار شد.

محمدهادی آرین ، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اظهار داشت: شهرستان خوسف دارای 27 هزار و 600 نفر جمعیت است و از این تعداد 18 هزار و 293 خانوار روستایی و 9 هزار و 306 خانوار شهری هستند.

وی بیان داشت: مساحت شهرستان خوسف را 16 هزار و 29 کیلومتر و تراکم جمعیتی این شهرستان 1.7  و نرخ بیکاری در شهرستان خوسف  5.4 درصد است.

آرین افزود:  خوسف دارای 291 آبادی است که از این تعداد 197 آبادی دارای سکنه  و 94 آبادی خالی از سکنه است.

وی با اعلام این مطلب که سهم اعتبارات شهرستان خوسف از مجموع اعتبارات استانی 4 میلیارد و 410 میلیون تومان است، و سهم شهرستان از محل سه درصد درآمد حاصل از فروش نفت خام 9 میلیارد و 240 میلیون تومان است.

رئیس سازمان برنامه‌ریزی و بودجه خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه  12 میلیارد و 710 میلیون تومان سهم اعتبارات شهرستان از ماده 180 قانون برنامه پنجم است، وی مطرح کرد: در مجموع اعتبارات شهرستان خوسف در سال جاری 30 میلیارد و 790 میلیون تومان در قالب طرح‌ها و پروژه‌های متعدد است.

آرین هدف از برگزاری جلسات ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی را گزارش مدیران کل و احصاء مشکلات شهرستان ها و ثبت مصوبات در دو دفتر دبیرخانه ستاد در سازمان مدیریت و برنامه ریزی و دفتر بازرسی استانداری به منظور پیگیری و حصول نتیجه عنوان کرد.

حجت‌الاسلام حامد شاه‌بیکی امام جمعه خوسف در خصوص مشکلات مردم شهرستان عنوان کرد: در شورای برنامه‌ریزی شهرستان با مجوز هیات هفت نفره 200 قطعه زمین به مردم واگذار شد که پس از واگذار تصدی زمین ها به بنیاد مسکن و زمین شهری این زمین ها مستثنی نشد و مشکلاتی را برای مردم بوجود آورده است و متاسفانه یک گرفتاری مسؤولان وقت ایجاد کردند و اکنون مردم باید پاسخگوی آن باشند.

امام جمعه خوسف با اشاره به اینکه این شهرستان در گذشته آباد بوده و این‌چنین خشک نبوده است، اما متأسفانه سیاستی اتخاذ شد که با حفر چاه‌های کشاورزی در بالادست، چاه‌های کشاورزی شهرستان خشک شدندکه باید فکری به حال چاه‌های کشاورزی و نهرهای خشک شده شهرستان شود.

محمد شفیعی فرماندار خوسف گفت:  خوسف سومین شهرستان استان خراسان جنوبی از نظر وسعت است و این پراکندگی و وسعت، خدمات رسانی را بخصوص برای روستاهای دورافتاده با مشکل مواجه کرده است با توجه به سابفه به سابقه 5 ساله شهرستان شدن خوسف تاکنون 33 اداره در شهرستان تشکیل شده است که بسیاری از این ادارات فاقد چارت و تجهیزات اداری و اختیارات لازم و در ساختمان استیجاری مستقر هستند.

 وی صدور مجوز توسط دستگاه های اجرایی را زمان بر دانست و گفت: بعضی اختیارات به ادارات شهرستان تفویض نشده که این موضوع نیز روند صدور مجوزهای مختلف را طولانی کرده است. وی از گازرسانی 291 روستا در شهرستان خوسف خبر داد و گفت: مطالعات بین روستایی 60 روستای گازرسانی نشده  بخش ماژان انجام گرفته و در مرحله اخذ مجوز و با توجه به پیش نویس بند الحاقی به تبصره یک لایحه بودجه 1397 کل کشور در مجلس شورای اسلامی در خصوص گازرسانی به شهرها و روستاهای استان خراسان جنوبی عملیات اجرایی گازرسانی به این روستاهای این بخش نیز در سال آتی انجام شود. 

وی با بیان فرسوده بودن خطوط انتقال آب گفت: حدود 40 درصد آب شرب شهرستان خوسف در خطوط انتقال و توزیع هدر می رود، با توجه به کمبودهای اعتباری از ظرفیت دهیاری ها و شوراهای اسلامی برای تسریع در آبرسانی به روستاها و کاهش هدررفت آب استفاده شده است. 

شفیعی ادامه داد: پنج مرکز خدمات جامع سلامت و سه اورژانس در شهرستان خوسف فعالیت می کنند و عدم تجهیز خانه‌های بهداشت، نبود پزشک و مراکز درمانی مجهز در مراکز دهستان‌ها و شهر خوسف، منصرف شدن بنیاد برکت از راه‌اندازی مرکز جامع سلامت شهر خوسف و عدم داشتن ردیف اعتبار ملی بیمارستان خوسف را از مشکلات بخش بهداشت و درمان خوسف ذکر کرد.

وی گفت: از نظر برق رسانی به روستاها وضعیت شهرستان مطلوب است و به همه روستاها بالای 10 خانوار برق رسانی شده است.  وی با بیان اینکه 70 درصد جمعیت شهرستان خوسف در بخش کشاورزی و دامداری فعالیت می کنند افزود: طی سالجاری در راستای معرفی ظرفیت هایی بخش کشاورزی و دامداری برای افزایش درآمد این قشر اقدامات بسیار خوبی انجام شده است. 
شفیعی با بیان اینکه در 2 سال متوالی جشنواره شهرستانی و استانی گل نرگس در شهرستان خوسف برگزار شده است ادامه داد: پنج تفاهم نامه همکاری در حاشیه جشنواره استانی گل نرگس منعقد شده که ثمرات خوبی برای نرگس کاران شهرستان فراهم شده است. 

وی از اعطای اعتبار از طرف سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور به شهرداری خوسف خبر داد و گفت: شهرداری خوسف نیز به صورت تخصصی و به صورت جامع در بحث فرآوری و کاشت نرگس ورود پیدا خواهد کرد. 

وی گفت: با توجه به خشکسالی های 19 ساله در استان خراسان جنوبی و لزوم کشت محصولات جایگزین در روستاها لازم است مزارع الگویی کشت محصولات نیز در روستاها ایجاد شود.  وی عدم اعتبار کافی برای قنوات، صدور بسیار مشکل و زمان‌بر مجوزها، دریافت زمین و تغییر کاربری‌ها، مشکلات مرتبط با برداشت آب و جابجایی چاه‌های کشاورزی و مشکلات مرتبط با چاه‌های آبخیزداری( رودخانه شاهرود، شل‌آباد و بین‌آباد) را از مشکلات بخش کشاورزی برشمرد.

