دسته: اخبار
بازدید: 183

بیست و یکمین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان روز دوشنبه مورخ 22/08/1396 با حضور دکترمروج شریعه، استاندار خراسان جنوبی، امام جمعه سربیشه، رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان، فرماندار شهرستان سربیشه و مدیران کل عضو ستاد و مدیران محترم شهرستان، در محل سالن جلسات فرمانداری شهرستان سربیشه برگزار شد. در این جلسه که با رویکرد توجه به اقدامات، برنامه ها و چالش های شهرستان سربیشه در حوزه اقتصاد مقاومتی تشکیل شد گزارش عملکرد، اقدامات و برنامه های دستگاه های اجرایی حوزه اشتغال و تولید شامل صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و اشتغال مورد بررسی قرار گرفت.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با اعلام دستور کار جلسه را آغاز کرد.

 حجت الاسلام سنجری،  امام جمعه سربیشه بر رسیدگی به وضعیت راههای شهرستان، گازرسانی به بخش درح، رفع مشکلات کارگاههای تعطیل و راه اندازی استخر شنا شهرستان تاکید کرد.

محمدجواد فلاحی، فرماندار سربیشه ضمن ارائه گزارشی از وضعیت و مشکلات شهرستان سربیشه و اقدامات انجام شده در راستای سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری و فرماندهی ستاد اقتصاد مقاومتی، در حوزه سرمایه گذاری شهرستان عنوان کرد: برگزاری جلسات کمیته اشتغال و رفع موانع تولید با هدف تبیین سیاست ها و بخشنامه های ابلاغی در حوزه های مربوطه و ایجاد هماهنگی میان دستگاههای مجری و پشتیبان در شهرستان صورت پذیرفت، وی با بیان اینکه شعار سال جاری در خصوص تولید و اشتغال است بیان نمودکه جلسات شورای اداری شهرستان در این راستا و بر مبنای سرمایه گذاری اقتصادی برگزار شده است.

وی گفت: 2500 متر زمین دراختیار تعدادی از محققین حوزه کشاورزی قرار گرفته تا با توجه به شرایط اقلیمی این منطقه در زمینه دانش بنیان کردن کشاورزی شهرستان اقدام شود. وی افزود پیگیری جذب سرمایه گذار در زمینه انرژی های تجدیدپذیر، پیگیری ایجاد منطقه انرژی های نو، طرح گازرسانی به 40 روستای شهرستان از مهمترین فعالیت های صورت گرفته در شهرستان می باشد. تدوین برنامه مدون برای شهرستان براساس برنامه ششم توسعه، بسترسازی برای اجرای مقام عالی وزارت در شهرستان، برگزاری جلسه مشترک با تجار افغانستان و تجار و سرمایه گذاران کشور، راه اندازی واحدهای غیرفعال در شهرستان و تهیه تابلو سرمایه گذاری شهرستان با هدف معرفی ظرفیت های توسعه سرمایه گذاری و ایجاد بازارچه دائمی در شهرستان از جمله اقدامات در حال انجام و پیگیری در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی در شهرستان می باشد.

فرماندار سربیشه اهم موارد مورد مطالبه شهرستان را، ایجاد منطقه ویژه اقتصادی انرژی های تجدیدپذیر بویژه با همکاری شرکت برق استان، تسریع در واگذاری زمین برای نیروگاه خورشیدی، بهره برداری از سد ساهو و استفاده از کل در زمینه صنعت و شرب، تأمین گاز ناحیه صنعتی مود و سربیشه، تأمین تلفن ثابت و اینترنت پرسرعت نواحی صنعتی مود و سربیشه، تسریع در آسفالت راه دسترسی واحد تولید خوراک دام ستاره کیان، معدن گرانیت درح و معدن منیزیت سفیدکوه، همکاری در سه طرح توسعه ای شرکت اکسید منیزیم، ایجاد بستر خرده فروشی در مرز ماهیرود، بهسازی و تأمین زیرساخت بازارچه مرزی، آبرسانی و برق رسانی به مرز بخصوص منطقه ویژه، تقویت پست برق شهرستان، توجه به جاده مرزی سربیشه تا مزارکاهی، تقویت منابع آب دشت سربیشه،اصلاح الگوی کشت و توجه به محصولات نیازمند آب کم عنوان کرد.

