بیست و پنجمین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان سه شنبه 96/11/17 با حضور دکترمروج الشریعه ـ استاندارخراسان جنوبی، امامان جمعه درمیان، رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان، فرماندار شهرستان درمیان و مدیران کل عضو ستاد و مدیران شهرستان، در سالن کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرستان درمیان برگزار شد. در این جلسه که با رویکرد توجه به اقدامات، برنامه ها و چالش های شهرستان درمیان در حوزه اقتصاد مقاومتی تشکیل شد گزارش عملکرد، اقدامات و برنامه های دستگاه های اجرایی حوزه اشتغال و تولید شامل صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و امور روستاها مورد بررسی قرار گرفت. جلسه با ارائه گزارش و دستور کار محمد هادی آرین، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان آغاز شد.  وی بیان کرد:  اعتبارات سه درصد نفت استان هم در قالب اوراق به زودی تبدیل به نقدینگی می شود و سهم درمیان اختصاص خواهد یافت.

 آرین افزود:تاکنون در بیشتر شهرستان های استان ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی برگزار شده و مصوبات این جلسات تا حصول نتیجه پیگیری می شود.

حجت الاسلام علیرضا حسینی امام جمعه شهرستان درمیان ضمن گلایه از مسئولان بدلیل عدم پیگیری مشکلات مردم از مرکز، آنگونه که شایسته است گفت: فقط به دنبال معرفی ظرفیت های استان نباشیم. وی مالکیت مردم خصوصا در شهر اسدیه را از مشکلات شهرستان دانشت و افزود، زمین هایی که توسط ارگانهای مختلف به مردم واگذار شده هرزچندگاهی از طریق ارگان دیگر مورد ادعا قرار می گیرد. از ملزومات زیست برادران اهل سنت ما، مسجد و عیدگاه است و در حال حاضر در مورد زمین معاوضه شده با زمین خریدار شده مورد ادعای بنیاد مستضعفان واقع شده که باید این مشکل حل شود.

وی با بیان اینکه هم اکنون 57 روستای شهرستان درمیان با تانکر آبرسانی می شود گفت: مشکل کم آبی در روستاهای شهرستان بحران جدی است و آب شرب به عنوان مایع حیات باید برای روستائیان به هر شکل ممکن تامین شود. وی بیان کرد: هم اکنون طرح های آبرسانی روستاهای شهرستان در حال اجراست که متاسفانه به دلیل اختصاص اعتبارات قطره چکانی این طرح ها به اتمام نرسیده است. وی با اشاره به مشکل عدم تملک اراضی شهر اسدیه و درگیری های مردم با بنیاد مستضعفان گفت: برخی مردم شهر اسدیه سال های قبل اقدام به خرید زمین از بخشداری وقت کرده اند که امروز بنیاد مستضعفان با ارائه سند این اراضی را تملک کرده است که اگر برنامه داریم مردم را در مرز نگه داریم باید حس وطن پرستی و تعلق خاطر را تقویت کنیم که برای تحقق آن باید مالکیت صورت بگیرد، فردی که در اسدیه زندگی می کند ولی احساس نمی کند که در خانه خودش زندگی می کند با کوچکترین مشکل مهاجرت می کنند.

حسینی عنوان کرد: همچنین مردم اهل تسنن شهر اسدیه در 18 سال قبل زمین عیدگاه خود را برای احداث راه به بخشداری وقت واگذار کرده اند و بخشداری درعوض زمین جدیدی تحویل آنان داده که امروز بنیاد مستضعفان مالکیت بخشی از این زمین را بر عهده گرفته است.
وی رفع مشکل زمین عیدگاه اهل سنت اسدیه را خواستار شد.

امام جمعه اهل سنت اسدیه هم با بیان اینکه اسلام تنها دین عبادی نیست گفت: تقویت بنیه های اقتصاد و مدیریت اقتصادی مسلمانان نیز در اسلام مورد تاکید قرار گرفته چرا که خداوند در قرآن کریم از مدیریت اقتصادی حضرت یوسف در دوران خشکسالی به نیکی یاد می کند.

مولوی سید احمد عبدالهی گفت: بیکاری دغدغه اصلی روستائیان شهرستان است که مهاجرت قشر جوان را در پی داشته است و خواستار راه اندازی و تقویت کارگاه های تولیدی هستیم ، یکی دیگر از دغدغه های مهم که مشکلاتی برای مردم این منطقه بوجود آورده است وضعیت آب

 در این منطقه است. وی با اشاره به اینکه دشمن از تهاجم نظامی ناامید شده و به تهاجم فرهنگی و جنگ اقتصادی برای ضربه زدن به ما دلبسته است تاکید کرد: باید در برابر تهاجمات مختلف دشمنان با بصیرت ایستادگی کنیم و بین اقوام و مذاهب همبستگی و اتحاد باشد.

وی گفت: مردم عملکرد مسئولان را به حساب انقلاب می گذارند که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

محمد بشیری زاده فرماندار شهرستان درمیان: بر اساس سرشماری سال 95 متأسفانه با کاهش و ریزش جمعیت و پدیده مهاجرت مواجه بودیم، وی به پتانسیل های شهرستان از جمله کارخانه سیمان، مجاورت با افغانستان، بازارچه مرزی و... اشاره نمود.

وی در خصوص سد مخزنی رزه و نیاز به توجه بیشتر به آن، قدمت فرش قهستان که نگینی بر تارک شهرستان است و نیاز به حمایت و ایجاد بازار فروش و منطقه حفاظت شده محیط زیست با گونه های نادر جانوری و گیاهی که قوچ اوریال از جمله گونه های منحصر بفرد جانوری این منطقه است توضیحاتی ارائه نمود.

فرماندار شهرستان درمیان گفت: درمیان در حال حاضر دومین تولید کننده گوشت سفید در سطح استان است ولی متاسفانه تنها کشتارگاه شهرستان با مشکلاتی روبروست که نیاز به پیگیری و رفع مشکل دارد.

بشیری زاده از عدم وجود امکانات خطوط تلفن ثابت شهرستان و وضعیت راهها بویژه جاده بیرجند ـ اسدیه که تلفات انسانی زیادی داشته، گلایه کرد و درخواست نمود مدیران توجه بیشتری به این منطقه نمایند.

وی در خصوص مشکلات پیش آمده در مورد زمین های دیم مردم منطقه درمیان و اسدیه درخواست رسیدگی و حل مشکل را نمود.

فرماندار شهرستان درمیان از افتتاح 111 پروژه که 57 مورد آن  پروژه گازرسانی به روستاها را شامل می شود، در دهه فجر خبر داد.

در ادامه جلسه مدیران کل صنعت، معدن و تجارت ، جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی و مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری به ارائه گزارش در حوزه شهرستان درمیان پرداختند.