وی با بیان عدم وجود  کشتارگاه تخصصی شترمرغ در استان، گفت: با توجه به پیگیری های انجام شده اولین کشتارگاه تخصصی در شهرستان خوسف ایجاد خواهد شد. 

فرماندار خوسف با بیان اینکه 68 پروژه نیمه تمام در شهرستان خوسف وجود دارد گفت: بیمارستان، مرکز ‌آمفی تئاتر و استخر سرپوشیده از مهم ترین پروژه های نیمه تمام خوسف است. 

داوود شهرکی، مدیر کل صنعت، معدن و تجارت استان جایگاه شهرستان خوسف در بخش صنعت را سه درصد، سرمایه‌گذاری یک درصد و اشتغال سه درصد عنوان کرد و افزود: قالب شهرستان خوسف معدنی است و در مجموع این شهرستان دارای 16 واحد صنعتی است که از این تعداد شش واحد فعال، پنج واحد نیمه فعال، سه واحد تعطیل و دو واحد راکد است.

شهرکی سهم شهرستان خوسف را از تسهیلات حوزه طرح نوسازی و بازسازی 300 میلیون تومان اعلام کرد و افزود: همچنین در حوزه طرح تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری، یک طرح به مبلغ 5 میلیارد تومان با موضوع الیاف از کرک و موم مورد تأیید قرار گرفت و به بانک‌های عامل معرفی شده است.

وی تعیین تکلیف واحدهای تولیدی تعطیل و نیمه فعال، تأمین منابع مالی واحدهای تولیدی( سرمایه در گردش- بازسازی و نوسازی) و تحقق اشتغال به میزان 133  نفر در شهرستان را از برنامه‌های سازمان صنعت و معدن در سال جاری ذکر کرد و هدف‌گذاری در بخش اشتغال در حوزه صنعت، معدن و تجارت را 133 نفر اعلام کرد و گفت: تاکنون زمینه اشتغال 127 نفر در این شهرستان محقق شده که نشان از تحقق 95 درصدی اشتغال دارد.

مدیرکل سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی از سرمایه‌گذاری 26 میلیارد ریالی در واحدهای تولیدی صنعتی، سرمایه‌گذاری 200 میلیارد ریالی در حومه ژئوفیزیک هوایی، سرمایه‌گذاری 30 میلیارد ریالی در حوزه طلا و سرمایه‌گذاری 3 میلیارد ریالی در حوزه واحدهای صنفی شهرستان خوسف خبر داد.

شهرکی از فعالیت 2 هزار و 500 بافنده فرش در شهرستان خوسف خبر داد و یادآور شد: میزان پنج درصد فرش تولیدی خراسان‌جنوبی در شهرستان خوسف بافته می‌شود.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی در پایان خاطرنشان کرد: معدن قلعه زری خوسف از لحاظ درآمد و هزینه در شرایط خوبی است و مشکلی به نام معوقات کارگری ندارد و تا زمان تعیین تکلیف با مدیریت مس ادامه خواهد یافت.

هادی بیجاری، قائم مقام جهاد کشاورزی استان در جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان گفت: ارزش کل تولیدات کشاورزی استان در سال 95 ، 3412 میلیارد ریال بوده است که از این مقدار 254 میلیارد ریال سهم شهرستان خوسف بوده است.

وی ظرفیت ها و پتانسیل های شهرستان را اینگونه اعلام کرد: رتبه اول تولید گل نرگس، رتبه دوم سطح زیر کشت و تولید محصول عناب، تولید شیر، خرید تضمینی گندم و رتبه سوم تولید گوشت قرمز، عسل ، تعداد شتر و سطح زیر کشت و تولید گلخانه ها و وجود شرکت سهامی، زراعی سرچاه عماری با 358 نفر عضو.

بیجاری پایین بودن قیمت شیر نسبت به قیمت نهاده های دامی، کاهش دام شهرستان بدلیل خشکسالی، عدم تخصیص تسهیلات کم بهره سرمایه در گردش بین دامداران را مشکلات بخش کشاورزی و دامداری شهرستان دانست.

وی گفت: از محل طرح بهین یاب 10تعداد  طرح کشاورزی معرفی که تاکنون یک طرح موفق به دریافت تسهیلات شده است.

قائم مقام جهاد کشاورزی پیگیری جدی بهره برداری از ظرفیت کامل مجتمع های دامپروی شهرستان خوسف، ایجاد کشتارگاه صنعتی، فعالسازی کارخانه شیر شهرستان، احداث کشتارگاه ویژه شتر مرغ، احداث کارخانه رنگ بندی کرک،  ترویج کاشت استاندارد گل نرگس، پیگیری راه اندازی کارخانه اسانس گیری گل نرگس  و جذب اعتبارات ارزان قیمت برای نرگس کاران و .. را از برنامه های در دست اقدام بخش کشاورزی دانست.

عالیه خواجوی، مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان‌جنوبی گفت: در مجموع سهم خوسف از تسهیلات بانک سینا، صندوق کارآفرینی امید، پست بانک و بانک پارسیان 9 میلیارد و 350 میلیون تومان است. وی گفت: تفاهم‌نامه چهار جانبه در سال 1395 بین معاونت توسعه روستایی، استانداری، بنیاد علوی و بانک سینا منعقد و به استان‌ها ابلاغ گردید.

خواجوی اعلام کرد: سهم شهرستان خوسف از محل این تفاهم‌نامه، معرفی 10 طرح به بانک بوده که تسهیلات مربوطه به شش متقاضی به مبلغ 17 میلیارد ریال پرداخت شده است.

وی با اشاره به اینکه از محل تفاهم‌نامه چهار جانبه بانک سینا 103 طرح به مبلغ 540 میلیارد ریال معرفی شده است، گفت: از این میزان سهم شهرستان خوسف 10 طرح به مبلغ 56 میلیارد ریال است و تعداد طرح‌های معرفی شده در حوزه کشاورزی 35  طرح به مبلغ 159 میلیارد ریال بود که سهم شهرستان خوسف چهار طرح به مبلغ 11 میلیارد ریال است.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان‌جنوبی سهم شهرستان خوسف را از طرح‌های حوزه گردشگری و خدمات سه طرح به مبلغ 11 میلیارد ریال و حوزه صنعت و معدن سه طرح به مبلغ 33 میلیارد ریال اعلام کرد.

