مجموعه : اخبار
بازدید : 100

بیست و ششمین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان ، یکشنبه 29/11/96 در شهرستان خوسف برگزار شد.

محمدهادی آرین ، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اظهار داشت: شهرستان خوسف دارای 27 هزار و 600 نفر جمعیت است و از این تعداد 18 هزار و 293 خانوار روستایی و 9 هزار و 306 خانوار شهری هستند.

وی بیان داشت: مساحت شهرستان خوسف را 16 هزار و 29 کیلومتر و تراکم جمعیتی این شهرستان 1.7  و نرخ بیکاری در شهرستان خوسف  5.4 درصد است.

آرین افزود:  خوسف دارای 291 آبادی است که از این تعداد 197 آبادی دارای سکنه  و 94 آبادی خالی از سکنه است.

وی با اعلام این مطلب که سهم اعتبارات شهرستان خوسف از مجموع اعتبارات استانی 4 میلیارد و 410 میلیون تومان است، و سهم شهرستان از محل سه درصد درآمد حاصل از فروش نفت خام 9 میلیارد و 240 میلیون تومان است.

رئیس سازمان برنامه‌ریزی و بودجه خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه  12 میلیارد و 710 میلیون تومان سهم اعتبارات شهرستان از ماده 180 قانون برنامه پنجم است، وی مطرح کرد: در مجموع اعتبارات شهرستان خوسف در سال جاری 30 میلیارد و 790 میلیون تومان در قالب طرح‌ها و پروژه‌های متعدد است.

آرین هدف از برگزاری جلسات ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی را گزارش مدیران کل و احصاء مشکلات شهرستان ها و ثبت مصوبات در دو دفتر دبیرخانه ستاد در سازمان مدیریت و برنامه ریزی و دفتر بازرسی استانداری به منظور پیگیری و حصول نتیجه عنوان کرد.

حجت‌الاسلام حامد شاه‌بیکی امام جمعه خوسف در خصوص مشکلات مردم شهرستان عنوان کرد: در شورای برنامه‌ریزی شهرستان با مجوز هیات هفت نفره 200 قطعه زمین به مردم واگذار شد که پس از واگذار تصدی زمین ها به بنیاد مسکن و زمین شهری این زمین ها مستثنی نشد و مشکلاتی را برای مردم بوجود آورده است و متاسفانه یک گرفتاری مسؤولان وقت ایجاد کردند و اکنون مردم باید پاسخگوی آن باشند.

امام جمعه خوسف با اشاره به اینکه این شهرستان در گذشته آباد بوده و این‌چنین خشک نبوده است، اما متأسفانه سیاستی اتخاذ شد که با حفر چاه‌های کشاورزی در بالادست، چاه‌های کشاورزی شهرستان خشک شدندکه باید فکری به حال چاه‌های کشاورزی و نهرهای خشک شده شهرستان شود.

محمد شفیعی فرماندار خوسف گفت:  خوسف سومین شهرستان استان خراسان جنوبی از نظر وسعت است و این پراکندگی و وسعت، خدمات رسانی را بخصوص برای روستاهای دورافتاده با مشکل مواجه کرده است با توجه به سابفه به سابقه 5 ساله شهرستان شدن خوسف تاکنون 33 اداره در شهرستان تشکیل شده است که بسیاری از این ادارات فاقد چارت و تجهیزات اداری و اختیارات لازم و در ساختمان استیجاری مستقر هستند.

 وی صدور مجوز توسط دستگاه های اجرایی را زمان بر دانست و گفت: بعضی اختیارات به ادارات شهرستان تفویض نشده که این موضوع نیز روند صدور مجوزهای مختلف را طولانی کرده است. وی از گازرسانی 291 روستا در شهرستان خوسف خبر داد و گفت: مطالعات بین روستایی 60 روستای گازرسانی نشده  بخش ماژان انجام گرفته و در مرحله اخذ مجوز و با توجه به پیش نویس بند الحاقی به تبصره یک لایحه بودجه 1397 کل کشور در مجلس شورای اسلامی در خصوص گازرسانی به شهرها و روستاهای استان خراسان جنوبی عملیات اجرایی گازرسانی به این روستاهای این بخش نیز در سال آتی انجام شود. 