محمد مهدی مروج الشریعه استاندارخراسان جنوبی در جلسه ستاد راهبری مدیریت اقتصاد مقاومتی شهرستان درمیان گفت :

در سال جاری فقط 6.2 میلیمتر بارندگی در خراسان جنوبی داشته ایم که کاهش بارندگی ها نشان از ادامه روند خشکسالی در استان است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر مطالعات آب ژرف توسط وزارت نیرو و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری در استان در حال انجام است گفت: دستیابی به آب های ژرف یکی از راهکارهای تامین آب شرب استان است که مطالعات آن در یکهزار و 600 نقطه در دست انجام است.
وی همچنین با اشاره به اینکه فرش دستباف قهستان درمیان دارای برند بین المللی است بیان کرد: هم اکنون بیش از هفت تخته فرش قهستان در یکی از موزه‌ های معروف آمریکا به نمایش درآمده است. استاندار خراسان جنوبی عنوان کرد: باید در راستای اشتغالزایی روستائیان، فرش منطقه قهستان احیا و کمیته فنی تشکیل شود تا مشکل رکود فرش منطقه به صورت کارشناسی بررسی شود.
وی از مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مدیرعامل سازمان شهرداری ها و دهیاری های استان خواست به صورت تخصصی برای بررسی مشکلات فرش قهستان ورود پیدا کنند، کارگاه های مختلف قالیبافی راه اندازی شود و افراد بافنده منطقه را شناسایی و متناسب با سلیقه روز بازار به این افراد آموزش های لازم ارئه شود.

وی بیان کرد: باید برای احیای مجدد کارخانه قند قهستان از نخبگان اقتصادی مشورت گرفته شود و براساس شرایط موجود شهرستان و منطقه اگر راه اندازی مجدد کارخانه صرفه اقتصادی دارد، برای احیای آن با توجه به چغندر تولیدی شهرستان و کشت فراسرزمینی چغندرقند در افغانستان تلاش شود. و در صورت عدم صرفه اقتصادی، باید کارخانه انحلال و سرمایه گذاری جدید براساس ظرفیت موجود منطقه جایگزین شود.
مقام عالی دولت در استان با تاکید بر اینکه سه بازارچه مرزی خراسان جنوبی از سال 1393 توسط کشور افغانستان بسته و امروز تلی از خاک این بازارچه ها را فراگرفته است گفت: بسته شدن بازارچه های استان اقدام اشتباه بود و تاکنون ضربه زیادی به اقتصاد محلی وارد کرده است.

وی با بیان اینکه برای بازگشایی بازارچه های استان پیگیری های زیادی با مسئولان افغان صورت گرفته است گفت: صادرات کالا از بازارچه های استان باید تخصصی شود به طور مثال از بازارچه دو کوهانه واردات دام، از بازارچه یزدان صادرات فرآورده های نفتی و از بازارچه گلورده صادرات صنایع غذایی انجام شود.

وی بیان کرد: جاده اسدیه - بیرجند یک محور ترانزیتی مهم است که باید با قوت ادامه روند دوبانده سازی این محور دنبال شود.
استاندار خراسان جنوبی گفت: همه ساله ظرفیت آبی خوبی در سد رزه درمیان ذخیره سازی می شود که متاسفانه حجم زیادی از این آب به دلیل عدم استفاده تبخیر می شود که باید مسئولان استانی برای استفاده بهینه از این آب چاره اندیشی کنند.

مروج الشریعه ،توسعه روستایی را از دیگر اولویت های کاری استان دانست و یادآور شد: دولت اعتبارات بسیار مناسبی در حوزه توسعه اشتغال روستایی به خراسان جنوبی اختصاص داده که دفتر روستایی در کنار سایر دستگاه هالی ذی ربط برای جذب این اعتبارات باید نهایت تلاش خود را معطوف نمایند.

مقام عالی دولت در استان، وحدت و انسجام را رمز موفقیت دانست و تصریح کرد: امروز حفظ وحدت و اتحاد با امنیت ملی ما ارتباط مستقیم دارد چرا که دشمنان ما به دنبال کوچکترین گسستی در حوزه اجتماعی هستند تا وارد عرصه میدان شده و به نظام و انقلاب ضربه وارد کنند. 

بیست و سومینجلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان روز پنجشنبه مورخ 23/09/1396 با حضور دکترمروج الشریعه، استاندارخراسان جنوبی، امام جمعه سرایان، نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه، رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان، فرماندار محترم شهرستان سرایان و مدیران کل محترم عضو ستاد و مدیران محترم شهرستان، برگزار شد. در این جلسه که با رویکرد توجه به اقدامات، برنامه ها و چالش های شهرستان سرایان در حوزه اقتصاد مقاومتی تشکیل شد گزارش عملکرد، اقدامات و برنامه های دستگاه های اجرایی حوزه اشتغال و تولید شامل صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و اشتغال مورد بررسی قرار گرفت. جلسه با اعلام دستور کار توسط محمدهادی آرین،رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان آغاز شد.

 حجت‌الاسلام احمد نجمی‌پور در بیست و سومین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی شهرستان سرایان اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب هر سال به زیبایی نقشه راه کشور را ترسیم می‌کنند و چند سال متوالی بحث اقتصادمقاومتی را در کشور مطرح کردند.

وی با بیان اینکه مبانی اقتصاد مقاومتی در کشور تحقق پیدا نکرده است، گفت: باید حوزویان، دانشگاهیان و فرهیختگان موضوع اقتصادمقاومتی را تبیین کنند.

امام جمعه سرایان با تاکید بر تلاش حاکمیت دولت،رسانه‌ها و مردم در تحقق اقتصاد مقاومتی به اقتصاد تک محصولی شهرستان سرایان اشاره کرد و افزود: در شهرستان سرایان تعاونی روستایی شکل گرفته و طرح خرید زعفران تضمینی توسط این تعاونی انجام می‌شود، یکی از مشکلات مهم مردم این است که تعاونی زعفران ممتاز را خریداری می‌کند و زعفران کمتر از یک کیلو را خریداری نمی‌کند و این موضوع به معنای شکست کشاورزان است چرا که ۹۴ درصد زعفران تولیدی این شهرستان به صورت زعفران دسته است.

وی ادامه داد: فروش زعفران به نفع دلالان است، یک دسته زعفران 15 تا 16 هزار تومان است و دلالان آن را تبدیل به ممتاز می‌کنند و با سود خوبی به فروش می‌رسانند.

امام جمعه سرایان خاطرنشان کرد: باید ظرفیت تولید در کشور بالا برود و واردات  در حد مطلوب و صادرات در حد عالی انجام شود برخی مواقع بر روی محصولات و کالاهایی سرمایه‌گذاری می‌شود که دارای کیفیت پایین است و کشاورزان ضرر می‌کنند.

نجمی‌پور با بیان اینکه سه نظام تولید، توزیع و مصرف باید به صورت هماهنگ باشد، اظهار کرد: حوزه علمیه شهرستان قدمت 60 ساله دارد اما فعالیت خود را از هشت سال پیش با جذب 120 طلبه آغاز کرده است و در حال حاضر حوزه علمیه در زمین استیجاری واقع شده و ساختمان آن نیز فرسوده است و برای زمین جدید حوزه علمیه 300 میلیون تومان اعتبار نیاز است که 50 درصد آن تأمین شده است.

امام جمعه سرایان گفت: شهرستان سرایان در حوزه بهداشت و درمان موفق بوده است اما بیمارستان سرایان نیازمند تأمین اعتبار است و کمک مسؤولان را می‌طلبد.

نجمی پور ایجاد بخش مرکزی شهرستان، تبدیل نمایندگی به ادارات مستقل ،رفع مشکلات اوقاف به ویژه در شهرآیسک، توسعه دانشگاه‌ها ی این شهرستان و تامین اعتبار ساخت سالن آمفی تئاتر سرایان را خواستار شد.

امیرحسنخانی نماینده مردم فردوس سرایان  طبس و بشرویه در مجلس شورای اسلامی در سخنانی به بالا بودن شاخص های اجتماعی و مشارکت بخش خصوصی و تعاونی در شهرستان سرایان اشاره کرد و بر تأمین سهم دولت در تعاونی ها و صندوق های خرد زنان تاکید کرد.