خواجوی مطرح کرد: تسهیلات صندوق کارآفرینی امید به طرح مشارکت مردم در راه‌اندازی واحدهای تولیدی مستقر در روستا و مناطق محروم کشور در قالب 12 شرکت به مبلغ 191 میلیارد ریال می‌باشد که تاکنون به هشت متقاضی پرداخت شده است.

وی تعداد کل طرح‌های مصوب در استان را 12 طرح با مبلغ 191 میلیارد ریال ذکر و خاطرنشان کرد: در شهرستان خوسف طرح فرآوری و بسته‌بندی محصولات کشاورزی شرکت تعاونی مالک‌اشتر خوسف در حال انجام امورات مربوط به تعهد‌نامه می‌باشد که در صورت اخذ تعهد و انتقال حساب یارانه اعضاء مبلغ تسهیلات شرکت مذکور آزاد خواهد شد.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان‌جنوبی عنوان کرد: همچنین در شهرستان خوسف دو طرح کارگاه فرآوری صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی و کاشت و تکثیر ارزن پادزهری جهت دریافت تسهیلات به بانک معرفی شده است.

خواجوی با اشاره به اینکه از محل تفاهم‌نامه بین پست بانک و معاونت توسعه روستایی جهت طرح‌های اشتغالزایی در شهرستان خوسف 28 طرح به بانک عامل معرفی شده است که از این تعداد 9 متقاضی پرداخت شده است.

وی گفت: در مجموع سهم شهرستان خوسف از تسهیلات بانک سینا، صندوق کارآفرینی امید، پست بانک و بانک پارسیان 9 میلیارد و 350 میلیون تومان است که از این میزان یک‌میلیارد و 700 میلیون تومان از محل بانک سینا، 400 میلیون تومان از محل پست بانک، یک‌میلیارد و 500 میلیون تومان از محل صندوق کارآفرینی امید جذب شده است.

حسن رمضانی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی از راه‌اندازی دبیرخانه دائمی سنگ‌های قیمتی در خوسف خبر داد و گفت: به لحاظ اینکه این شهرستان از قطب‌های تولید سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی است این دبیرخانه در این شهرستان راه‌اندازی شد.

وی گفت: در حال حاضر 500 فعال صنایع‌دستی داریم که برای آنها کارت شناسایی هنرمندی صادر شده است.وی پارچه‌بافی و سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی را از عمده‌ترین تولیدات شهرستان خوسف ذکر کرد و افزود: پارچه‌بافی خوسف قرن‌ها پیش مرکز و مأمن برندی به نام پارچه مله بوده است.

رمضانی به جاذبه‌های گردشگری شهرستان خوسف اشاره کرد و بیان داشت: دق اکبرآباد، مجتمع‌های بین راهی و اقامتگاه‌های بوم‌گردی از ظرفیت‌های این شهرستان است. وی از وجود 84 اثر تاریخی در خوسف خبر داد و تبیین کرد: همچنین یک بازارچه عرضه و فروش صنایع‌دستی و سه بازارچه موقت عرضه و فروش صنایع‌دستی در این شهرستان فعال است.

رمضانی از صدور 36 فقره پروانه تولید انفرادی، صدور یک فقره پروانه تولید کارگاهی، تجهیز دو کارگاه صنایع‌دستی و 15 مورد حمایت از توسعه کارگاه‌های صنایع‌دستی روستایی در شهرستان خوسف خبر داد و افزود: همچنین از ابتدای امسال 12 دوره آموزش صنایع‌دستی با حضور 185 نفر برگزار شد.

وی پرداخت تسهیلات جهت پروژه‌های نیمه تمام بخش گردشگری از محل منابع صندوق کارآفرینی امید و تسهیلات تلفیقی سازمان، برگزاری تورهای آشناسازی، حضور در نمایشگاه‌های گردشگری، سرمایه‌گذاری و جشنواره‌ها  و ایجاد تأسیسات گردشگری در توسعه گردشگری طبیعی و روستایی را از اهم اقدامات در حوزه گردشگری بیان کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی خواستار افزایش رقم تسهیلات صنعتگرانی که به صورت انفرادی کار می‌کنند شد و خاطرنشان کرد: تاکنون 600 میلیون ریال تسهیلات قرض‌الحسنه  به صنعتگران شهرستان پرداخت شده است.

مهدی فاطمی، مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خراسان جنوبی گفت: 115 طرح با اعتبار یک هزار و 53 میلیارد ریال از محل تسهیلات صندوق توسعه ملی در کمیته فنی کارگروه اشتغال شهرستان خوسف تصویب و تاکنون از این تعداد هشت طرح در استان تایید شده است.

وی گفت:  2 روستای خور و دولت آباد به عنوان هدف طرح تعاون روستا انتخاب شده اند و پس از برگزاری چندین جلسه ترویجی درنهایت 2 تعاونی در خور تشکیل شده و یک تعاونی در دولت آباد در شرف ثبت نهایی است. وی از تشکیل چهار شرکت تعاونی در شهرستان خوسف در سال 96 خبر داد و در خصوص اشتغال تعهد شده دستگاه های اجرایی در شهرستان خوسف از تحقق 8/98 درصدی آن خبر داد.

وی با بیان آمار عملکرد استان در اجرای طرح مهارت آموزی نیروی کار افزود: تعهد شهرستان خوسف در این طرح 20 نفر در نظر گرفته شده است که تعداد مهارت آموز جذب شده 36 نفر بوده و عملکرد بسیار خوبی است.

محمدمهدی مروج الشریعه، استاندار خراسان جنوبی در جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی در شهرستان خوسف گفت،

 شهرستان خوسف در کنار مراکز مهم سیاسی و اقتصادی در حوزه‌های جغرافیایی جهانی و داخلی  قطب توسعه اقماری تعریف می‌شود و با بیان اینکه این قطب‌های توسعه بار قابل توجهی از رشد ناموزون مرکز را کاهش می‌دهند، تصریح کرد: شهرستان خوسف یکی از بزرگترین اقماری‌های توسعه‌ای مرکز استان هاست.

وی با بیان اینکه وظیفه مدیران اقتصادی استان کمک‌های فناورانه است، اظهار کرد: ارزش مسئولیت این است که دست هنرمند را در دست آخرین پدیده تکنولوژی بگذاریم.