وی با بیان فرسوده بودن خطوط انتقال آب گفت: حدود 40 درصد آب شرب شهرستان خوسف در خطوط انتقال و توزیع هدر می رود، با توجه به کمبودهای اعتباری از ظرفیت دهیاری ها و شوراهای اسلامی برای تسریع در آبرسانی به روستاها و کاهش هدررفت آب استفاده شده است. 

شفیعی ادامه داد: پنج مرکز خدمات جامع سلامت و سه اورژانس در شهرستان خوسف فعالیت می کنند و عدم تجهیز خانه‌های بهداشت، نبود پزشک و مراکز درمانی مجهز در مراکز دهستان‌ها و شهر خوسف، منصرف شدن بنیاد برکت از راه‌اندازی مرکز جامع سلامت شهر خوسف و عدم داشتن ردیف اعتبار ملی بیمارستان خوسف را از مشکلات بخش بهداشت و درمان خوسف ذکر کرد.

وی گفت: از نظر برق رسانی به روستاها وضعیت شهرستان مطلوب است و به همه روستاها بالای 10 خانوار برق رسانی شده است.  وی با بیان اینکه 70 درصد جمعیت شهرستان خوسف در بخش کشاورزی و دامداری فعالیت می کنند افزود: طی سالجاری در راستای معرفی ظرفیت هایی بخش کشاورزی و دامداری برای افزایش درآمد این قشر اقدامات بسیار خوبی انجام شده است. 
شفیعی با بیان اینکه در 2 سال متوالی جشنواره شهرستانی و استانی گل نرگس در شهرستان خوسف برگزار شده است ادامه داد: پنج تفاهم نامه همکاری در حاشیه جشنواره استانی گل نرگس منعقد شده که ثمرات خوبی برای نرگس کاران شهرستان فراهم شده است. 

وی از اعطای اعتبار از طرف سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور به شهرداری خوسف خبر داد و گفت: شهرداری خوسف نیز به صورت تخصصی و به صورت جامع در بحث فرآوری و کاشت نرگس ورود پیدا خواهد کرد. 

وی گفت: با توجه به خشکسالی های 19 ساله در استان خراسان جنوبی و لزوم کشت محصولات جایگزین در روستاها لازم است مزارع الگویی کشت محصولات نیز در روستاها ایجاد شود.  وی عدم اعتبار کافی برای قنوات، صدور بسیار مشکل و زمان‌بر مجوزها، دریافت زمین و تغییر کاربری‌ها، مشکلات مرتبط با برداشت آب و جابجایی چاه‌های کشاورزی و مشکلات مرتبط با چاه‌های آبخیزداری( رودخانه شاهرود، شل‌آباد و بین‌آباد) را از مشکلات بخش کشاورزی برشمرد.

وی با بیان عدم وجود  کشتارگاه تخصصی شترمرغ در استان، گفت: با توجه به پیگیری های انجام شده اولین کشتارگاه تخصصی در شهرستان خوسف ایجاد خواهد شد. 

فرماندار خوسف با بیان اینکه 68 پروژه نیمه تمام در شهرستان خوسف وجود دارد گفت: بیمارستان، مرکز ‌آمفی تئاتر و استخر سرپوشیده از مهم ترین پروژه های نیمه تمام خوسف است. 

داوود شهرکی، مدیر کل صنعت، معدن و تجارت استان جایگاه شهرستان خوسف در بخش صنعت را سه درصد، سرمایه‌گذاری یک درصد و اشتغال سه درصد عنوان کرد و افزود: قالب شهرستان خوسف معدنی است و در مجموع این شهرستان دارای 16 واحد صنعتی است که از این تعداد شش واحد فعال، پنج واحد نیمه فعال، سه واحد تعطیل و دو واحد راکد است.

شهرکی سهم شهرستان خوسف را از تسهیلات حوزه طرح نوسازی و بازسازی 300 میلیون تومان اعلام کرد و افزود: همچنین در حوزه طرح تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری، یک طرح به مبلغ 5 میلیارد تومان با موضوع الیاف از کرک و موم مورد تأیید قرار گرفت و به بانک‌های عامل معرفی شده است.