 وی افزود: شهرستان سرایان با نرخ بیکاری ۱۶.۶ درصد بالاترین نرخ بیکاری را در استان خراسان جنوبی دارد.

 وی از دشت سرایان بعنوان بحرانی ترین دشت استان و کشور یاد کرد و فرونشست زمین تا عمق ۶۰ متر را نگران‌کننده توصیف کرد و از استاندار خراسان جنوبی خواست ضمن تسریع در پیگیری طرح انتقال آب به استان خراسان جنوبی، دوبانده کردن محور ارتباطی سه راهی روم -سرایان و آیسک- فردوس را که از دور هفتم مجلس شورای اسلامی مصوب شده است پیگیری شود.

وی با بیان اینکه در صورت توجه به جاده دیهوک ـ فردوس، فردوس ـ سرایان، سرایان ـ روستای چرمه، روستای چرمه ـ خضری می تواند بخشی از ترانزیت و حمل‌و نقل در استان به این جاده‌ها منتقل شود.

وی خواستار رفع مشکلات  نواحی صنعتی آیسک  و سه قلعه برای جذب سرمایه گذار و کاهش نرخ بیکاری با ایجاد اشتغال در بخش صنعت وتولید شد.

نماینده مردم سرایان، فردوس، بشرویه و طبس در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بیمارستان 32 تختخوابی شهرستان سرایان تنها ظرفیت 22 تخت دارد و در حال حاضر کلینیک در بیمارستان وجود ندارد که نیاز به توجه و پیگیری دارد.

مهدی کریمی، فرماندار شهرستان سرایان وجود ۷ نوع ماده معدنی ، ۳۰۰ روز آفتابی ، کویر( بهشت منجمان) و سه قلعه را از جاذبه های گردشگری  سرایان و تولید انار ،پسته و پنبه را ظرفیت‌های توسعه این شهرستان برشمرد و گفت: به دنبال سرمازدگی و کم‌آبی سه محصول عمده انار ـ زیره و پنبه با افت کشت و تولید روبرو شده است که ۱۷۴ هزار نفر روز ظرفیت اشتغال منطقه را از دست داده ایم.

در ادامه مدیران کل صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سرپرست دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری به ارائه گزارش پرداختند.بیست و چهارمین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان یکشنبه 24/10/1396  با حضور دکترمروج الشریعه، استاندارخراسان جنوبی، امام جمعه بشرویه، نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، فرماندار محترم شهرستان بشرویه و مدیران کل محترم عضو ستاد و مدیران محترم شهرستان، در سالن اجتماعات ترويج جهاد کشاورزي بشرویه برگزار شد. در این جلسه که با رویکرد توجه به اقدامات، برنامه ها و چالش های شهرستان بشرویه در حوزه اقتصاد مقاومتی تشکیل شد گزارش عملکرد، اقدامات و برنامه های دستگاه های اجرایی حوزه اشتغال و تولید شامل صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و اشتغال و روستاها مورد بررسی قرار گرفت. جلسه با اعلام دستور کار توسط محمدهادی آرین،رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان آغاز شد.

حجت الاسلام محمد شمس الدین، امام جمعه بشرویه گفت: مقام معظم رهبری در تعریف اقتصاد مقاومتی می فرمایند: اقتصاد مقاومتی به معنای اقتصادی است که رو به رشد باشد و از صدمات و لطمات در امان باشد و مشکلات معیشتی مردم را مرتفع کند و در این مسیر شاخص های اقتصاد مقاومتی رو بیان فرمودند که یکی از این شاخص ها، ارتقاء فرهنگ کار و تلاش است و وجدان کاریست. وی افزود : تولید نیز یکی دیگر از شاخص های اقتصادی مقاومتی با راهکار تولید بیشتر و استفاده بهینه از معادن و منابع طبیعی و افزایش حجم استخراج است. وی در ادامه مبارزه با فساد اداری را از دیگر شاخص های اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و ادامه داد : که در این مسیر نظارت ها بعنوان یکی از راهکارها در روند رو به رشد اقتصاد مقاومتی حائز اهمیت است. امام جمعه بشرویه قناعت و توکل بر خدا ، کار بر اساس ارزش گذاری بر علم، حضور و مشارکت مردم ، توزیع عادلانه فرصتها و امکانات، مبارزه با فساد اقتصاد مقاومتی، نظارت و بازرسی مستقیم و غیر مستقیم وضعیت بازار، مبارزه با ثروت های بادآورده را از شاخص های اقتصائ مقاومتی نام برد. وی توسعه کشاورزی و توجه به توسعه  معادن را برای برون رفت از شرایط خشکسالی ها خواستار شد.

محمدرضا امیرحسنخانی، نماینده مردم سرایان، فردوس، بشرویه و طبس در مجلس شورای اسلامی گفت: بشرویه دومین شهر خشت و گلی کشور با سابقه تاریخی و برخی در خانه هایی با قدمت 500 سال زندگی می کنند. مشکل جدی شهرستان بشرویه وضعیت راههای شهرستان می باشد که باعث شده است بشرویه در بن بست بماند، پیگیری شد جاده طبس ـ بشرویه دوبانده شود و درخواست داریم عملیات دوبانده شدن جاده از سمت بشرویه آغاز شود.

امیرحسنخانی گفت: متأسفانه بشرویه از امکانات شهرستان شدن استفاده ای نکرده و در حال حاضر برخی از ادارات بصورت نمایندگی و برخی در شهرستان وجود ندارند که موجب مشکلات متعددی در بشرویه شده است. وی ادامه داد: در مقاطع مختلف کشاورزان نمونه بشرویه معرفی می شوند و می طلبد که موجبات ایجاد گلخانه در بشرویه فراهم شود. وی افزود: در بشرویه منابع مالی به میزان کافی وجود دارد اما مدیریت نمی شود، وی درخواست نمود بشرویه را بعنوان منطقه پایلوت اقتصاد مقاومتی در زمینه کشاورزی انتخاب شود و نتیجه خوبی هم خواهد داشت. وی گفت: پرورش شتر و پسته در شهرستان شروع شده اما نیاز است مسائل با سرعت بیشتری پیگیری شود. وی افزود بدنبال ثبت جهانی شهرستان بشرویه هستیم که آورده خوبی برای شهرستان خواهد داشت.

علیرضا زمان زاده، فرماندار بشرویه گفت: مطالب و مشکلات و درخواست های شهرستان در سه بخش کشاورزی، دامپروری، صنعت و معدن، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قابل ارائه است. وی ادامه داد : شهرستان بشرویه در سال 1387 از بخش به شهر تبدیل شد و 30 در صد جمعیت  شهرستان در روستا و 70 درصد در شهر زندگی می کنند، آب مورد نیاز کشاورزی منطقه از 202  حلقه چاه عمیق و  58 حلقه چاه نیمه عمیق، 133 رشته قنات و 82 چشمه تأمین می شود که متأسفانه 30 درصد از چشمه ها یا کاملا خشک شده یا میزان آب موجود صرفه ای برای کشاورزی ندارد.

وی عنوان کرد: شهرستان بشرویه مقام اول سطح زیر کشت محصولات زراعی در استان و مقام چهارم سطح زیرکشت باغات در استان را دارد و مستعد پرورش شتر می باشد.

فرماندار بشرویه افزود: وجود معادن غنی گوگرد، سنگ آهن، سرب، روی، سولفات سدیم و... و ظرفیت گردشگری منطقه را از پتانسیل ها و امکانات منطقه برشمرد و گفت : این شهرستان امکان بهره گیری از انرژی های پاک را دارد و مجوز 1 مگا و 9 مگا اخذ و تجهیزات مورد نیاز وارد و به زودی وارد فاز ساخت خواهد شد.