استاندار خراسان‌جنوبی با بیان اینکه باید مسیر بازاریابی و تولید برای فروش را تسریع کنیم که این امر همان استراتژی توسعه است، افزود: وقتی اوج زیبایی و هنر و خلاقیت را در سمن‌ها و تشکل‌های مردمی داریم لازم نیست خلق مزیت کنیم.

مروج الشریعه اظهار کرد: این شهرستان قطب کشاورزی و قطب انحصاری گونه گیاهی گل نرگس است و عطر گل نرگس باید برندسازی شود

وی ادامه داد: کارگروه اشتغال شهرستان خوسف باید پتانسیل جذب سرمایه‌گذار خارجی را قدر بداند و برای جذب سرمایه‌گذاران بیشتر تلاش کنند.

استاندار خراسان‌جنوبی اظهار کرد: باید بیمارستان ۳۲ تختخوابی خوسف به پلی کلینیک تخصصی  تبدیل شود و در اسرع وقت به بهره برداری رسد و مسئولین دانشگاه علوم پزشکی استان آن را دنبال کنند.

مروج‌الشریعه با بیان اینکه طولانی شدن روند تغییر مجوزها باید مرتفع شود، افزود: در راستای منافع مردم با مسئولانی که به فکر منافع مردم نیستند  برخورد خواهد و هیچ مانعی در مسیر خدمت به مردم پذیرفتنی نیست.

بیست و هغتمین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان با حضور استاندار خراسان جنوبی، مدیران کل استان ، فرماندار، امام جمعه و مدیران ادارات و نهادهای دولتی شهرستان زیرکوه، یکشنبه 6/12/96 برای پیگیری مشکلات و راهکارهای رفع محرومیت از این شهرستان مرزی ، برگزار شد.

محمد هادی آرین، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان عنوان نمود: برگزاری جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی در شهرستان ها به منظور بررسی مشکلات و معضلات پیش روی پروژه های طرح های اقتصاد مقاومتی بتوان مشکلات اشتغال و تولید را در شهرستان ها با اتخاذ تدبیر و راهکارهای مدیران پیشران استان مرتفع نمود و اجرایی شدن مصوبات تا حصول نتیجه پیگیری خواهد شد.

وی گفت: شهرستان زیرکوه شامل 3 بخش و 6 دهستان و 2 شهر زهان و حاجی آباد است، در آخرین سرشماری نفوس و مسکن دارای 40155 نفر است.

آرین نرخ بیکاری شهرستان زیرکوه را 1/12 و نرخ مشارکت را 2/35 عنوان کرد در مجموع اعتبارات سالجاری شهرستان زیرکوه بالغ بر 33 میلیارد تومان بوده است،که در قالب پروژه هایی که کمیته برنامه ریزی شهرستان تعریف و با دستگاههای متناظر مبادله و تخصیص متناظر از ردیف های مختلف صورت گرفته و دستگاه های اجرایی در حال واگذاری، اجرا، یا اتمام برخی پروژه ها هستند.

 حجت الاسلام حسینیان ، امام جمعه زیرکوه گفت: زمین های منطقه  قبل از شهرستان شدن بین مردم به صورت قولنامه ای به فروش رفته است و 50 درصد آن هم ساخته شده است اما بعد از شهرستان شدن حاجی آباد مالکان این زمین ها با مشکل مواجه شده اند.
وی بیان کرد: زیرکوه شهرستان نوپایی است و از طرفی همه دستگاه ها به عنوان نمایندگی در این شهرستان فعالیت می کنند که از حدود اختیارات کم برخوردارند و با بیان اینکه مدیرانی پخته باید برای توسعه این شهرستان فعالیت کنند از عدم بازدید برخی از مدیران از این شهرستان گلایه کرد.

امام جمعه زیرکوه مشکلات مربوط به بازارچه های مرزی، شبکه های مخابراتی، تقویت خانه های عالم، تقویت فنی و حرفه ای و آبرسانی به مناطق محروم  را از مهمترین مشکلات این شهرستان ذکر کرد و تغییر نام زیرکوه و شهر شدن شاهرخت را خواستار شد.

 حجت ا.. خان زاده ، فرماندار زیرکوه گفت: شهرستان زیرکوه تنها شهرستانی است که رودخانه دایمی دارد و یکی از رودخانه ها رودخانه تجنود است که ۵۰ لیتر اب بر ثانیه مازاد استفاده کشاورزان هدر می رود. علیرغم این پتانسیل مردم روستای تجنود بدلیل فقر و عذاب و درحال مهاجرت از روستا هستند در حالی که هدف ما نگه داشت مردم در نقطه صفر مرز است. خانزاده خاطرنشان کرد:یکی از قابلیت های شهرستان بحث معادن است اما دو معدن فلدسپات و سنگ آهن زیرکوه که از معادن بزرگ و فعال شهرستان هستند با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند.

وی تصریح کرد: عمده مشکلات شهرستان مشکل کم آبی است و با توجه به بارندگی بسیار اندک در سال جاری خواستار تخصیص اعتبار ویژه برای رفع این مشکل هستیم. فرماندار زیرکوه گفت: یکی از پروژه های بسیار مثبت در شهرستان زیرکوه گازرسانی است، اما مشکلاتی در زمینه گازکشی به برخی از روستاها وجود دارد که انتظار رفع این مشکل هستیم.خانزاده بیان داشت: استخر شنای حاجی اباد بالغ بر یک میلیارد اعتبار نیاز دارد که در شهرستان پیش بینی شده اما تخصیص لازم وجود ندارد.

استاندار خراسان جنوبی در  بیست و هفتمین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی شهرستان زیرکوه بیان داشت: مدیریت جهادی و انقلابی که بارها مورد تاکید رهبر معظم انقلاب بوده و در منشور دوباره ایران مورد توجه ویژه رئیس جمهوری قرار گرفته ،مهمترین راه برون رفت از مشکلات در شرایط فعلی است. استاندار خراسان جنوبی ، پیگیری مجدانه مشکلات را از دیگر راه حل های بسیار مهم حل و فصل مشکلات در بخش های مختلف دانست و تصریح کرد: مدیران بدانندکه با بکار گیری روش های سنتی گذشته و مرسوم نمی توان مشکلات را حل کرد بلکه باید مجدانه و با تمام توان پیگیری مشکلات را در دستور کار قرار داد و برای حل آنها برنامه ای جامع ارائه کرد.