داوود شهرکی، مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان در بیست و یکمین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان در شهرستان سربیشه گفت:

شهرستان سربیشه با 27 واحد صنعتی و 500 نفر اشتغال 5 درصد و در بخش معدن با 58 معدن و حدود 480 نفر اشتغال 11 درصد از سهم استان را در اختیار دارد. وی افزود شهرستان سربیشه  با 1000 واحد صنعتی و 2500 نفر اشتغال رتبه چهارم را داراست.

 وی در خصوص اقدامات انجام گرفته در سال جاری گفت: در صنعت با میانگین 20 درصد ، در تجارت با 50 درصد و در بخش معدن بصورت کامل اهداف پیش بینی شده تحقق یافته است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان گفت: بر اساس دستور مقام عالی دولت در استان تابلویی در قالب سند راهبردی استان مصوب وزارتخانه تهیه و برنامه هایی برای اقتصاد مقاومتی در آن تبیین شد که از جمله می توان به احیای واحدهای تولیدی، تأمین منابع مالی واحدهای تولیدی، تحقق اشتغال، تحقق سرمایه گذاری، توسعه و حمایت از صنعت فرش دستباف، توسعه فعالیت های معدنی شهرستان و ایجاد واحدهای صنایع معدنی، تکمیل زیرساخت های شهرک ها و نواحی صنعتی شهرستان، شناسایی طرح ها و فرصتهای سرمایه کذاری پیشنهادی صنعتی و معدنی و احیای واحدهای تولیدی تعطیل شده یا تملک توسط بانک ها اشاره نمود.

وی گفت از 27 واحد صنعتی شهرستان سربیشه 12 واحد تعطیل شناسایی شد و به منظور رفع مشکلات جلساتی توسط کارگروه تسهیل برگزار گردید. وی با بیان اشتغال 177 نفر مصوب کارگروه اشتغال برای صنعت، معدن و تجارت  استان از 38 درصدی تحقق آن خبر داد و ادامه داد در بخش سرمایه گذاری 6 طرح در حال پیگیری است که در کنار آنها طرح هایی را هم بوسیله ایمیدرو در حال پیگیری هستیم.

شهرکی در خصوص فرش دستباف مود که برندی مطرح در کشور است گفت 3000 بافنده در استان حضور دارند که استان ظرفیت بافت 9450 مترمربع را  سالانه دارد که سهم شهرستان سربیشه 6 درصد می باشد.

وی در خصوص حمایت از مشاغل پشتیبان 12 طرح به بانکها معرفی شده است ودوره آموزشی برای قالیبافان در شهرستان پیش بینی شده است.

وی اذعان کرد برای اولین بار در کشور شناسایی ظرفیت های معدنی براساس مطالعات ژئوفیزیک هوایی از دو سال پیش آغاز شد و حدود 3000 کیلومتر مربع از مناطق مستعد شهرستان سربیشه پوشش داده شد، شهرکی در ادامه گفت: مطالعات 900 کیلومتر مربع از پهنه معدنی سربیشه در سال گذشته انجام شد و برگزاری مزایده محدوده های مستعد تا پایان سال انجام خواهد گرفت و به موازات توسعه بهره برداری از معادن فرآوری آن نیز پیگیری می شود.