زمان زاده مهاجرت از شهرستان را یکی از مشکلات شهرستان دانست و افزود سالانه 40، 50 خانواد بدلیل مشکلات اقتصادی منطقه مهاجرت می کنند و به همین دلیل رشد جمعیتی مناسبی را شاهد نیستیم.

وی وضعیت راههای شهرستان، کامل نبودن زیرساخت های شهرستان که سبب عدم رغبت سرمایه گذاری سرمایه گذاران می شود، پایین بودن ارزش افزوده و عدم ثبات قیمت محصولات کشاورزی  را از مشکلات شهرستان برشمرد.

فرماندار بشرویه توسعه صنایع تبدیلی و گلخانه و گیاهان دارویی، توسعه صنایع خانگی، آبزی پروری، توسعه پرورش شتر و بز سانن و.... را از برنامه های آتی بخش کشاورزی عنوان نمود.

فرماندار بشرویه از رشد صد درصدی  حضور گردشگران در منطقه در شش ماهه اول سال 96 نسبت به سال 95 خبر داد و افزود تعداد   6000 نفر مسافردر ستاد اسکان فرهنگیان ثبت گردیده اند، تعداد 500نفر گردشگر در قالب تورهای گردشگری و  47 نفر گردشگر خارجی با مقصد بشرویه به این شهرستان عزیمت نموده اند. وی توسعه کمی و کیفی اقامتگاههای بوم گردی بافت تاریخی شهر بشرویه و راه اندازی اقامتگاههای بوم گردی روستایی، توسعه و تکمیل زیرساختهای گردشگری مذهبی در هوگند، کرند و مجد، راه اندازی و توسعه کمپ کویرنوردی بشرویه، ساماندهی و توسعه زیرساختهای تفریحی منطقه نمونه گردشگری آسیاب‌ها، توسعه زیرساختهای گردشگری باغستان ارسک، برندسازی، توسعه و حمایت و برگزاری جشنواره برداشت آلاله های باغستان کرند و.. از جمله برنامه های آتی حوزه گردشگری نام برد.

زمان زاده، بالا بودن قیمت واگذاری واحدهای شهرک صنعتی برای سرمایه‌گذارارن با توجه به شرایط منطقه. طولانی بودن فرایند اداری پاسخ استعلام‌های صورت گرفته برای اجرای طرح‌ها و نیز برگزاری کمیسیون‌های مربوط، مشکل اراضی مازاد در منابع آب که بهره‌برداران برای اجرای طرح‌های مختلف با مشکل مواجه می‌باشند، عدم وجود هماهنگی لازم بین سازمان صنعت،معدن و تجارت و منابع طبیعی جهت واگذاری اراضی برای بهره‌برداری معدن جهت جلوگیری از مشکلات و مرحله‌ای و موقت بودن تسهیلات اعطایی به سرمایه‌گذاران بخش‌های مختلف که عملا برنامه‌ریزی برای جذب سرمایه‌گذار را با مشکل مواجه می‌کند ضمن اینکه دستورالعمل پرداخت تسهیلات در هر گروه متفاوت می‌باشد را بخشی از مشکلات بخش صنعت عنوان کرد.

در ادامه مدیران کل جهاد کشاورزی ، صنعت، معدن و تجارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و سرپرست دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری به ارایه گزارش در خصوص برنامه ها و اقدامات صورت گرفته در حوزه بشرویه پرداختند.

 محمدمهدی مروج الشریعه، استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اهميت برگزاري جلسات خاطر نشان کرد:  يکي از ثمرات برگزاري جلسات نشست راهبردي اقتصاد مقاومتي استان در شهرستان ها اين است كه مسئولان شهرستاني از اقدامات مديران كل و برعكس مطلع مي شوند.

وی افزود: این حق مردم است که بدانند دولت چه برنامه هايي دارد و از سوي ارائه گزارش عملکرد و خدمات مسئولان  به مردم نيز حايز اهميت است و ايجاد يك مفاهمه مشترك بين تمام گروه هاي سياسي باعث ايجاد وحدت و همگرايي درجامعه مي شود.

 مروج الشریعه با تاکید بر اينکه بايد سياست هاي اقتصاد مقاومتي مدنظر رهبري به خوبي عملياتي شود گفت: مقام معظم رهبري در هفتمين سال نيز ، محور اقتصاد را شعار سال تعيين كردند كه نشان از اهميت اين موضوع دارد  و وظيفه همه ما اين است كه تلاش كنيم تا مردم عزيز ما طبق قانون شهروندي خود از يك زندگي با امكانات مناسب و شرافتمندانه برخوردار شوند.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه دولت تلاش هاي خوبي در حوزه اقتصاد مقاومتي انجام مي دهد گفت: تکيمل زير ساخت ها از اساسي ترين اقدام دولت مي باشد و خوسبختانه يكي از اتفاقات خوبي كه امسال رقم خورده اين است كه مبلغ ۳۰ ميليارد تومان  به تسهيلات استان از سوي بنياد علوي اضافه شده است.

وی افزود: با رایزني هاي صورت گرفته ، مقرر شد تا حمايت هاي خوبي از بافندگان فرش در قالب شرکت تعاوني ها صورت گيرد و تا هر ميزان که شركت هاي فرش استان قابليت جذب تسهيلات را داشته باشند براي آنان پرداخت مي شود و هيچ سقفي وجود ندارد.

 مروج الشریعه در خصوص اقدامات خوب صندوق کارآفریني استان هم گفت: در ديگر دستگاه هاي دولتي و نهادهاي مختلف نيز بحث جذب تسهيلات به خوبي در حال انجام است صندوق کارآفريني بشرويه به ميران ۱۱۰ درصد جذب تسهيلات داشته است.

استاندار خراستان جنوبی در ادامه به بحث مهم توسعه راه های بشرويه پرداخت و گفت: بايد براي شبکه معابر راه ها و هر راهي که شهرستان را به كانون هاي پرجمعيت شهري متصل كند تلاش شود در اين راه نيز تامل هايي صورت گيرد تا موانع پيشرفت نيز از سر راه برداشته شود.

 وی با تاکید بر دوبانده شدن مسير بشرويه به طبس از سمت بشرويه گفت: نبايد بگذاريم شرايط راه هاي بشرويه بر رشد اين شهرستان تاثير منفي بگذارد و تاکيد مي شود در مسير اعتبارات عمراني پروژه جاده دو بانده شدن بشرويه به طبس ، با اولويت شروع انجام كار از سمت بشرويه صورت بگيرد و تا متصل شدن به يك كانون پر جمعيت شهري ادامه يابد.

مروج الشریعه افزود: نباید عدم وجود راه هاي مناسب باعث به انزوا کشيدن شهرستاني شود.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اقدامات بسیار خوب در بخش انرژي پاک گفت: از ديگر برنامه هاي خوب و اشتغال زا در سطح استان ايجاد پنل هاي خورشيدي و انرژي پاک مي باشد كه با اولويت خانواده  هاي تحت حمايت كميته امداد و پرداخت وام به آنان شروع شد كه بكار گيري پنل ها تا ميانگين ۷۰۰ هزار تومان هر ماه حقوق دريافت مي شود و اين راه علاوه بر كارآفريني باعث عزتمند كردن خانواده ها نيز مي شود و علاوه بر خانواده هاي كميته همه مردم مي توانند از اين طرح استفاده كنند.