مروج الشریعه، همدلی و یکدلی را از دیگر رموز موفقیت دانست و تصریح کرد: توسعه در گرو همدلی، یکدلی، تفکر متعالی و بدون در نظر گرفتن اختلافات سیاسی،گروهی و حزبی است، در غیر اینصورت در مشکلات خواهیم ماند.

وی به ظرفیت ها و پتانسیل های اقتصادی و سرمایه گذاری شهرستان زیرکوه اشاره کرد و ادامه داد: گیاهان دارویی، معادن، سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی از جمله مهمترین ظرفیت های اقتصادی این شهرستان است که می تواند این منطقه را به توسعه نزدیک کند.

وی  به جمعیت جوان فارغ التحصیل در این شهرستان اشاره و آن را به عنوان یکی دیگر از ظرفیت های زیرکوه نام برد و افزود: با توجه به منابع آبی که در این منطقه وجود دارد،توسعه کشت های گلخانه ای و احداث مجتمع های بزرگ گلخانه ای در این شهرستان باید مورد توجه برنامه ریزان و مسئولان قرار گیرد.

استاندار خراسان جنوبی ،مرز مشترک با کشور افغانستان را دیگر توانمندی های اقتصادی شهرستان زیرکوه برشمرد و گفت: مبادلات اقتصادی در گذرگاه های مرزی استان به هر شکل ممکن باید از سرگرفته شود.

مروج الشریعه با بیان اینکه از 40 هزار نفر جمعیت شهرستان زیرکوه 32 هزار نفر ساکن روستاها هستند افزود: اجرای طرح هادی در تمام این روستاها در یک برنامه زمان بندی مشخص باید مورد توجه و برنامه ریزی قرار گیرد.

مقام عالی دولت در استان ،ضمن تاکید بر حل و رسیدگی به مشکلات تمام روستاهای این شهرستان گفت: باید اقدامات بگونه ای باشد تا قدرت تولید در روستاها افزایش پیدا کند.

وی به واگذاری زمین حداقل پیش دریافت و تقسیط طولانی پس از بهره برداری به سرمایه گذاران در شهرک صنعتی حاجی آباد به عنوان یک مشوق سرمایه گذاری در شهرستان زیرکوه اشاره کرد و گفت: این واگذاری به شرطی صورت خواهد گرفت که آن واحد صنعتی به تولید رسیده و اشتغال ایجاد کند.

مقام عالی دولت در استان گفت: در بخش معدن به شرط اینکه خام فروشی نشده و از مشکلات شهرستان گره گشایی کند و عمده منافع آن دوباره وارد این شهرستان و در راستای رفع مشکلات مردم استفاده شود، کمک خواهیم کرد.

وی گفت:  نرخ بیکاری 12.1 درصد زیبنده شهرستان زیرکوه نیست.

غلامرضا اشرفی، سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌جنوبی از تحقق 116 درصدی تعهد اشتغال  زیرکوه خبر داد و گفت: تعهد اشتغال دستگاه اجرایی زیرکوه در سال جاری را ایجاد اشتغال برای ۵۶٨ نفر عنوان کرد  که از ابتدای امسال تاکنون ایجاد اشتغال برای ۶۶١ نفر در این شهرستان توسط دستگاه‌های اجرایی صورت گرفته است. وی اظهار داشت: تعداد جلسات کمیته اشتغال این شهرستان هشت مورد بوده که ۴٨ مصوبه داشته است.

اشرفی به طرح مهارت‌آموزی نیروی کار اشاره کرد و افزود: تعهد زیرکوه در این راستا ٢٠ نفر بوده که تاکنون ٢١ نفر در راستای این طرح جذب شده‌اند و درصد تحقق این طرح در این شهرستان ١٠۵ درصد بوده است.

وی با بیان اینکه در طرح کارورزی دانش‌آموختگان دانشگاهی سهم این شهرستان ١۵ نفر بوده که تاکنون ١۴ نفر جذب شده‌اند، ادامه داد: این میزان نسبت به میانگین استانی ٧٠ درصد جلوتر است.

اشرفی با بیان اینکه عملکرد شهرستان در صدور مجوز مشاغل خانگی اشتغال ایجاد شده ٩٨ نفر با تعداد افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی ٢١۴ نفر بوده است، اضافه کرد: تعداد طرح‌های ثبت‌نام شده در سامانه کارا ٣٠۴ پرونده از محل اشتغال روستایی و فراگیر تعداد طرح های مصوب در کمیته فنی ۵٣ طرح بوده است.

عالیه خواجوی، مدیرکل دفتر روستایی و امور شوراهای استانداری گفت: در خصوص تسهیلات اشتغال روستایی در شهرستان زیرکوه 67 طرح به بانک های عامل معرفی شده است،

حسن رمضانی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، اظهار داشت: یکی از صنایع دستی مهم این شهرستان تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی بوده که هم شهرت ملی و هم شهرت بین‌المللی دارند و خوشبختانه در این راستا دو تعاونی در این حوزه در سطح شهرستان فعال است.

وی با اشاره به اینکه ٢٧ اثر در حوزه میراث فرهنگی در این شهرستان ثبت ملی شده است، یادآور شد: در حوزه گردشگری دو اقامتگاه بوم‌گردی در روستاهای تجنود و افین وجود دارد و در کویر همت‌آباد نیز کمپ کویرنوردی ایجاد شده است.

رمضانی ادامه داد: در حوزه گردشگری در مجموع اعتباری بالغ بر ٢٠٠ میلیون تومان در این شهرستان هزینه شده است.

وی در مورد کویر همت‌آباد گفت: به شرکت کویرنورد زیرکوه زمین واگذار شده و کمپ کویری میراث در مرحله واگذاری به این شرکت هستیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی از فروش ۶٠ میلیون تومان صنایع دستی از ابتدای امسال تاکنون در این شهرستان خبر داد و افزود: در این شهرستان بازارچه دایمی صنایع دستی وجود ندارد و آمادگی داریم اگر فردی متقاضی ایجاد این بازارچه باشد نسبت به راه‌اندازی آن موافقت کنیم.

رمضانی افزود: از ابتدای امسال تاکنون ٢٠ دوره آموزشی عمده در حوزه تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی برای ٢٠٠ نفر برگزار شده است.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون سه پرونده در حوزه صنایع دستی و دو پرونده در حوزه گردشگری از تسهیلات صندوق کارآفرینی امید برخوردار شده‌اند.