وی از افتتاح گازرسانی از ناحیه صنعتی سربیشه تا دهه فجر خبر داد و درخصوص زیرساخت های معدنی به جاده های منتهی با معادن توجه داریم. شهرکی در پایان تامین برق ناحیه صنعتی سربیشه به میزان 1000 میلیون ریال،تامین گاز ناحیه صنعتی سربیشه 1 به میزان 8000 میلیون ریال تا پایان سال 96، تامین گاز ناحیه صنعتی مود به میزان به میزان 9000 میلیون ریال در سال 97، تأمین یارانه سود و کارمزد تسهیلات طرح رونق تولید به میزان 40 میلیارد ریال ، تامین آسفالت معادن گرانیت سبز درح به طول 15 کیلومتر به میزان 100 میلیارد ریال، تامین برق معادن گرانیت سبز درح  به میزان 100 میلیارد ریال، احداث و بهسازی راه آسفالته سربیشه- مرزماهیرود-ولایت فراه افغانستان را از نیازها و درخواست های صنعت، معدن و تجارت در شهرستان سربیشه عنوان کرد.

غلامرضا قوسی، معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی استان گفت: 70 درصد جمعیت شهرستان سربیشه در روستاها ساکن هستند که توجه به صنعتی کردن کشاورزی را می طلبد.  تعداد بهره برداران بخش کشاورزی در شهرستان سربیشه در مقایسه با استان 7/8 می باشد.  وی گفت: ارزش  کل تولیدات کشاورزی شهرستان سربیشه در سال 95، 334 میلیارد تومان 7/9 درصد سهم استان، را دارد. شهرستان سربیشه رتبه چهارم تولیدات زراعی و باغی را در استان دارد. شهرستان سربیشه در تولید عناب رتبه اول استان و تولید زرشک رتبه پنجم استان، تولید پسته رتبه چهارم، نباتات علوفه ای که یکی از سیاستهای وزارت جهاد کشاورزی به جهت تأمین علوفه مورد نیاز با توجه به خشکسالی رتبه سوم و در جمعیت دام رتبه سوم را دارد که این نشاندهنده ظرفیت و پتانسیل بالای این شهرستان در حوزه کشاورزی است.

وی ادامه داد: پروژه های اقتصاد مقاومتی در شهرستان سربیشه 14 تعهد توسط وزارت جهاد کشاورزی برای استان ایجاد شد که یکی از از این تعهدات افزایش ضریب خوداتکایی محصولات کشاورزی بویژه گندم و جو بود که با توجه به برش شهرستانها ابلاغ شد که از مشکلات تحقق این امر می توان به کمبود بذر گواهی شده گندم ، پرداخت دیرهنگام وجه گندم تحویلی کشاورزان، محدودیت برداشت از چاه های کشاورزی،عدم ابلاغ بموقع نرخ خرید تضمینی گندم نام برد.

وی در خصوص پروژه تولید شیر و گوشت که از پروژه های اقتصاد مقاومتی است گفت: که 50 درصد تعهد در شهرستان سربیشه محقق شده است و با مشکل کم شده جمعیت دام با توجه به خشکسالی های اخیر روبرو هستیم. در پروژه تولید گوشت طیور 70 درصد و تولید تخم مرغ 50 درصد تعهد شهرستان محقق شده است.

قوسی بیان داشت: یکی از پروژه های مهم و اولویت دار جهاد کشاورزی در استان تجهیز و نوسازی اراضی و توسعه سامانه های نوین آبیاری است که 70 درصد تعهد در شهرستان محقق شده است که این پروژه مرتبط است با تغییر الگوی کشت، که کاهش سطح  زیر کشت محصولات پرآب است که از جمله می توان به چغندر قند اشاره نمود که سطح زیرکشت آن به صفر رسیده است و سطح زیر کشت زعفران، زرشک، ارزن، زیتون، پسته و نباتات علوفه ای افزایش یافته است.