وی افزود: باید تلاش شود تا در بخش صادرات کالاها نيز اقدامات جدي صورت گيرد و توليدات نيز به مرحله استاندار برسد تا در بخش صادرات مشکل نداشته باشيم.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: در نظر داریم پایلوت اقتصاد مقاومتی استان را بشرویه قرار دهیم. وی با اشاره به اینکه بانوان شهرستان بشرویه تلاش بسزایی در رونق اقتصاد، اشتغال و تولید دارند گفت: ۹ صندوق مشاغل خرد روستایی در بشرویه متعلق به بانوان است.

استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: بالاترین روح پیام اقتصادمقاومتی جذب مشارکت مردمی می باشد لذا بایستی برای تحقق این امر بیش از پیش از نیروهای مردمی کمک بگیریم.

 بیست و دومین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان روز چهارشنبه مورخ 01/09/1396 با حضور دکترمروج شریعه، استاندارخراسان جنوبی، امام جمعه فردوس، نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه، رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان، فرماندار محترم شهرستان فردوس و مدیران کل محترم عضو ستاد و مدیران محترم شهرستان، در محل سالن جلسات فرمانداری شهرستان فردوس برگزار شد. در این جلسه که با رویکرد توجه به اقدامات، برنامه ها و چالش های شهرستان فردوس در حوزه اقتصاد مقاومتی تشکیل شد گزارش عملکرد، اقدامات و برنامه های دستگاه های اجرایی حوزه اشتغال و تولید شامل صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و اشتغال مورد بررسی قرار گرفت. جلسه با اعلام دستور کار توسط محمدهادی آرین،رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان آغاز شد.

 حجت الاسلام محمد رضا بابایی ماهانی نژاد، امام جمعه فردوس ضمن تبریک پیروزی رزمندگان اسلام در جبهه نبرد علیه داعش گفت: اقتصاد مقاومتی نیاز به یک عزم جهادی دارد و برای ایجاد فضای اقتصاد مقاومتی لازم است فرهنگ بی رویه مصرف، استفاده از تولیدات خارجی که اشتغال داخلی را با مشکل مواجه می کند و تجمل گرایی تغییر کند. وی توجه و رسیدگی به مشکلاتی از جمله عدم سرمایه گذاری سرمایه گذاران در شهرستان بدلیل عدم تکمیل زیرساخت های شهرستان از جمله باند امداد و نجات، عدم وجود خطوط ریلی در شهرستان و وضعیت جاده های شهرستان را از انتظارات و درخواست های خود در خصوص شهرستان فردوس برشمرد.

مهدی ابراهیمی، فرماندار شهرستان فردوس گفت: مشکل ما امروزه سرمایه نیست، مدیریت اقتصادی است که در جامعه ما کم رنگ بودن آن ظهور و بروز پیدا می کند، آنچه امروز مملکت ما را در زمینه اقتصاد دچار مشکل نموده واگذاری سرمایه های کلان ملی از طریق وامهایی با سود کم در دست افرادی که در زمینه اقتصادی اطلاعات کافی ندارند می باشد. وی در خصوص مشکلات قابل طرح شهرستان فردوس در راستای اجرایی نمودن اقتصاد مقاومتی گفت: مشکلات شهرستان در 4 زمینه ی آب و فاضلاب، میراث فرهنگی و گردشگری، صنایع و معادن و کشاورزی و دامپروری قابل ارائه است.

وی گفت: میزان بارندگی در شهرستان فردوس کمتر از 100 میلی متر در سال می باشد و برداشت آبی که از دشت فردوس صورت می گیرد 20 میلیون متر مکعب در سال است که نشان از بحران در آینده و اتمام منابع آبی در آینده ای نزدیک را خواهیم داشت. با توجه به مصرف 98 درصد منابع آب در بخش کشاورزی، تغییر شیوه کشاورزی از سنتی به صنعتی را می طلبد. وی طرح فاضلاب شهری و تصفیه خانه و احداث گلخانه های محصولات کشاورزی را بعنوان راهکارهای پیشنهادی این مشکل دانست.

فرماندار فردوس در خصوص میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان پیشنهاد پروژه تکمیل بازارچه دائمی صنایع دستی شهرستان و شهرک صنایع دستی را عنوان نمود. وی گفت : با توجه به ظرفیت بالای این شهرستان در خصوص سنگهای قیمتی می توان دبیرخانه دائمی سنگهای قیمتی در استان را در این شهرستان دایر و زمینه اشتغال 150 نفر را فراهم کرد.

وی از سرمایه گذاری تعدادی سرمایه گذار به منظور احداث مجموعه تجاری، اقامتی وگردشگری فردوس، احداث مجموعه گردشگری، اقامتی، تجاری و ورزشی سه راه آبگرم، راه اندازی بوم گردی و پیست کویر فردوس، ایجاد باغ و سفره خانه سنتی ، احداث مجتمع گردشگری و قنات نوردی بلده، ایجاد بوم گردی در منطقه سردشت خبر داد.

ابراهیمی در خصوص حوزه دامپروری گفت: با توجه به مدیریت آب، پروژه آبیاری زیرسطحی به منظور مدیریت و بهره وری بیشتر با سرمایه گذاری اوقاف در صورت انتقال زمین انجام خواهد گرفت و راه اندازی مجتمع دامپروری شهرستان که در صورت رفع مشکل مسیر دسترسی و برق رسانی و آبرسانی راه اندازی خواهد شد. وی در خصوص طرح کشتارگاه طیور عنوان کرد: با رفع مشکلات آبرسانی و تسهیلات کم بهره این طرح قابل بهره برداری خواهد بود و پرورش شتر و بز نیز در شهرستان نیز با رفع مشکل تسهیلات قابل بهره برداری است.

وی در خصوص حوزه کشاورزی گفت: پروژه بسته بندی زعفران، کارخانه آرد، کارخانه واحد تولید کمپوست، شرکت فردوس ناب و شرکت کنسانتره انار و سردخانه و تولید رب، شرکت بهرام تاپ توس در زمینه بسته بندی زعفران، زرشک و تولید نبات و آب نبات با رفع مشکلات تسهیلات کم بهره قابل بهره برداری می باشند. وی افزود شرکت افشره ساز با تولیده کنسانتره و روغن گیاهی با مشکل قطعی آب شهرک صنعتی و نبود امکانات تصفیه فاضلاب روبروست.

ابراهیمی مشکلات گلخانه داران شهرستان فردوس را عدم ثبات قیمت محصولات گلخانه ای، بدهی معوق گلخانه داران عنوان که باعث تعطیلی اکثر گلخانه ها شده است و استحمال تسهیلات بانکی را به منظور رفع مشکل خواستار شد.

فرماندار فردوس گفت با توجه با اینکه فردوس در مسیر راههای مواصلاتی اصلی کشور و کریدور 7 استان کشور به سمت مشهد مقدس و در مسیر ترانزیت کالاو آسیای میانه است ضرورت احداث بین المللی صنعت با حضور بخش خصوصی الزامی است. وی در مورد نساجی فردوس پیشنهاد کرد سازمان ایدرو به منظور گسترش و توسعه صنایع نساجی مشارکت نماید، وی مشکلات کارتن سازی خانی و آژنگ بتن، شرکت کاووش فرادیس شرق با تولید کود ترکیبی را نیز مشکلات تسهیلات و اعتبارات عنوان نمود. 