داوود شهرکی، مدیرکل سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی اظهار داشت: قدم نخست در حوزه تجارت برندسازی است. وی گفت: انتظار می‌رود در بحث بازارچه‌های مرزی بحث خرده‌فروشی در بازارچه یزدان ایجاد شود تا سبب ترغیب تجار افغانی شود زیرا راه نجات تجارت استان خرده‌فروشی مرزی است.

وی به وضعیت بازارچه‌های مرزی استان اشاره کرد و افزود: در سفر قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت به استان مکاتبه‌ای باگمرک ایران شد و موافقت برای بازگشایی یک طرفه بازارچه یزدان صورت گرفت.

شهرکی با اشاره به اینکه در حوزه معدن ظرفیت‌های خوبی در این شهرستان وجود دارد، تصریح کرد: معدن سنگ آهن یکی از این معادن شهرستان بوده که با ذخایر سنگ آهن نیاز آهن واحدهای صنعتی استان را تامین می‌کند .

وی ادامه داد: نیاز واحدهای صنعتی استان به سنگ آهن در سال آینده بالغ بر یک‌میلیون تن بوده که این معدن می‌تواند ظرفیت خوبی برای تامین سنگ آهن واحدهای صنعتی استان محسوب شود.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان اضافه کرد: با توجه به جوان بودن شهرستان زیرکوه تمرکز خود را در این شهرستان بر شناسایی ذخایر معدنی قرار داده‌ایم و حداقل ۴ میلیارد تومان در این زمینه هزینه شده است.

وی از آغاز عملیات اکتشاف مواد معدنی در نوار مرزی استان خبر داد و گفت: در نوار مرزی زیرکوه ماده معدنی لیتیوم شناسایی شده که در سال ٩٧ مطالعات اکتشاف آن را شرکت ایمیدرو انجام می‌دهد.

شهرکی با بیان اینکه حدود ۶ هزار کیلومتر اکتشافات مواد معدنی در  نوار مرزی استان بوده که سهم این شهرستان ۵٠ درصد اکتشافات نوار مرزی استان است، یادآور شد: تمرکز ما در این شهرستان بر شناسایی معادن و ایجاد صنایع معدنی است.

بیست و پنجمین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان سه شنبه 96/11/17 با حضور دکترمروج الشریعه ـ استاندارخراسان جنوبی، امامان جمعه درمیان، رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان، فرماندار شهرستان درمیان و مدیران کل عضو ستاد و مدیران شهرستان، در سالن کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرستان درمیان برگزار شد. در این جلسه که با رویکرد توجه به اقدامات، برنامه ها و چالش های شهرستان درمیان در حوزه اقتصاد مقاومتی تشکیل شد گزارش عملکرد، اقدامات و برنامه های دستگاه های اجرایی حوزه اشتغال و تولید شامل صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و امور روستاها مورد بررسی قرار گرفت. جلسه با ارائه گزارش و دستور کار محمد هادی آرین، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان آغاز شد.  وی بیان کرد:  اعتبارات سه درصد نفت استان هم در قالب اوراق به زودی تبدیل به نقدینگی می شود و سهم درمیان اختصاص خواهد یافت.

 آرین افزود:تاکنون در بیشتر شهرستان های استان ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی برگزار شده و مصوبات این جلسات تا حصول نتیجه پیگیری می شود.

حجت الاسلام علیرضا حسینی امام جمعه شهرستان درمیان ضمن گلایه از مسئولان بدلیل عدم پیگیری مشکلات مردم از مرکز، آنگونه که شایسته است گفت: فقط به دنبال معرفی ظرفیت های استان نباشیم. وی مالکیت مردم خصوصا در شهر اسدیه را از مشکلات شهرستان دانشت و افزود، زمین هایی که توسط ارگانهای مختلف به مردم واگذار شده هرزچندگاهی از طریق ارگان دیگر مورد ادعا قرار می گیرد. از ملزومات زیست برادران اهل سنت ما، مسجد و عیدگاه است و در حال حاضر در مورد زمین معاوضه شده با زمین خریدار شده مورد ادعای بنیاد مستضعفان واقع شده که باید این مشکل حل شود.

وی با بیان اینکه هم اکنون 57 روستای شهرستان درمیان با تانکر آبرسانی می شود گفت: مشکل کم آبی در روستاهای شهرستان بحران جدی است و آب شرب به عنوان مایع حیات باید برای روستائیان به هر شکل ممکن تامین شود. وی بیان کرد: هم اکنون طرح های آبرسانی روستاهای شهرستان در حال اجراست که متاسفانه به دلیل اختصاص اعتبارات قطره چکانی این طرح ها به اتمام نرسیده است. وی با اشاره به مشکل عدم تملک اراضی شهر اسدیه و درگیری های مردم با بنیاد مستضعفان گفت: برخی مردم شهر اسدیه سال های قبل اقدام به خرید زمین از بخشداری وقت کرده اند که امروز بنیاد مستضعفان با ارائه سند این اراضی را تملک کرده است که اگر برنامه داریم مردم را در مرز نگه داریم باید حس وطن پرستی و تعلق خاطر را تقویت کنیم که برای تحقق آن باید مالکیت صورت بگیرد، فردی که در اسدیه زندگی می کند ولی احساس نمی کند که در خانه خودش زندگی می کند با کوچکترین مشکل مهاجرت می کنند.

حسینی عنوان کرد: همچنین مردم اهل تسنن شهر اسدیه در 18 سال قبل زمین عیدگاه خود را برای احداث راه به بخشداری وقت واگذار کرده اند و بخشداری درعوض زمین جدیدی تحویل آنان داده که امروز بنیاد مستضعفان مالکیت بخشی از این زمین را بر عهده گرفته است.
وی رفع مشکل زمین عیدگاه اهل سنت اسدیه را خواستار شد.

امام جمعه اهل سنت اسدیه هم با بیان اینکه اسلام تنها دین عبادی نیست گفت: تقویت بنیه های اقتصاد و مدیریت اقتصادی مسلمانان نیز در اسلام مورد تاکید قرار گرفته چرا که خداوند در قرآن کریم از مدیریت اقتصادی حضرت یوسف در دوران خشکسالی به نیکی یاد می کند.