وی تعیین تکلیف واحدهای تولیدی تعطیل و نیمه فعال، تأمین منابع مالی واحدهای تولیدی( سرمایه در گردش- بازسازی و نوسازی) و تحقق اشتغال به میزان 133  نفر در شهرستان را از برنامه‌های سازمان صنعت و معدن در سال جاری ذکر کرد و هدف‌گذاری در بخش اشتغال در حوزه صنعت، معدن و تجارت را 133 نفر اعلام کرد و گفت: تاکنون زمینه اشتغال 127 نفر در این شهرستان محقق شده که نشان از تحقق 95 درصدی اشتغال دارد.

مدیرکل سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی از سرمایه‌گذاری 26 میلیارد ریالی در واحدهای تولیدی صنعتی، سرمایه‌گذاری 200 میلیارد ریالی در حومه ژئوفیزیک هوایی، سرمایه‌گذاری 30 میلیارد ریالی در حوزه طلا و سرمایه‌گذاری 3 میلیارد ریالی در حوزه واحدهای صنفی شهرستان خوسف خبر داد.

شهرکی از فعالیت 2 هزار و 500 بافنده فرش در شهرستان خوسف خبر داد و یادآور شد: میزان پنج درصد فرش تولیدی خراسان‌جنوبی در شهرستان خوسف بافته می‌شود.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی در پایان خاطرنشان کرد: معدن قلعه زری خوسف از لحاظ درآمد و هزینه در شرایط خوبی است و مشکلی به نام معوقات کارگری ندارد و تا زمان تعیین تکلیف با مدیریت مس ادامه خواهد یافت.

هادی بیجاری، قائم مقام جهاد کشاورزی استان در جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان گفت: ارزش کل تولیدات کشاورزی استان در سال 95 ، 3412 میلیارد ریال بوده است که از این مقدار 254 میلیارد ریال سهم شهرستان خوسف بوده است.

وی ظرفیت ها و پتانسیل های شهرستان را اینگونه اعلام کرد: رتبه اول تولید گل نرگس، رتبه دوم سطح زیر کشت و تولید محصول عناب، تولید شیر، خرید تضمینی گندم و رتبه سوم تولید گوشت قرمز، عسل ، تعداد شتر و سطح زیر کشت و تولید گلخانه ها و وجود شرکت سهامی، زراعی سرچاه عماری با 358 نفر عضو.

بیجاری پایین بودن قیمت شیر نسبت به قیمت نهاده های دامی، کاهش دام شهرستان بدلیل خشکسالی، عدم تخصیص تسهیلات کم بهره سرمایه در گردش بین دامداران را مشکلات بخش کشاورزی و دامداری شهرستان دانست.

وی گفت: از محل طرح بهین یاب 10تعداد  طرح کشاورزی معرفی که تاکنون یک طرح موفق به دریافت تسهیلات شده است.

قائم مقام جهاد کشاورزی پیگیری جدی بهره برداری از ظرفیت کامل مجتمع های دامپروی شهرستان خوسف، ایجاد کشتارگاه صنعتی، فعالسازی کارخانه شیر شهرستان، احداث کشتارگاه ویژه شتر مرغ، احداث کارخانه رنگ بندی کرک،  ترویج کاشت استاندارد گل نرگس، پیگیری راه اندازی کارخانه اسانس گیری گل نرگس  و جذب اعتبارات ارزان قیمت برای نرگس کاران و .. را از برنامه های در دست اقدام بخش کشاورزی دانست.

عالیه خواجوی، مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان‌جنوبی گفت: در مجموع سهم خوسف از تسهیلات بانک سینا، صندوق کارآفرینی امید، پست بانک و بانک پارسیان 9 میلیارد و 350 میلیون تومان است. وی گفت: تفاهم‌نامه چهار جانبه در سال 1395 بین معاونت توسعه روستایی، استانداری، بنیاد علوی و بانک سینا منعقد و به استان‌ها ابلاغ گردید.

خواجوی اعلام کرد: سهم شهرستان خوسف از محل این تفاهم‌نامه، معرفی 10 طرح به بانک بوده که تسهیلات مربوطه به شش متقاضی به مبلغ 17 میلیارد ریال پرداخت شده است.