فرماندار فردوس کمبود ماشین آلات، بالا بودن هزینه حمل و نقل مواد معدنی، نیاز به تسهیلات برای راه اندازی کارخانه فرآوری و مشکلات بانکی و زمین را از  مشکلات بخش معدن برشمرد.

در ادامه مدیران کل صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان و مدیرکل دفتر روستای استانداری در خصوص وضعیت و برنامه های اقتصاد مقاومتی استان در حوزه شهرستان فردوس توضیحاتی را ارائه نمودند.

محمدمهدی مروج‌ الشریعه در بیست و دومین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی شهرستان فردوس اظهار داشت: با وجود خشکسالی‌های متوالی در استان خراسان جنوبی، راه‌های دیگری برای توسعه وجود دارد و باید بدانیم امروز هیچ کاری در این کشور بدون پیگیری جدی به نتیجه نمی‌رسد.

وی با بیان اینکه کارها و اقدامات مدیران را به طور کامل رصد می‌کنم تاکید کرد: هنوز ارتباط تنگاتنگ بین مدیران استان وجود ندارد و دستگاه‌های اجرایی باید در راستای به کارگیری درست بخش خصوصی تلاش کنند.

مروج‌ الشریعه، افت بزرگ در توسعه و اقتصاد کشور را خام فروشی و خروج مواد خام از استان و کشور دانست و افزود: با ایجاد یک نمایشگاه بین‌المللی در فردوس باید پتاسیل شهرستان در بحث گردشگری، صنایع دستی و عرضه محصولات محلی معرفی شود و اگر سرمایه‌گذاری حاضر به مشارکت در این کار نیست استانداری به منظور راه‌اندازی اولیه این نمایشگاه ورود پیدا خواهد کرد.

وی خواستار خروج دامداری‌ها از حریم گردشگری شهرستان فردوس شد و گفت: برای تامین زیرساخت‌های یک مجتمع دامداری و انتقال دامها به این مکان آماده همکاری هستیم تا این مشکل برای همیشه تعیین تکلیف شود چون توجه به گردشگری فردوس می‌تواند این منطقه را از نظر اقتصادی متحول کند.

استاندار خراسان جنوبی افزود: مدیران باید بدانند پایداری کانون‌های جمعیتی هر نقطه از استان به میزان توسعه یافتگی اطراف آن بستگی دارد.

وی از سفر پیش‌قراولان صنعت به استان و شهرستان فردوس در آینده نزدیک به منظور بررسی امکان سرمایه‌گذاری در منطقه خبر داد و با انتقاد از خروج شیر از استان گفت: باید اتحادیه دامداران با راه‌اندازی کارخانه فرآوری شیر از خروج شیر از استان جلوگیری کند.

مروج‌ الشریعه از عملکرد برخی بانک‌ها در اعطای تسهیلات مشاغل خانگی به افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی و سرمایه گذاران بخش خصوصی انتفاد و تاکید کرد: با ابلاغ قانون رفع موانع تولید از سوی دولت باید سرمایه‌گذاران در ابتدای کار توجیه شوند و مدیر عامل شهرک‌های صنعتی استان مدافع منافع سرمایه گذاران باشد.بیست و یکمین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان روز دوشنبه مورخ 22/08/1396 با حضور دکترمروج شریعه، استاندار خراسان جنوبی، امام جمعه سربیشه، رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان، فرماندار شهرستان سربیشه و مدیران کل عضو ستاد و مدیران محترم شهرستان، در محل سالن جلسات فرمانداری شهرستان سربیشه برگزار شد. در این جلسه که با رویکرد توجه به اقدامات، برنامه ها و چالش های شهرستان سربیشه در حوزه اقتصاد مقاومتی تشکیل شد گزارش عملکرد، اقدامات و برنامه های دستگاه های اجرایی حوزه اشتغال و تولید شامل صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و اشتغال مورد بررسی قرار گرفت.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با اعلام دستور کار جلسه را آغاز کرد.

 حجت الاسلام سنجری،  امام جمعه سربیشه بر رسیدگی به وضعیت راههای شهرستان، گازرسانی به بخش درح، رفع مشکلات کارگاههای تعطیل و راه اندازی استخر شنا شهرستان تاکید کرد.

محمدجواد فلاحی، فرماندار سربیشه ضمن ارائه گزارشی از وضعیت و مشکلات شهرستان سربیشه و اقدامات انجام شده در راستای سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری و فرماندهی ستاد اقتصاد مقاومتی، در حوزه سرمایه گذاری شهرستان عنوان کرد: برگزاری جلسات کمیته اشتغال و رفع موانع تولید با هدف تبیین سیاست ها و بخشنامه های ابلاغی در حوزه های مربوطه و ایجاد هماهنگی میان دستگاههای مجری و پشتیبان در شهرستان صورت پذیرفت، وی با بیان اینکه شعار سال جاری در خصوص تولید و اشتغال است بیان نمودکه جلسات شورای اداری شهرستان در این راستا و بر مبنای سرمایه گذاری اقتصادی برگزار شده است.

وی گفت: 2500 متر زمین دراختیار تعدادی از محققین حوزه کشاورزی قرار گرفته تا با توجه به شرایط اقلیمی این منطقه در زمینه دانش بنیان کردن کشاورزی شهرستان اقدام شود. وی افزود پیگیری جذب سرمایه گذار در زمینه انرژی های تجدیدپذیر، پیگیری ایجاد منطقه انرژی های نو، طرح گازرسانی به 40 روستای شهرستان از مهمترین فعالیت های صورت گرفته در شهرستان می باشد. تدوین برنامه مدون برای شهرستان براساس برنامه ششم توسعه، بسترسازی برای اجرای مقام عالی وزارت در شهرستان، برگزاری جلسه مشترک با تجار افغانستان و تجار و سرمایه گذاران کشور، راه اندازی واحدهای غیرفعال در شهرستان و تهیه تابلو سرمایه گذاری شهرستان با هدف معرفی ظرفیت های توسعه سرمایه گذاری و ایجاد بازارچه دائمی در شهرستان از جمله اقدامات در حال انجام و پیگیری در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی در شهرستان می باشد.

فرماندار سربیشه اهم موارد مورد مطالبه شهرستان را، ایجاد منطقه ویژه اقتصادی انرژی های تجدیدپذیر بویژه با همکاری شرکت برق استان، تسریع در واگذاری زمین برای نیروگاه خورشیدی، بهره برداری از سد ساهو و استفاده از کل در زمینه صنعت و شرب، تأمین گاز ناحیه صنعتی مود و سربیشه، تأمین تلفن ثابت و اینترنت پرسرعت نواحی صنعتی مود و سربیشه، تسریع در آسفالت راه دسترسی واحد تولید خوراک دام ستاره کیان، معدن گرانیت درح و معدن منیزیت سفیدکوه، همکاری در سه طرح توسعه ای شرکت اکسید منیزیم، ایجاد بستر خرده فروشی در مرز ماهیرود، بهسازی و تأمین زیرساخت بازارچه مرزی، آبرسانی و برق رسانی به مرز بخصوص منطقه ویژه، تقویت پست برق شهرستان، توجه به جاده مرزی سربیشه تا مزارکاهی، تقویت منابع آب دشت سربیشه،اصلاح الگوی کشت و توجه به محصولات نیازمند آب کم عنوان کرد.

داوود شهرکی، مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان در بیست و یکمین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان در شهرستان سربیشه گفت:

شهرستان سربیشه با 27 واحد صنعتی و 500 نفر اشتغال 5 درصد و در بخش معدن با 58 معدن و حدود 480 نفر اشتغال 11 درصد از سهم استان را در اختیار دارد. وی افزود شهرستان سربیشه  با 1000 واحد صنعتی و 2500 نفر اشتغال رتبه چهارم را داراست.