وی در خصوص پروژه تجهیز و نوسازی ناوگان ماشینی گفت:  از 103 درصد ماشین تعهد شده برای شهرستان سربیشه 62 دستگاه محقق شد که 50 درصد تعهد محقق شده است، وی از مشکلات تحقق این امر بالا بودن نرخ تسهیلات خط اعتباری مکانیزاسیون، نداشتن ردیف اعتباری دولتی جهت تامین ادوات و ماشین آلات نوین،  عدم وجود نمایندگی های معتبر ماشین آلات و ادوات کشارزی در شهرستان نام برد.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی استان در خصوص مشکلات محقق شدن پروژه تأمین داخلی نهاده ها بویژه کودهای ماکرو، توان مالی پایین عاملین توزیع کود در شهرستان و لغو عاملیت شدن اتحادیه تعاون روستایی سربیشه عنوان نمود.وی گفت در سطح شهرستان سربیشه 19 صنایع تبدیلی و تکمیلی وجود دارد و ظرفیت تولید آن 408 هزار تن می باشد که نشان از فعال بودن این صنایع دارد.

حسن رمضانی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت: در حوزه صنایع دستی در شهرستان سربیشه نژادی از بز کرکی وجود داشته که بدلیل تولید کرک زیاد سبب رونق پارچه بافی با نام برک در گذشته در این منطقه بوده است، که ضمن احیای این هنر زنجیره تولید پوشاک با پارچه برک ایجاد شد.

وی از رونق نمدمالی در گذشته در شهرستان سربیشه نام برد که به منظور احیای آن در فهرست میراث معنوی کشور به عنوان یک مهارت مختص شهرستان سربیشه ثبت و دوره های آموزش نمدمالی برگزار شده است.َ

رمضانی از فعال نمودن100 کارگاه پارچه بافی توبافی و ثبت عروسک دوتوک منطقه عشایری تاجمیر در آثار ملی خبر داد و بدنبال ثبت جهانی آن نیز هستیم.وی گفت ساخت مرکز آموزش صنایع دستی در شهرستان سربیشه آغاز و تاکنون 50 درصد رشد فیزیکی داشته و امیدواریم تا پایان سال بتوانیم بخشی از آن را افتتاح کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت بدنبال ایجاد بازارچه محلی صنایع دستی شهرستان سربیشه هستیم وی گفت در کشور 7 روستای شگفت انگیز داریم که 2 روستا در شهرستان سربیشه واقع شده است، روستاهای ماخونیک و چنشت و حیات وحش منطقه که محل زندگی قوچ اوریال است، از جاذبه های توریستی است که گردشگران زیادی را به این منطقه جذب نموده است.

رمضانی در خصوص گیاهان دارویی گفت شهرستان سربیشه یکی از عمده ترین این مراکز است . وی از راه اندازی دو مرکز بوم گردی در ماخونیک و چنشت خبر داد و گفت زیرساخت های گردشگری در روستا کاهی فراهم شده و محوطه سازی آن تا پایان سال انجام خواهد شد.

وی افزود یکی از بهترین مراکز بوم گردی شرق کشور در روستای هریوند راه اندازی شده و در کنار آن با مرمت مدرسه قدیمی زمینه اشتغال 40 نفر به منظور بسته بندی محصولات کشاورزی و تولید صنایع دستی تا پایان سال فراهم خواهد شد.

رمضانی در حوزه میراث فرهنگی شهرستان گفت: 10 کارگاه مرمت بناهای تاریخی راه اندازی و 3 پژوهش باستان شناسی انجام شد و برای اولین بار کتاب باز چهره باستان شناسی منتشر شد.

محمد سنجری، مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان گفت: تعداد کمیته های اشتغال شهرستان 2 جلسه بوده است و درصد تحقق اشتغال تعهد شده 8/65 درصد بوده است. وی از تحقق تعهد شهرستان سربیشه در طرح مهارت آموزی در محیط واقعی کار بصورت کامل خبر داد.

وی گفت در خصوص طرح تکاپو گفت: 6 رسته بعنوان اولویت استان در مطالعات دینامیک اشتغال استان شناسایی شد، که ضمن مذاکره با وزارتخانه مقرر شد در صورتیکه فعالیت خارج از این 6 رسته بتواند اشتغال زیادی را ایجاد کند  امکان استفاده از منابع تسهیلات این طرح بنا به تشخیص دستگاه و فرمانداران را داشته باشد.

مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان در خصوص طرح های دانش بنیان گفت: 8 درصد یارانه سود تسهیلات توسط دولت پرداخت می شود. وی تاکید کرد طرح تکاپو برای اشتغال جوانان است و کارفرما موظف به جذب نیروهای جوان می باشد.

سنجری از عدم همکاری برخی بانک ها در پرداخت طرح های معرفی شده گلایه کرد و از دستگاه های اجرایی نیز درخواست نمود در معرفی طرح ها به بانک ها به موقع اقدام کنند.

وی در خصوص مشاغل خانگی گفت:  در شهرستان سربیشه 9 مجوز صادر که تاکنون طرحی به بانک ها معرفی نشده است. وی در خصوص حوزه تعاون بیان داشت: از 34 روستای شناسایی شده در طرح روستا ـ تعاون، 3 روستا مربوط به شهرستان سربیشه است، روستاهای پخت، چنشت و شورستان بعنوان روستاهای هدف شناسایی شده و مزیت سنجی آنها انجام گرفته است.

دکتر مروج شریعه، استاندار خراسان جنوبی گفت: اجراي سياست هاي ابلاغي از سوي مقام معظم رهبري در موضوع اقتصاد مقاومتي وظيفه همه مسئولين در تمامي بخش ها و رده ها دانست و تصريح کرد: با توجه به شرايط فعلي کشور، نصب العين قرار دادن اين سياست ها همراه با تحقق سياست هاي دولت تدبير و اميد در اين زمينه بايد به عنوان يك رسالت مهم ملي مورد توجه مسئولين قرار گيرد.

دکتر مروج الشریعه، صنایع دستی را از جمله اين ظرفيت ها دانست وتصريح کرد: وجود محصولات استراتژيک در اين استان از جمله زرشک، زعفران و عناب از ديگر توانمندي هاي اين استان است كه احصاء مشكلات آنها و نيز توجه به موضوعاتي همچون بازاريابي، فروش ، بسته بندي، برندسازي و...مي تواند در اين زمينه بسيار كمك كننده باشد.

 وی، با اشاره به اینکه در موضوع اقتصاد مقاومتی، حجت بر همه  تمام است، گفت: امروز رسيدگي به موضوع معيشت مردم و ارتقاي سطح زندگي آنها در حوزه اقتصادي و نيز ايجاد اشتغال مهمترين دغدغه نظام و دولت است و رسالت همه ما رسيدن به اهدافي است که نظام در اين زمينه براي ما تعريف و مشخص کرده است.

دکتر مروج الشریعه، ادامه داد: نباید هیچ سرمايه گذاري به خاطر تفکرات سياسي و يا مشي فکري که دارد از صحنه اقتصادي استان حذف شود و هيچ مسئولي در هيچ رده اي اجازه ندارد مشي سياسي و يا تفكر افراد را در اين رابطه دخيل نمايد. ایشان، با بیان اینکه همه سلايق و تفکرات سياسي در هر قشر و رده اي که هستند قابل احترام اند، افزود: وجود تفكرات سياسي مختلف، بيانگر پويايي و نشاط سياسي در يك جامعه بوده و همين امر موجب شور و نشاط در زمان انتخابات و به صحنه آوردن اقشارمختلف مردم در زمان برگزاري انتخابات است.

استاندار همچنین تعیین تکليف واحدهاي توليدي نيمه تعطيل و يا تعطيل در استان را از جمله اولويت هاي کاري در استان برشمرد و خاطر نشان ساخت: در جلسه گذشته ستاد راهبري مديريت اقتصاد مقاومتي مقرر گرديد واحدهاي توليدي نيمه تعطيل ويا تعطيل تعيين تکليف شوند و يك كميته ۵ نفره اين مهم را به انجام خواهند رساند؛ اين در حاليست كه واحدهاي تعطيل و نيمه تعطيل در اين شهرستان نيز تعيين تكليف خواهند شد.