وی با اشاره به اینکه از محل تفاهم‌نامه چهار جانبه بانک سینا 103 طرح به مبلغ 540 میلیارد ریال معرفی شده است، گفت: از این میزان سهم شهرستان خوسف 10 طرح به مبلغ 56 میلیارد ریال است و تعداد طرح‌های معرفی شده در حوزه کشاورزی 35  طرح به مبلغ 159 میلیارد ریال بود که سهم شهرستان خوسف چهار طرح به مبلغ 11 میلیارد ریال است.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان‌جنوبی سهم شهرستان خوسف را از طرح‌های حوزه گردشگری و خدمات سه طرح به مبلغ 11 میلیارد ریال و حوزه صنعت و معدن سه طرح به مبلغ 33 میلیارد ریال اعلام کرد.

خواجوی مطرح کرد: تسهیلات صندوق کارآفرینی امید به طرح مشارکت مردم در راه‌اندازی واحدهای تولیدی مستقر در روستا و مناطق محروم کشور در قالب 12 شرکت به مبلغ 191 میلیارد ریال می‌باشد که تاکنون به هشت متقاضی پرداخت شده است.

وی تعداد کل طرح‌های مصوب در استان را 12 طرح با مبلغ 191 میلیارد ریال ذکر و خاطرنشان کرد: در شهرستان خوسف طرح فرآوری و بسته‌بندی محصولات کشاورزی شرکت تعاونی مالک‌اشتر خوسف در حال انجام امورات مربوط به تعهد‌نامه می‌باشد که در صورت اخذ تعهد و انتقال حساب یارانه اعضاء مبلغ تسهیلات شرکت مذکور آزاد خواهد شد.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان‌جنوبی عنوان کرد: همچنین در شهرستان خوسف دو طرح کارگاه فرآوری صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی و کاشت و تکثیر ارزن پادزهری جهت دریافت تسهیلات به بانک معرفی شده است.

خواجوی با اشاره به اینکه از محل تفاهم‌نامه بین پست بانک و معاونت توسعه روستایی جهت طرح‌های اشتغالزایی در شهرستان خوسف 28 طرح به بانک عامل معرفی شده است که از این تعداد 9 متقاضی پرداخت شده است.

وی گفت: در مجموع سهم شهرستان خوسف از تسهیلات بانک سینا، صندوق کارآفرینی امید، پست بانک و بانک پارسیان 9 میلیارد و 350 میلیون تومان است که از این میزان یک‌میلیارد و 700 میلیون تومان از محل بانک سینا، 400 میلیون تومان از محل پست بانک، یک‌میلیارد و 500 میلیون تومان از محل صندوق کارآفرینی امید جذب شده است.

حسن رمضانی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی از راه‌اندازی دبیرخانه دائمی سنگ‌های قیمتی در خوسف خبر داد و گفت: به لحاظ اینکه این شهرستان از قطب‌های تولید سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی است این دبیرخانه در این شهرستان راه‌اندازی شد.

وی گفت: در حال حاضر 500 فعال صنایع‌دستی داریم که برای آنها کارت شناسایی هنرمندی صادر شده است.وی پارچه‌بافی و سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی را از عمده‌ترین تولیدات شهرستان خوسف ذکر کرد و افزود: پارچه‌بافی خوسف قرن‌ها پیش مرکز و مأمن برندی به نام پارچه مله بوده است.

رمضانی به جاذبه‌های گردشگری شهرستان خوسف اشاره کرد و بیان داشت: دق اکبرآباد، مجتمع‌های بین راهی و اقامتگاه‌های بوم‌گردی از ظرفیت‌های این شهرستان است. وی از وجود 84 اثر تاریخی در خوسف خبر داد و تبیین کرد: همچنین یک بازارچه عرضه و فروش صنایع‌دستی و سه بازارچه موقت عرضه و فروش صنایع‌دستی در این شهرستان فعال است.

رمضانی از صدور 36 فقره پروانه تولید انفرادی، صدور یک فقره پروانه تولید کارگاهی، تجهیز دو کارگاه صنایع‌دستی و 15 مورد حمایت از توسعه کارگاه‌های صنایع‌دستی روستایی در شهرستان خوسف خبر داد و افزود: همچنین از ابتدای امسال 12 دوره آموزش صنایع‌دستی با حضور 185 نفر برگزار شد.