مولوی سید احمد عبدالهی گفت: بیکاری دغدغه اصلی روستائیان شهرستان است که مهاجرت قشر جوان را در پی داشته است و خواستار راه اندازی و تقویت کارگاه های تولیدی هستیم ، یکی دیگر از دغدغه های مهم که مشکلاتی برای مردم این منطقه بوجود آورده است وضعیت آب

 در این منطقه است. وی با اشاره به اینکه دشمن از تهاجم نظامی ناامید شده و به تهاجم فرهنگی و جنگ اقتصادی برای ضربه زدن به ما دلبسته است تاکید کرد: باید در برابر تهاجمات مختلف دشمنان با بصیرت ایستادگی کنیم و بین اقوام و مذاهب همبستگی و اتحاد باشد.

وی گفت: مردم عملکرد مسئولان را به حساب انقلاب می گذارند که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

محمد بشیری زاده فرماندار شهرستان درمیان: بر اساس سرشماری سال 95 متأسفانه با کاهش و ریزش جمعیت و پدیده مهاجرت مواجه بودیم، وی به پتانسیل های شهرستان از جمله کارخانه سیمان، مجاورت با افغانستان، بازارچه مرزی و... اشاره نمود.

وی در خصوص سد مخزنی رزه و نیاز به توجه بیشتر به آن، قدمت فرش قهستان که نگینی بر تارک شهرستان است و نیاز به حمایت و ایجاد بازار فروش و منطقه حفاظت شده محیط زیست با گونه های نادر جانوری و گیاهی که قوچ اوریال از جمله گونه های منحصر بفرد جانوری این منطقه است توضیحاتی ارائه نمود.

فرماندار شهرستان درمیان گفت: درمیان در حال حاضر دومین تولید کننده گوشت سفید در سطح استان است ولی متاسفانه تنها کشتارگاه شهرستان با مشکلاتی روبروست که نیاز به پیگیری و رفع مشکل دارد.

بشیری زاده از عدم وجود امکانات خطوط تلفن ثابت شهرستان و وضعیت راهها بویژه جاده بیرجند ـ اسدیه که تلفات انسانی زیادی داشته، گلایه کرد و درخواست نمود مدیران توجه بیشتری به این منطقه نمایند.

وی در خصوص مشکلات پیش آمده در مورد زمین های دیم مردم منطقه درمیان و اسدیه درخواست رسیدگی و حل مشکل را نمود.

فرماندار شهرستان درمیان از افتتاح 111 پروژه که 57 مورد آن  پروژه گازرسانی به روستاها را شامل می شود، در دهه فجر خبر داد.

در ادامه جلسه مدیران کل صنعت، معدن و تجارت ، جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی و مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری به ارائه گزارش در حوزه شهرستان درمیان پرداختند.

محمد مهدی مروج الشریعه استاندارخراسان جنوبی در جلسه ستاد راهبری مدیریت اقتصاد مقاومتی شهرستان درمیان گفت :

در سال جاری فقط 6.2 میلیمتر بارندگی در خراسان جنوبی داشته ایم که کاهش بارندگی ها نشان از ادامه روند خشکسالی در استان است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر مطالعات آب ژرف توسط وزارت نیرو و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری در استان در حال انجام است گفت: دستیابی به آب های ژرف یکی از راهکارهای تامین آب شرب استان است که مطالعات آن در یکهزار و 600 نقطه در دست انجام است.
وی همچنین با اشاره به اینکه فرش دستباف قهستان درمیان دارای برند بین المللی است بیان کرد: هم اکنون بیش از هفت تخته فرش قهستان در یکی از موزه‌ های معروف آمریکا به نمایش درآمده است. استاندار خراسان جنوبی عنوان کرد: باید در راستای اشتغالزایی روستائیان، فرش منطقه قهستان احیا و کمیته فنی تشکیل شود تا مشکل رکود فرش منطقه به صورت کارشناسی بررسی شود.
وی از مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مدیرعامل سازمان شهرداری ها و دهیاری های استان خواست به صورت تخصصی برای بررسی مشکلات فرش قهستان ورود پیدا کنند، کارگاه های مختلف قالیبافی راه اندازی شود و افراد بافنده منطقه را شناسایی و متناسب با سلیقه روز بازار به این افراد آموزش های لازم ارئه شود.

وی بیان کرد: باید برای احیای مجدد کارخانه قند قهستان از نخبگان اقتصادی مشورت گرفته شود و براساس شرایط موجود شهرستان و منطقه اگر راه اندازی مجدد کارخانه صرفه اقتصادی دارد، برای احیای آن با توجه به چغندر تولیدی شهرستان و کشت فراسرزمینی چغندرقند در افغانستان تلاش شود. و در صورت عدم صرفه اقتصادی، باید کارخانه انحلال و سرمایه گذاری جدید براساس ظرفیت موجود منطقه جایگزین شود.
مقام عالی دولت در استان با تاکید بر اینکه سه بازارچه مرزی خراسان جنوبی از سال 1393 توسط کشور افغانستان بسته و امروز تلی از خاک این بازارچه ها را فراگرفته است گفت: بسته شدن بازارچه های استان اقدام اشتباه بود و تاکنون ضربه زیادی به اقتصاد محلی وارد کرده است.

وی با بیان اینکه برای بازگشایی بازارچه های استان پیگیری های زیادی با مسئولان افغان صورت گرفته است گفت: صادرات کالا از بازارچه های استان باید تخصصی شود به طور مثال از بازارچه دو کوهانه واردات دام، از بازارچه یزدان صادرات فرآورده های نفتی و از بازارچه گلورده صادرات صنایع غذایی انجام شود.

وی بیان کرد: جاده اسدیه - بیرجند یک محور ترانزیتی مهم است که باید با قوت ادامه روند دوبانده سازی این محور دنبال شود.
استاندار خراسان جنوبی گفت: همه ساله ظرفیت آبی خوبی در سد رزه درمیان ذخیره سازی می شود که متاسفانه حجم زیادی از این آب به دلیل عدم استفاده تبخیر می شود که باید مسئولان استانی برای استفاده بهینه از این آب چاره اندیشی کنند.

مروج الشریعه ،توسعه روستایی را از دیگر اولویت های کاری استان دانست و یادآور شد: دولت اعتبارات بسیار مناسبی در حوزه توسعه اشتغال روستایی به خراسان جنوبی اختصاص داده که دفتر روستایی در کنار سایر دستگاه هالی ذی ربط برای جذب این اعتبارات باید نهایت تلاش خود را معطوف نمایند.

مقام عالی دولت در استان، وحدت و انسجام را رمز موفقیت دانست و تصریح کرد: امروز حفظ وحدت و اتحاد با امنیت ملی ما ارتباط مستقیم دارد چرا که دشمنان ما به دنبال کوچکترین گسستی در حوزه اجتماعی هستند تا وارد عرصه میدان شده و به نظام و انقلاب ضربه وارد کنند.