 وی در خصوص اقدامات انجام گرفته در سال جاری گفت: در صنعت با میانگین 20 درصد ، در تجارت با 50 درصد و در بخش معدن بصورت کامل اهداف پیش بینی شده تحقق یافته است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان گفت: بر اساس دستور مقام عالی دولت در استان تابلویی در قالب سند راهبردی استان مصوب وزارتخانه تهیه و برنامه هایی برای اقتصاد مقاومتی در آن تبیین شد که از جمله می توان به احیای واحدهای تولیدی، تأمین منابع مالی واحدهای تولیدی، تحقق اشتغال، تحقق سرمایه گذاری، توسعه و حمایت از صنعت فرش دستباف، توسعه فعالیت های معدنی شهرستان و ایجاد واحدهای صنایع معدنی، تکمیل زیرساخت های شهرک ها و نواحی صنعتی شهرستان، شناسایی طرح ها و فرصتهای سرمایه کذاری پیشنهادی صنعتی و معدنی و احیای واحدهای تولیدی تعطیل شده یا تملک توسط بانک ها اشاره نمود.

وی گفت از 27 واحد صنعتی شهرستان سربیشه 12 واحد تعطیل شناسایی شد و به منظور رفع مشکلات جلساتی توسط کارگروه تسهیل برگزار گردید. وی با بیان اشتغال 177 نفر مصوب کارگروه اشتغال برای صنعت، معدن و تجارت  استان از 38 درصدی تحقق آن خبر داد و ادامه داد در بخش سرمایه گذاری 6 طرح در حال پیگیری است که در کنار آنها طرح هایی را هم بوسیله ایمیدرو در حال پیگیری هستیم.

شهرکی در خصوص فرش دستباف مود که برندی مطرح در کشور است گفت 3000 بافنده در استان حضور دارند که استان ظرفیت بافت 9450 مترمربع را  سالانه دارد که سهم شهرستان سربیشه 6 درصد می باشد.

وی در خصوص حمایت از مشاغل پشتیبان 12 طرح به بانکها معرفی شده است ودوره آموزشی برای قالیبافان در شهرستان پیش بینی شده است.

وی اذعان کرد برای اولین بار در کشور شناسایی ظرفیت های معدنی براساس مطالعات ژئوفیزیک هوایی از دو سال پیش آغاز شد و حدود 3000 کیلومتر مربع از مناطق مستعد شهرستان سربیشه پوشش داده شد، شهرکی در ادامه گفت: مطالعات 900 کیلومتر مربع از پهنه معدنی سربیشه در سال گذشته انجام شد و برگزاری مزایده محدوده های مستعد تا پایان سال انجام خواهد گرفت و به موازات توسعه بهره برداری از معادن فرآوری آن نیز پیگیری می شود.

وی از افتتاح گازرسانی از ناحیه صنعتی سربیشه تا دهه فجر خبر داد و درخصوص زیرساخت های معدنی به جاده های منتهی با معادن توجه داریم. شهرکی در پایان تامین برق ناحیه صنعتی سربیشه به میزان 1000 میلیون ریال،تامین گاز ناحیه صنعتی سربیشه 1 به میزان 8000 میلیون ریال تا پایان سال 96، تامین گاز ناحیه صنعتی مود به میزان به میزان 9000 میلیون ریال در سال 97، تأمین یارانه سود و کارمزد تسهیلات طرح رونق تولید به میزان 40 میلیارد ریال ، تامین آسفالت معادن گرانیت سبز درح به طول 15 کیلومتر به میزان 100 میلیارد ریال، تامین برق معادن گرانیت سبز درح  به میزان 100 میلیارد ریال، احداث و بهسازی راه آسفالته سربیشه- مرزماهیرود-ولایت فراه افغانستان را از نیازها و درخواست های صنعت، معدن و تجارت در شهرستان سربیشه عنوان کرد.

غلامرضا قوسی، معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی استان گفت: 70 درصد جمعیت شهرستان سربیشه در روستاها ساکن هستند که توجه به صنعتی کردن کشاورزی را می طلبد.  تعداد بهره برداران بخش کشاورزی در شهرستان سربیشه در مقایسه با استان 7/8 می باشد.  وی گفت: ارزش  کل تولیدات کشاورزی شهرستان سربیشه در سال 95، 334 میلیارد تومان 7/9 درصد سهم استان، را دارد. شهرستان سربیشه رتبه چهارم تولیدات زراعی و باغی را در استان دارد. شهرستان سربیشه در تولید عناب رتبه اول استان و تولید زرشک رتبه پنجم استان، تولید پسته رتبه چهارم، نباتات علوفه ای که یکی از سیاستهای وزارت جهاد کشاورزی به جهت تأمین علوفه مورد نیاز با توجه به خشکسالی رتبه سوم و در جمعیت دام رتبه سوم را دارد که این نشاندهنده ظرفیت و پتانسیل بالای این شهرستان در حوزه کشاورزی است.

وی ادامه داد: پروژه های اقتصاد مقاومتی در شهرستان سربیشه 14 تعهد توسط وزارت جهاد کشاورزی برای استان ایجاد شد که یکی از از این تعهدات افزایش ضریب خوداتکایی محصولات کشاورزی بویژه گندم و جو بود که با توجه به برش شهرستانها ابلاغ شد که از مشکلات تحقق این امر می توان به کمبود بذر گواهی شده گندم ، پرداخت دیرهنگام وجه گندم تحویلی کشاورزان، محدودیت برداشت از چاه های کشاورزی،عدم ابلاغ بموقع نرخ خرید تضمینی گندم نام برد.

وی در خصوص پروژه تولید شیر و گوشت که از پروژه های اقتصاد مقاومتی است گفت: که 50 درصد تعهد در شهرستان سربیشه محقق شده است و با مشکل کم شده جمعیت دام با توجه به خشکسالی های اخیر روبرو هستیم. در پروژه تولید گوشت طیور 70 درصد و تولید تخم مرغ 50 درصد تعهد شهرستان محقق شده است.

قوسی بیان داشت: یکی از پروژه های مهم و اولویت دار جهاد کشاورزی در استان تجهیز و نوسازی اراضی و توسعه سامانه های نوین آبیاری است که 70 درصد تعهد در شهرستان محقق شده است که این پروژه مرتبط است با تغییر الگوی کشت، که کاهش سطح  زیر کشت محصولات پرآب است که از جمله می توان به چغندر قند اشاره نمود که سطح زیرکشت آن به صفر رسیده است و سطح زیر کشت زعفران، زرشک، ارزن، زیتون، پسته و نباتات علوفه ای افزایش یافته است.

وی در خصوص پروژه تجهیز و نوسازی ناوگان ماشینی گفت:  از 103 درصد ماشین تعهد شده برای شهرستان سربیشه 62 دستگاه محقق شد که 50 درصد تعهد محقق شده است، وی از مشکلات تحقق این امر بالا بودن نرخ تسهیلات خط اعتباری مکانیزاسیون، نداشتن ردیف اعتباری دولتی جهت تامین ادوات و ماشین آلات نوین،  عدم وجود نمایندگی های معتبر ماشین آلات و ادوات کشارزی در شهرستان نام برد.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی استان در خصوص مشکلات محقق شدن پروژه تأمین داخلی نهاده ها بویژه کودهای ماکرو، توان مالی پایین عاملین توزیع کود در شهرستان و لغو عاملیت شدن اتحادیه تعاون روستایی سربیشه عنوان نمود.وی گفت در سطح شهرستان سربیشه 19 صنایع تبدیلی و تکمیلی وجود دارد و ظرفیت تولید آن 408 هزار تن می باشد که نشان از فعال بودن این صنایع دارد.