وی پرداخت تسهیلات جهت پروژه‌های نیمه تمام بخش گردشگری از محل منابع صندوق کارآفرینی امید و تسهیلات تلفیقی سازمان، برگزاری تورهای آشناسازی، حضور در نمایشگاه‌های گردشگری، سرمایه‌گذاری و جشنواره‌ها  و ایجاد تأسیسات گردشگری در توسعه گردشگری طبیعی و روستایی را از اهم اقدامات در حوزه گردشگری بیان کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی خواستار افزایش رقم تسهیلات صنعتگرانی که به صورت انفرادی کار می‌کنند شد و خاطرنشان کرد: تاکنون 600 میلیون ریال تسهیلات قرض‌الحسنه  به صنعتگران شهرستان پرداخت شده است.

مهدی فاطمی، مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خراسان جنوبی گفت: 115 طرح با اعتبار یک هزار و 53 میلیارد ریال از محل تسهیلات صندوق توسعه ملی در کمیته فنی کارگروه اشتغال شهرستان خوسف تصویب و تاکنون از این تعداد هشت طرح در استان تایید شده است.

وی گفت:  2 روستای خور و دولت آباد به عنوان هدف طرح تعاون روستا انتخاب شده اند و پس از برگزاری چندین جلسه ترویجی درنهایت 2 تعاونی در خور تشکیل شده و یک تعاونی در دولت آباد در شرف ثبت نهایی است. وی از تشکیل چهار شرکت تعاونی در شهرستان خوسف در سال 96 خبر داد و در خصوص اشتغال تعهد شده دستگاه های اجرایی در شهرستان خوسف از تحقق 8/98 درصدی آن خبر داد.

وی با بیان آمار عملکرد استان در اجرای طرح مهارت آموزی نیروی کار افزود: تعهد شهرستان خوسف در این طرح 20 نفر در نظر گرفته شده است که تعداد مهارت آموز جذب شده 36 نفر بوده و عملکرد بسیار خوبی است.

محمدمهدی مروج الشریعه، استاندار خراسان جنوبی در جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی در شهرستان خوسف گفت،

 شهرستان خوسف در کنار مراکز مهم سیاسی و اقتصادی در حوزه‌های جغرافیایی جهانی و داخلی  قطب توسعه اقماری تعریف می‌شود و با بیان اینکه این قطب‌های توسعه بار قابل توجهی از رشد ناموزون مرکز را کاهش می‌دهند، تصریح کرد: شهرستان خوسف یکی از بزرگترین اقماری‌های توسعه‌ای مرکز استان هاست.

وی با بیان اینکه وظیفه مدیران اقتصادی استان کمک‌های فناورانه است، اظهار کرد: ارزش مسئولیت این است که دست هنرمند را در دست آخرین پدیده تکنولوژی بگذاریم.

استاندار خراسان‌جنوبی با بیان اینکه باید مسیر بازاریابی و تولید برای فروش را تسریع کنیم که این امر همان استراتژی توسعه است، افزود: وقتی اوج زیبایی و هنر و خلاقیت را در سمن‌ها و تشکل‌های مردمی داریم لازم نیست خلق مزیت کنیم.

مروج الشریعه اظهار کرد: این شهرستان قطب کشاورزی و قطب انحصاری گونه گیاهی گل نرگس است و عطر گل نرگس باید برندسازی شود

وی ادامه داد: کارگروه اشتغال شهرستان خوسف باید پتانسیل جذب سرمایه‌گذار خارجی را قدر بداند و برای جذب سرمایه‌گذاران بیشتر تلاش کنند.

استاندار خراسان‌جنوبی اظهار کرد: باید بیمارستان ۳۲ تختخوابی خوسف به پلی کلینیک تخصصی  تبدیل شود و در اسرع وقت به بهره برداری رسد و مسئولین دانشگاه علوم پزشکی استان آن را دنبال کنند.

مروج‌الشریعه با بیان اینکه طولانی شدن روند تغییر مجوزها باید مرتفع شود، افزود: در راستای منافع مردم با مسئولانی که به فکر منافع مردم نیستند  برخورد خواهد و هیچ مانعی در مسیر خدمت به مردم پذیرفتنی نیست.