 

بیست و سومینجلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان روز پنجشنبه مورخ 23/09/1396 با حضور دکترمروج الشریعه، استاندارخراسان جنوبی، امام جمعه سرایان، نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه، رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان، فرماندار محترم شهرستان سرایان و مدیران کل محترم عضو ستاد و مدیران محترم شهرستان، برگزار شد. در این جلسه که با رویکرد توجه به اقدامات، برنامه ها و چالش های شهرستان سرایان در حوزه اقتصاد مقاومتی تشکیل شد گزارش عملکرد، اقدامات و برنامه های دستگاه های اجرایی حوزه اشتغال و تولید شامل صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و اشتغال مورد بررسی قرار گرفت. جلسه با اعلام دستور کار توسط محمدهادی آرین،رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان آغاز شد.

 حجت‌الاسلام احمد نجمی‌پور در بیست و سومین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی شهرستان سرایان اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب هر سال به زیبایی نقشه راه کشور را ترسیم می‌کنند و چند سال متوالی بحث اقتصادمقاومتی را در کشور مطرح کردند.

وی با بیان اینکه مبانی اقتصاد مقاومتی در کشور تحقق پیدا نکرده است، گفت: باید حوزویان، دانشگاهیان و فرهیختگان موضوع اقتصادمقاومتی را تبیین کنند.

امام جمعه سرایان با تاکید بر تلاش حاکمیت دولت،رسانه‌ها و مردم در تحقق اقتصاد مقاومتی به اقتصاد تک محصولی شهرستان سرایان اشاره کرد و افزود: در شهرستان سرایان تعاونی روستایی شکل گرفته و طرح خرید زعفران تضمینی توسط این تعاونی انجام می‌شود، یکی از مشکلات مهم مردم این است که تعاونی زعفران ممتاز را خریداری می‌کند و زعفران کمتر از یک کیلو را خریداری نمی‌کند و این موضوع به معنای شکست کشاورزان است چرا که ۹۴ درصد زعفران تولیدی این شهرستان به صورت زعفران دسته است.

وی ادامه داد: فروش زعفران به نفع دلالان است، یک دسته زعفران 15 تا 16 هزار تومان است و دلالان آن را تبدیل به ممتاز می‌کنند و با سود خوبی به فروش می‌رسانند.

امام جمعه سرایان خاطرنشان کرد: باید ظرفیت تولید در کشور بالا برود و واردات  در حد مطلوب و صادرات در حد عالی انجام شود برخی مواقع بر روی محصولات و کالاهایی سرمایه‌گذاری می‌شود که دارای کیفیت پایین است و کشاورزان ضرر می‌کنند.

نجمی‌پور با بیان اینکه سه نظام تولید، توزیع و مصرف باید به صورت هماهنگ باشد، اظهار کرد: حوزه علمیه شهرستان قدمت 60 ساله دارد اما فعالیت خود را از هشت سال پیش با جذب 120 طلبه آغاز کرده است و در حال حاضر حوزه علمیه در زمین استیجاری واقع شده و ساختمان آن نیز فرسوده است و برای زمین جدید حوزه علمیه 300 میلیون تومان اعتبار نیاز است که 50 درصد آن تأمین شده است.

امام جمعه سرایان گفت: شهرستان سرایان در حوزه بهداشت و درمان موفق بوده است اما بیمارستان سرایان نیازمند تأمین اعتبار است و کمک مسؤولان را می‌طلبد.

نجمی پور ایجاد بخش مرکزی شهرستان، تبدیل نمایندگی به ادارات مستقل ،رفع مشکلات اوقاف به ویژه در شهرآیسک، توسعه دانشگاه‌ها ی این شهرستان و تامین اعتبار ساخت سالن آمفی تئاتر سرایان را خواستار شد.

امیرحسنخانی نماینده مردم فردوس سرایان  طبس و بشرویه در مجلس شورای اسلامی در سخنانی به بالا بودن شاخص های اجتماعی و مشارکت بخش خصوصی و تعاونی در شهرستان سرایان اشاره کرد و بر تأمین سهم دولت در تعاونی ها و صندوق های خرد زنان تاکید کرد.

 وی افزود: شهرستان سرایان با نرخ بیکاری ۱۶.۶ درصد بالاترین نرخ بیکاری را در استان خراسان جنوبی دارد.

 وی از دشت سرایان بعنوان بحرانی ترین دشت استان و کشور یاد کرد و فرونشست زمین تا عمق ۶۰ متر را نگران‌کننده توصیف کرد و از استاندار خراسان جنوبی خواست ضمن تسریع در پیگیری طرح انتقال آب به استان خراسان جنوبی، دوبانده کردن محور ارتباطی سه راهی روم -سرایان و آیسک- فردوس را که از دور هفتم مجلس شورای اسلامی مصوب شده است پیگیری شود.

وی با بیان اینکه در صورت توجه به جاده دیهوک ـ فردوس، فردوس ـ سرایان، سرایان ـ روستای چرمه، روستای چرمه ـ خضری می تواند بخشی از ترانزیت و حمل‌و نقل در استان به این جاده‌ها منتقل شود.

وی خواستار رفع مشکلات  نواحی صنعتی آیسک  و سه قلعه برای جذب سرمایه گذار و کاهش نرخ بیکاری با ایجاد اشتغال در بخش صنعت وتولید شد.

نماینده مردم سرایان، فردوس، بشرویه و طبس در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بیمارستان 32 تختخوابی شهرستان سرایان تنها ظرفیت 22 تخت دارد و در حال حاضر کلینیک در بیمارستان وجود ندارد که نیاز به توجه و پیگیری دارد.

مهدی کریمی، فرماندار شهرستان سرایان وجود ۷ نوع ماده معدنی ، ۳۰۰ روز آفتابی ، کویر( بهشت منجمان) و سه قلعه را از جاذبه های گردشگری  سرایان و تولید انار ،پسته و پنبه را ظرفیت‌های توسعه این شهرستان برشمرد و گفت: به دنبال سرمازدگی و کم‌آبی سه محصول عمده انار ـ زیره و پنبه با افت کشت و تولید روبرو شده است که ۱۷۴ هزار نفر روز ظرفیت اشتغال منطقه را از دست داده ایم.

در ادامه مدیران کل صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سرپرست دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری به ارائه گزارش پرداختند.