حسن رمضانی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت: در حوزه صنایع دستی در شهرستان سربیشه نژادی از بز کرکی وجود داشته که بدلیل تولید کرک زیاد سبب رونق پارچه بافی با نام برک در گذشته در این منطقه بوده است، که ضمن احیای این هنر زنجیره تولید پوشاک با پارچه برک ایجاد شد.

وی از رونق نمدمالی در گذشته در شهرستان سربیشه نام برد که به منظور احیای آن در فهرست میراث معنوی کشور به عنوان یک مهارت مختص شهرستان سربیشه ثبت و دوره های آموزش نمدمالی برگزار شده است.َ

رمضانی از فعال نمودن100 کارگاه پارچه بافی توبافی و ثبت عروسک دوتوک منطقه عشایری تاجمیر در آثار ملی خبر داد و بدنبال ثبت جهانی آن نیز هستیم.وی گفت ساخت مرکز آموزش صنایع دستی در شهرستان سربیشه آغاز و تاکنون 50 درصد رشد فیزیکی داشته و امیدواریم تا پایان سال بتوانیم بخشی از آن را افتتاح کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت بدنبال ایجاد بازارچه محلی صنایع دستی شهرستان سربیشه هستیم وی گفت در کشور 7 روستای شگفت انگیز داریم که 2 روستا در شهرستان سربیشه واقع شده است، روستاهای ماخونیک و چنشت و حیات وحش منطقه که محل زندگی قوچ اوریال است، از جاذبه های توریستی است که گردشگران زیادی را به این منطقه جذب نموده است.

رمضانی در خصوص گیاهان دارویی گفت شهرستان سربیشه یکی از عمده ترین این مراکز است . وی از راه اندازی دو مرکز بوم گردی در ماخونیک و چنشت خبر داد و گفت زیرساخت های گردشگری در روستا کاهی فراهم شده و محوطه سازی آن تا پایان سال انجام خواهد شد.

وی افزود یکی از بهترین مراکز بوم گردی شرق کشور در روستای هریوند راه اندازی شده و در کنار آن با مرمت مدرسه قدیمی زمینه اشتغال 40 نفر به منظور بسته بندی محصولات کشاورزی و تولید صنایع دستی تا پایان سال فراهم خواهد شد.

رمضانی در حوزه میراث فرهنگی شهرستان گفت: 10 کارگاه مرمت بناهای تاریخی راه اندازی و 3 پژوهش باستان شناسی انجام شد و برای اولین بار کتاب باز چهره باستان شناسی منتشر شد.

محمد سنجری، مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان گفت: تعداد کمیته های اشتغال شهرستان 2 جلسه بوده است و درصد تحقق اشتغال تعهد شده 8/65 درصد بوده است. وی از تحقق تعهد شهرستان سربیشه در طرح مهارت آموزی در محیط واقعی کار بصورت کامل خبر داد.

وی گفت در خصوص طرح تکاپو گفت: 6 رسته بعنوان اولویت استان در مطالعات دینامیک اشتغال استان شناسایی شد، که ضمن مذاکره با وزارتخانه مقرر شد در صورتیکه فعالیت خارج از این 6 رسته بتواند اشتغال زیادی را ایجاد کند  امکان استفاده از منابع تسهیلات این طرح بنا به تشخیص دستگاه و فرمانداران را داشته باشد.

مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان در خصوص طرح های دانش بنیان گفت: 8 درصد یارانه سود تسهیلات توسط دولت پرداخت می شود. وی تاکید کرد طرح تکاپو برای اشتغال جوانان است و کارفرما موظف به جذب نیروهای جوان می باشد.

سنجری از عدم همکاری برخی بانک ها در پرداخت طرح های معرفی شده گلایه کرد و از دستگاه های اجرایی نیز درخواست نمود در معرفی طرح ها به بانک ها به موقع اقدام کنند.

وی در خصوص مشاغل خانگی گفت:  در شهرستان سربیشه 9 مجوز صادر که تاکنون طرحی به بانک ها معرفی نشده است. وی در خصوص حوزه تعاون بیان داشت: از 34 روستای شناسایی شده در طرح روستا ـ تعاون، 3 روستا مربوط به شهرستان سربیشه است، روستاهای پخت، چنشت و شورستان بعنوان روستاهای هدف شناسایی شده و مزیت سنجی آنها انجام گرفته است.

دکتر مروج شریعه، استاندار خراسان جنوبی گفت: اجراي سياست هاي ابلاغي از سوي مقام معظم رهبري در موضوع اقتصاد مقاومتي وظيفه همه مسئولين در تمامي بخش ها و رده ها دانست و تصريح کرد: با توجه به شرايط فعلي کشور، نصب العين قرار دادن اين سياست ها همراه با تحقق سياست هاي دولت تدبير و اميد در اين زمينه بايد به عنوان يك رسالت مهم ملي مورد توجه مسئولين قرار گيرد.

دکتر مروج الشریعه، صنایع دستی را از جمله اين ظرفيت ها دانست وتصريح کرد: وجود محصولات استراتژيک در اين استان از جمله زرشک، زعفران و عناب از ديگر توانمندي هاي اين استان است كه احصاء مشكلات آنها و نيز توجه به موضوعاتي همچون بازاريابي، فروش ، بسته بندي، برندسازي و...مي تواند در اين زمينه بسيار كمك كننده باشد.

 وی، با اشاره به اینکه در موضوع اقتصاد مقاومتی، حجت بر همه  تمام است، گفت: امروز رسيدگي به موضوع معيشت مردم و ارتقاي سطح زندگي آنها در حوزه اقتصادي و نيز ايجاد اشتغال مهمترين دغدغه نظام و دولت است و رسالت همه ما رسيدن به اهدافي است که نظام در اين زمينه براي ما تعريف و مشخص کرده است.

دکتر مروج الشریعه، ادامه داد: نباید هیچ سرمايه گذاري به خاطر تفکرات سياسي و يا مشي فکري که دارد از صحنه اقتصادي استان حذف شود و هيچ مسئولي در هيچ رده اي اجازه ندارد مشي سياسي و يا تفكر افراد را در اين رابطه دخيل نمايد. ایشان، با بیان اینکه همه سلايق و تفکرات سياسي در هر قشر و رده اي که هستند قابل احترام اند، افزود: وجود تفكرات سياسي مختلف، بيانگر پويايي و نشاط سياسي در يك جامعه بوده و همين امر موجب شور و نشاط در زمان انتخابات و به صحنه آوردن اقشارمختلف مردم در زمان برگزاري انتخابات است.

استاندار همچنین تعیین تکليف واحدهاي توليدي نيمه تعطيل و يا تعطيل در استان را از جمله اولويت هاي کاري در استان برشمرد و خاطر نشان ساخت: در جلسه گذشته ستاد راهبري مديريت اقتصاد مقاومتي مقرر گرديد واحدهاي توليدي نيمه تعطيل ويا تعطيل تعيين تکليف شوند و يك كميته ۵ نفره اين مهم را به انجام خواهند رساند؛ اين در حاليست كه واحدهاي تعطيل و نيمه تعطيل در اين شهرستان نيز تعيين تكليف خواهند شد.